bugün

oturmaya mı geldik söylemlerine maruz kalan insandır.
bazıları ağır abidir.
--düğün amigosu mode on--
oynamayan davetli siktirsin gitsin.
--düğün amigosu mode off--
biride ben.
Dikkat çekmeyi sevmeyen insanlardır. ille de kategorize etmek lüzumsuz. Ağıbaşlı olabilir, oynamayı beceremiyor olabilir, kendine güveni olmayabilir, bir sıkıntısı olabilir vs.vs. Düğüne niçin gittiğinize bağlı biraz da. çok yakınınız olmasa da değer verdiğiniz birisinin düğünüdür, onu mutlu etmek namına katılmışsınızdır. zaten çok oynamak, çok dağıtmak gibi samimiyet gerektiren mevzular düğünlerden ziyade az katılımlı arkadaş toplantılarında yapılmalı.
katiyyetle asosyal ya da tek yönlü sosyal çevresi vardır bu insanların. geçen yaz bi düğün yaptık sykodeliği, metalcisi, popçusu, türkücüsü, anadolu rakçısı, genci, yaşlısı, emeklisi, dulu hepsi pistteydi. daha doğrusu önce pistteydi sonra pistten taşmışlardı. yani biz okadar oyamayı seviyoruz ki sırf bu yüzden pozitif ayrımcılığa karşı olduğumuz varsayımını çıkarıyorum her düğünde. "bir düğünde eğlenemeyen iki düğünde hiç eğlenemez" zaten. kendi düğünü geldiğinde işin işten geçtiğini anlar; başını önce taşlara ardından başka şeylere vurur. sonuçta sadece düğün yapmak için düğün yapmıştır. dolayısıyla maldır amk.
"bak valla bende senin dügününde oynamam" diye genelde tehdit edilir bu insanlar.
bir yakının ricasıyla ya da en azından "ayıp olmasın" diye lütfetmiş, gelmiş insanlardır. oynamaları için ısrar edip üzerlerine bu kadar gitmek, insanlık suçudur.
en haz etmediğim insan tipidir efendim kendileri. Hatta geçen kuzenin düğünü vardı. Zamanında biricik arkadaşım olan aynı zamanda uzaktan akrabam olan (hala bu uzaktan akrabam olayına anlam veremiyorum) ama şimdilerde ağır kokoşluğundan ötürü pek görüşmediğim arkadaş ben orda çifte telli, roman havası, yardırırken damat halayı çaldığında yanımda bitip ' yaaa banada öğretsene bunu arkadaşlarımın düğününde çalıyor herkesler oynuyor ben öyle uzaktan bakıyorum' diye dalıverdi halayın arasına. bak şimdi 3 ileri 3 geri şimdi yerinde sayıyorrrsunnn evetttt bak şimdi el şaklatıyoruzzzzz hayyydiiii diye öğrettim garibime.
Diyeceğim oki insanlara sevdirin bunları arkadaşım. kimi onu sever kimi bunu. o mu bu muuu ? *
%97'si ısrardan nefret eder.
düğünlerde oynamak istemeyen insan yoktur, alkolsüz düğün vardır.
düğün ortamını sevmeyen, hele hele kalkıp oynamaktan nefret eden, daha çok oturduğu yerden müzik dinlemeyi kendine alışkanlık edinen insanlardır.

bu insanlar normalde oyun havası, halay v. b. tür müzik dinlemezler. onun yerine rock, pop, caz, blues, soul tarzı, düğün müziklerinden çok uzak şeyler dinlemeye alıştıkları için düğünlerde milletin kalkıp halay çekmesini, kollarını açıp oynamasını yadırgarlar doğal olarak.

bir de şöyle bir adet vardır: düğünde kız tarafı fazla oynamaz, onun yerine erkek tarafı coşar, tepinir.. bunun nedeni kız tarafı kızını verdiği için biraz üzgündür, erkek tarafı kızı aldığı için coşmuş, delirmiştir. bu oynamayan arkadaş da muhtemelen kız tarafındandır. o nedenle oynamaması örf ve adetlerine göre normaldir. ama gidilen düğünde de en azından bir kere kalkıp oynamak gibi bir kural vardır. kalkıp oynamazsanız sizin düğününüzde de başkaları oynamaz.

en güzeli oturduğun yerden dinlemektir müziği. sakin sakin izlemek, tepinmeden, bağırmadan...
dün katıldığım düğünde, çalan piyanistin "oturanların sandalyesi kırılsın, çamaşır makinesi bozulsun" sözlerine maruz kalan, aralarında benim de olduğum şahıslar.
olumu gor cok degil su muzik bitene kadar iki oynayalim sozlerine, israrlarina maruz kalan ve kiramayip oynayan insanlardir.
Ben değilimdir bu. Bazen bir iki kişi kalksa da kalksam derim. Tabii bu sadece çok yakın olmadığım insanların düğününde. Biraz da olsun yakın olduğum kişilerin düğünlerinde gelin damat bile oynamasa kalkar tüm masayı kaldırır oynarım vallahi.
Damat olup da oynamamış arkadaşım var lan benim. Ne cah cah ötiisiz.
zeki insanlardır. benimdir. kendini kukla yerine koymaz.karizmadırlar ayrıca. boyları uzun seksi oldukları da gözlemlenmiştir. iş güç sahibidirler.
muhakkak düğüne zorla götürülen insanlardır. imkanı buldukları ilk an, düğünden ayrılacaklardır.
Oynamayı bilmeyen insanlardır. (Baş harfi ben) Üzerlerine gidilmemelidir.
genelde "gel lan 2-3 halay çekelim geçersin yine" diyen tipin eşofman altı giydiğini görünce, takım elbiseyle oynama isteğiniz gelmez.

karşındaki rahat diye aynı hissiyati paylaşmıyorsunuz malesef.
Benimdir. Okadar süslenmişim best of olmuşum salsadan aşağısına kalkmam o sandalyeden gel de kaldır.
oynamayı sevmeyen insanlardır.

azerbaycanlılar da çok sever oynamayı, akrabalar kolumdan tutup piste doğru sürüklüyor, ben de her defasında koşarak uzaklaşıyorum. kaç düğünden kol çıkığı ile ayrıldım bilemezsiniz *
Bazen ortasını bulamadıklarını bildikleri için oynamazlar.

(bkz: rezil olma korkusu)
tamam şimdi oynamıyoruz-oynayamıyoruz da kendi düğünümüzde ne yapacağız biri bir akıl versin. acaba mevlitli falan yapsam lan?
benimdir efendim. zaten düğünleri sevmem yılda bir gidince de zorla oynatmaya çalışırlar. ölümü gör oynamazsan derler. ben de oynamam tabi *