bugün

youtubede gezinirken rastladığım kendini çok başarılı diye adlandıran bir mimar hanımefendi.
merak ettim ve hesabına bakayım taş gibi hatun dedikten sonra google de arattırınca burada nickini buldum ve yazmak istedim.
öncelikle başarılı bir mimarımızın instagram hesabını buldum ve bir başarı değil üç beş tane yakında vesaire gibi reklamlarını gördüm google görsellerden reklamlar falan hangi okul mezunu merak ettim onu da bulamadım eminim ya özeldir yada para ile gidilebilecek bir üniversitedir. *swh~ ~
Öncelikle mimarlık pahalımıdır diye soru soruluyor burada pahalıdır diyor sonuçta bir hizmet alınıyor falan diyor ama aslında mimari bir iş pahalıdır ucuzdur demek bir mimara göre değildir kesinlikle çünkü mimari bir iş yapılan işe göre fiyatlandırılır yani anlatmak istediğim bir x işini yapıyorsunuz siz bunu yaparken 3000 tl gibi maliyete farklı bir proje yapabilirsiniz yada 300000 tl ye başka bir proje olur. Yani projeye pahalıdır ucuzdur diyemezsiniz paraya göre olur proje bunu böyle söylemesi tamamen para kazanmalıyım ki yapayım demek gibi algılıyorum ve mimar arkadaşımla seyrettim videosunu güldük geçtik.
mimarlık ile soru soruluyor mesela ülkede o konuyu siyasi bir dil ile çevre mühendisliğinden altyapı inşasına taşıyor ama sen orada istanbul'da yapılan görsel mimarilere göre yargılama yapmanı istediklerinin farkında mı değilsin yada yeterince tatmin edici bir cevap verememe korkusu mu yada soruyu mu anlamadın çözemedik. Sen orada siyasi göndermelerden yollardan bahsetmen senin mesleğinle ilgili sorulara ne kattı acaba. *
Mesela tasarım ile alakalı bir soruda kendisi estetiğe önem verdiğini belirtti bana da burada pahalı olan şeyler estetiktir algısı yarattı benim gözümde videoyu seyrettiğimizde yemek güzel görünmezse yemem diye bir söze kuru fasulye estetik durmayabilir ama çok lezzetlidir.

bu arada sosyal medya profilini inceledim yalnız bir arkadaşımız sanırım istediği gibi estetik arabaya binen ve estetik görsel özellikleri olan bir eş bulamamıştır ki tarzına ve paylaşımlarına baktığım zaman, konuşma stili ve düşünce sunuşunu dinlediğimde sanki orta ve düşük gelirli bir ailenin varını yoğunu sererek büyüttüğü elbebek gülbebek yetiştiren biraz fazla pohpohlanan zengin lüx hayatı seven ve ileride zengin olmak isteyen bir hanımefendi.
not: ileride zengin olacağı da kesin gözüyle bakıyorum.
not2: kendisi başaramasa da kendi reklamını güzel yapıyor gibi duruyor sadece biraz daha popülerliğini arttırırsa zengin iyi bir aileye gelin gider.
not3: gelin gider ama sanırım çok fazla evli duramaz ki eğer eşi çok gezmeyi seven ve işi gezmek dolaşmak olmayan biri olursa.
hayatta başarılar payrampaşalılar.