bugün

bir anadolu türküsü. zara seslendirmiştir.

Eklemedir koca konak ekleme aman aman
Nazlı da yarim yine yine geldi aklıma
Nasıl edeyim başımdaki sevdaya aman aman
Aman aman dostlar yoldan geldim yorgunum
Orta da boylu bir güzele vurgunum

Bizim bağın menekşesi al oluR aman aman
Âlem de sevdiğine de yanar kul olur
Sevdiğini alamayan del olur aman aman
Haydi haydi gidelim aynalı konağa üçümüz
Taze de şeftalidir bizim yükümüz

Bizim bağa giderken serhaya
Çektiler kolumdan da beni tenhaya
Nasıl edeyim başımdaki sevdaya
Aman aman dostlar kabil bile dar gelir
Bu gençlikte ölüm bile bana zor gelir
çoğunlukla aydın yöresi olarak bilinen ancak bazı kaynaklarda sivas'a ait olduğu da iddia edilen Ahmet Yamacı türküsüdür.
son olarak sağır oda dizisinde de soner olgun'unda seslendirdiği, dinledimi insanın boğazını düğümleyen türkü.
adını duyup türküyü dinlemeden ne biçim türkü şeklinde önyargılı yaklaştığım, zara'dan dinlediğim zaman** gözümden yaş gelmesine neden olan türküdür.
makam olarak kütahya'nın pınarlarına çok ama çok benzer; söylenirken veya çalınırken birbirlerine karıştırılıverirler.

ayrıca (bkz: birbirinin aynısı olan şarkılar)
N.Ç. için gelsin.

Bizim bağa giderken serhaya
Çektiler kolumdan da beni tenhaya
Nasıl edeyim başımdaki sevdaya
Aman aman dostlar kabil bile dar gelir
Bu gençlikte ölüm bile bana zor gelir

http://www.youtube.com/wa...OygeUc&feature=relmfu
ne alaka böyle bir başlık açılmış dedirten üstüne üstlük dinlemeye özendiren ve dinlemesi harika olan bir türküdür.
ege yöresinin güzel türkülerindendir, Zara'nın sesine çok yakışır.
okul müsamerelerinde çok severek söylediğim türkülerden biridir. insanı kedere gark eder.
zara yorumuyla bir şahesere dönüşen türküdür...
zara'ya yakışan en iyi şarkıdır.
koca konağın ekleme olduğu gerçeğini yüzümüze vuran türkü. şaka bir yana iyidir iyi. arada dinlemek kazım. zara'dan tabii.
http://www.youtube.com/watch?v=w8gQQOygeUc zara'nın yürek yakarakten söylediği türkü.

aman allahım.
vakti zamanında ilkokulda okurken halk oyunları ekibine katılmıştım. hoş okulumuz köy okulu olduğu için katılmayan öğrenci yoktu. bizim için mükemmel bir etkinlikti. aşıktım resmen.
23 nisan'da ailelerimizin gözü önünde oynamıştık ve civar köylerden de bizi izlemeye gelmişlerdi. bana nasıl bu kadar başarılı olduğumu sordular. gözlerim dolmuştu.

hareketleri ve oyun şekli hala aklımdadır. ellerimizi sürüyerek başlar yere çöker ve dizlerimizin üzerine otururduk. onur diye bir çiftim vardı ki görüşmüyoruz bile şimdi.
beyazdı kıyafetlerimiz. paramız olmadığından hakiki halk oyunu kıyafeti alamamıştık.

şimdilerde bu türküyü açıp dinliyorum ve beni götürdüğü dünyaları size anlatamam. gerçi iç anadolu türküsü olarak geçiyor sanırım ama ben balkan göçmeni olarak balkan türküsü zannediyordum bunu o yaşlarımda. bilemiyorum. ama tüylerimi diken diken ediyor.
mübadelelere falan gidiyorum.

allahım. bir türkü bir müzik bir ses nasıl insanı böyle zaman makinesi gibi yıllar önceye atabilir..
ne büyük huzur..

dinleyelim dinletelim. türküyü okuyan tüm ses sanatçılarına saygılar.
her dinlediğimde tüylerimi diken diken edip, içeride bir parçayı sızlatan türküdür.
son kardeş payı'nda tadı damağımızda kalan türküdür. ahmet kural küçük bir kısmını söylemiştir.
bu türkünün düğün versiyonu yani amatör bi abimizin söylediği şekilde vardı bende. şimdi arıyorum arıyorum bulamıyorum. ama efsane türküdür.
Zaranın çok iyi bir türküsü. Bugun başlıklar insana şarkı listesi hazırlama konusunda yardımcı eleman gibi.
inanmaya inanmaya ekmeleddin'e oy verecek chp lilerin türküsü. ahahahah. acıyorum ya canlarım benim.
soner olgun'dan dinlenesi eser.
ahmet kural ın içten bir şekilde söylediği türkü. aynı altyapıyla sagopa kajmer in rak benadam şarkısı da tadından yenmez.
kardes payi dizisinde ahmet kuralin canlandirdigi metin karakterinin dilime doladigi turkudur, oysa ben turkce muzikten hazetmeyen biriydim.
harika türkülerimiz arasında yer alandır.
soner olgun yorumu ile dinlenmesi gereken hoş bir türkü.
soner olgundan dinleyim bir de...
Atatürk'ün sevdiği türkülerden birisidir.
(bkz: Ekmeleddin kocakonak)
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar