bugün

(bkz: zerrin egeliler)
- ege, efe isimleri bolca bulunur.
- çoğu yörüktür ve renkli gözlüdür.
- çekirdek dersen karpuz çekirdeğini düşünür, çiğdeme çiğdem derler.
- isyanlarında bile "gari" vardır yeter gari be!
- bin bir türlü otun bin bir türlü yemeğini yaparlar, öyleki ısırgan otunu bile telef etmez yerler.
- sabah kahvaltısında evde yaptıkları çökelek üzerine kendi zeytin yağlarını dökerler, üstüne biraz da toz biber ve yeşil zeytin harmanlayıp ekmeği bana bana yerler.
- zeytin yağını marketten asla almazlar, kendi yağları vardır ve domates ile salatalığı bile yağlayıp da yerler.
- hiçbir yağı telef etmez, kalan yağlarla zeytinyağlı sabun yaparlar.
- incir ana meyveleridir.
- sokakları yabancıların portakal sandığı turunçlarla doludur.
- caddelerinde palmiye ağaçları vardır.
- her yer ya yemyeşil ya masmavidir, başka renge yer yoktur.
- insanı sıcacıktır ve keyfine düşkündür.
genelleme yapabilmen için ege nüfusunun %50'sinden fazlasını tanımış olman lazım ki, pek sanmıyorum.
Bir egeli olarak sizi önlü arkalı....

Anadolu'da türlük en yoğun burada akdeniz bir de iç anadolu 'da vardır adam olun.
12 yıl egede yaşadım bence eşi bulunamayan kimseler çok cana yakınlar.
Sıcakkanlı, yayaya yol veren, çağdaş insanlardır.
Günün her öğününde zeytinyağı tüketilir, efe isimlerinin çok olduğu izmir aydın tarafının yerlileri tam egelidir, on numara insanlardır. Bu yazdığınız eleştirel şeylerin hemen hepsi doğrudur ancak bu özelliklere sahip dejenere insanlar genellikle kıyı ege ve iç ege illerinde yoğundur. Her iki bölgede aşırı göç aldığı için zaten karşılaştığınız 5 insandan en az 4 ü başka bir şehirden başka bir bölgeden gelme çıkacaktır. Ege türkiye'nin belki de en kozmopolit bölgesidir yoğun göç aldığı için. harbi atadan egelilerle karşılaşmak için aydın'ın köylerine gidebilirsiniz
Kütahya ve Afyon hariç Atatürk çü insanlardır.
Bir kaç tane egeli tanıdığım olmuştu. Sırf otla yağ ile besleniyorlar. Yeteri kadar kırmızı et tüketmediklerini bu yüzden protein konusunda sıkıntı yaşadıklarını düşünüyorum. Yıllardır CHP'ye oy vermelerinin sebeplerinden biri olabilir. Neyse ki gıda tarım ve hayvancılık bakanımız Ahmet eşref fakıbaba sayesinde ucuz et yiyip protein ihtiyaçlarını giderebilecekler. Belki o zaman fikirleri değişir. inşallah.
Çalışkan, konuşkan, katı prensipleri olmayan, rahatına düşkün, sebze yemeklerini bol tüketen insanlar.
görsel
-sıcak kanlı cana yakın insanlarız
-yardım etmeyi severiz
-bağnaz, yobaz değiliz
-her türlü ottan bin bir çeşit yemek yapar yeriz
-kız - erkek ilişkilerine karşı değiliz
-kim ne der diye düşünmeden istediğimizi giyeriz
-özgürüz bee.
Türkiye'de göreceğiniz en sıcak insanlardır.

Yukarıda okuduğum yorumları yapanlar Ege diye nereye gittiler bilmiyorum ama Ege insanı bu ülkenin lokomotifidir her anlamda. Kim ne derse desin.
Yumuşak huylu karadenizliler.
Türkiye'deki diğer bölgelerdeki insanlardan hiçbir farkı yoktur.

Cahillik ve köylülük diğer bölgelerde nasılsa burada da aynısıdır.

Trafik kurallarına uymamak, yaya geçitlerinde yol vermemek diğer Türk şehirlerindeki gibi aynıdır.

apartmanlarda sokaklarda Yüksek sesle konuşan tiplerle doludur.

Sokaklarda çekirdek yiyip kabuklarını yerlere atan yaşlı karılarla doludur.

Konuşma biçimleri çok kabadır, sürekli karşılarındaki challenge yaparlar. Cahillikleri her türlü ortadadır.

Manisa,aydın,izmir'de apaçi stili tofaşlar, hondalar bol bulunur.

Öve öve bitirilemeyen bu halkın bir medeniyetine şahit olmadım.

Burada da kadınların sokak kavgaları bol olur.

Buralarda da geceleri av tüfeklerinden havaya silah sıkılır.
Buralarda da apaçi gençler bıçaklarla kavga eder.

Haberlere bakın hergün birkişi ya karısını ya komşusunu vuruyor.

Kendilerini medeni sanan medeniyetsizler bol bulunur.

işin kötüsü bu cahillere sesinizi yükseltmedikçe saygı göremezsiniz. Ters ters Konuşanları Hemen seslerini düşürürler.

Oysa başka Anadolu şehirlerinde ilk başta terslik yapılmaz, size biri terslik yaparsa cinayet çıkar.

Öve öve bitirilemeyen ege büyük şehirlerindeki halk aslında çok cahil ve köylü.

Şu anda aydınlı yan komşum balkonda yüksek sesle radyo dinliyor.

Almanya'da olsalar ceza yemekten delik deşik olurlar.