bugün

1.35 olduğundan halk yazar kasa atıyordu meclis onüne.

nasılda oyuna geldi türkiye..

nasılda yedi yapay krizi.

3.31 şimdi.

not : tamam ekonomi bakanları,

bu zamanın 3.31'i o zaman 1.05 kuruşu.
şimdiki parayla 1,40 yapıyordu. yazarkasa attılar. ekonominin anası bellendi bir günde. şimdi o rakamların 2,5 katı ama bırak yazarkasa fırlatmayı, çomar başdanışmanları "bu ekonomimizin gücünü gösterir" diyor.

gerizekalılar bilmez bunları.
6 sıfırlı bir ekonomiyle şimdiyi karşılaştırıyorlar.. tüfe yok, alım gücü nedir bilmek yok... hiçbir şey yok...

bir tek çük kadar beyin var. o kadar.
ya kivirmaya gerek yok. yok o zaman 1 milyoj 40 bin simdiylr ayni miymis yok simdi kriz yokmusmus. ulan kriz var hem de 2 yildir var da ses cikarabilen yok. 3 milyon issiz var diyor hukumet. lan ne 3 milyon 11 milyon issiz var diyebilen yok. dolar 3.31 olmus bi kisi develuasyon oldu diyemiyor.

edit: eklemeden edemiycem ozdil in dedigi gibi yazin soba borusunu kisin mayoyu baz alarak enflasyon hesapliyorlar. gecen hil hatirlayin futbol topu ve flut uzerinden enflasyon hesaplandi.

suan ortalam bir buz dolabi benim maasimdan fazla. ben devlet memuruyum. nasi evlenicem lan ben.
biri de kalkmış tefe tüfeden bahsetmiş. o zaman enflasyon ekmekten peynirden hesaplanıyordu. şimdi bahçe hortumundan, ayakkabı boyasından hesaplanıyor. tefe tüfe böyle böyle düşürülüyor. ekonomi danışmanı kalkıp dolar kuru arttıkça biz güçleniyoruz diyor. beyninde 3 tane hücre olmayan dingiller de kalkmış burda ahkam kesiyor.

tüfeci tefeci arkadaşlar. bırakın doları. size şöyle anlatayım.

yıl 2000 ekmek 200 gram. fiyat 100000. yüz bin tl. yani 10 kuruş.

şimdi 2016 ekmek 250 gram. fiyat 1 lira.

gramajda %25, fiyatta %bin artış.

başka soru?
6 sıfıl atılınca nasıl zenginledik, nasıl rahatladık sormayın.
ecevit dönemiyle şimdinin farkının tek karede özeti.
görsel
Şimdi o yazarkasayı fırlatsan yedi sülalen beladan kurtulmaz.

Ayrıca görsel