bugün

Türkiyede olmayandıır.
Türkiye'de herkesin uzmanı olduğu ama kimsenin bir sik yapamadığı konudur.

ben başkan olsam kıraathane kıraathane gezer şakadanak mahalle dayılarını saraya alırdım.

tabii dış güçler şaşıracak tam o arada şakadanak mangala giden doblocu enişteleri de saraya alırdım.

tabii dış mihraklar kuduracak tam o anda şakadanak vadansever yaşlı amcaların yastık altındaki paralarına el koyar yaşlı teyzelerin Zulalarını patlatırdım.

bak o zaman enflasyon falan kalıyor mu..
akpnin batırdığı durumdur evet.
görsel
yaşamımızı sürdürebilmemiz için gerekli ihtiyaçlarımızı karşılamamıza yarayan eylemler bütünü, bu bütünü inceleyen ve açıklamaya çalışan bilim dalı.

https://www.youtube.com/watch?v=qjYaW6bK4Ik
Ekonomi bilmek aslında dünyanın nasıl çalıştığını bilmeye eşdeğerdir. Eğer dünyadaki tüm para akışını kayıt altına alabilirsek dünyanın geri kalan yılları da 3 aşağı 5 yukarı portresini cizebiliriz.
Salçalık biber dedikleri bibere 29.99 lira yazmışlar.
Çağırdım kıza sordum, doğru diyor.

Soğana baktım. 39.99 lira.
Bu da 39 lira o zaman dedim. Yok o 3 lira dedi.

Sonra bibere baktı. Emin olamadı.
Fiyat listesine bakmaya gitti.

3 lira ama. ithal dedikleri. Zehir gibi yenmiyor.
Normal soğansa 3 tanesi 8 lira.

Çok iyi elhamdülillah ekonomimiz.
üretimin her geçen gün azaldığı,
ihracattan çok ithalata abanıldığı..

tarım ve hayvancılığın gittikçe azaldığı..

fabrikaların kapandığı, arge namına hiçbir şeyin yapılmadığı..

vatandaşın paralarının yandaş vakıflara ya da sanat eseri değerindeki her sene yap boz oynadıkları yollara harcandığı..

4 kişilik bir aile için,
asgari ücretin yoksulluğu geç,açlık sınırının bile altında olduğu..

ama ne hikmetse güzel ülkemizde durumu hep iyi olan bir olgu..

insanların, refah seviyesine etkili parasal bir olgu..

ehonomimiz çoh eyi bee..

valla bak,
hemide çocuk kandırırcasına..

hoş gerçi 4 yaşındaki bir çocuk bile ekonominin gidişatını görebilecek düzeyde..

ne diyelim o zaman,
buldum bebek kandırırcasına..
gerçekten çok iyi olan afrikada doğmadigina dua et.
reprodüksiyonun reprodüksiyonudur.
bu kış daha da zor olacaktır. mümkün olduğu kadar borçlanmamaya çalışın, özellikle sermaye konusunda yatırım yapmayı bende askıya aldım. allah yardımcımız olsun. ordumuz savaşta. yapacak birşey yok.
“insanlar gerçek anlamda rasyonel olsalardı, basitleştirilmiş koşullar altında, neler olacağını ortaya koyan modeller yaratmayı tercih ederlerdi. belki de ekonomi, bilimden çok, denklemler içeren bir yüzüklerin efendisi olmaya daha yakındır: bizimkine benzemeyen, yaratılmış bir dünyanın matematik aracılığıyla sofistike bir şekilde keşfidir.”

tim lewens - the meaning of science
geliyor gidiyor her konuda çıkmaza dayanan lanet durum. hayat ekonomiden ibaret gibi geliyor artık. çocukken ne güzeldi, ekonomi şeyimizde miydi af edersin, altımıza yapmamak en büyük derdimizdi. genelde ev insanı olan ben bile sıkıldım bu durumdan. kederlendim onun için saçmalamak istiyorum azcık.
https://youtu.be/lca-WCX4cWQ
son yıllarda freni patlamış kamyon gibi batıyor ekonomi son gaz durduramıyoruz efenim.
batmış olandır.

hadeeeeeeee.
Çok iyidir. Az önce 27 liraya et dürüm getirdi arkadaşım.
çoken batmakta olan.
ağlanacak halimize gülüyoruz gerçekten ekonomi böyle giderse ki öyle gözüküyor sonumuz nereye varacak merak ediyorum.
türkiye'de olmayan.
Dünya nüfusunun %40'ı eski hindistan(hindistan, pakistan, bangladeş) ve Afrika'da yaşıyor. Bu bölgede kişi başı gelir hayli düşük ve milyarlarca insan sanki taş devrinden yeni çıkmış gibi yaşıyor.

Bu zavallıları bir kenara koyduğumuzda dünyanın geri kalanında kişi başı gelir 17k dolar'ın üzerinde.

Türkiye'de kişi başı gelir 8k dolar civarında son dolar fırlamasıyla birlikte.

Yani medeni dünya olarak gördüğüm dünyada Türkiye'de kişi başı gelir dünya ortalamasının yarısı bile değil.

Türkiye fakir sayılabilinecek bir orta doğu ülkesine dönüştü AKP döneminde.
Ekonomi denen şeye bayılıyorum. Ekonomiden net turnusol yok. “Hükümet şöyle müthiş, böyle müthiş” diyen adamın parasına bakıyorsun nerede? yurtdışında. Ne alıyor? dolar alıyor. Tatavayı kesici alet resmen.
anket diyor ki her an yaraklara gelebiliriz.
insanın gezegen üzerinde eşitsizlik içinde yaşamasını sağlayan temel bilim.
Her bugün, her yarından iyidir.. Geçmiş gerçekten geçmiştir..