bugün

görsel

ya arkadaşlar kaçıncı yüzyıldayız bilmem neey,
şunu bize sanat diye kakalamalrına izin vermeyelim bu nedir allasen ya bırakın bu işleri ya.
Göz kararıyla mükemmel dörtgenler yapmış adam cetvel verseler yapamam amk.
Mordern efenim çağdaşlıque bu tablolarımız frankurtta oldukça beğeni topladı şimdide sizin elinize vermeye geldik.
(bkz: democratization of art)
Modern sanat sanatın herkese ulaşılabilirliğidir. otoritelerin neyin sanat diye kakalanıp neyin sanat olamayacağına karar vermesine bir tepki olarak doğmuştur, iyi ki de yapmıştır öperim gözlerinden mondrian.

Edit: modern sanat kavrayışlı entel takılmakta acele edip anlatım bozukluğunun kingosunu yapmışım özür dilerim herkest.
mondrian'ı tanımayan cahil zırvalığı. bal gibi de sanat. anlamadığın konuda, hatta muhtemelen hiç araştırmadığın konuda atıp tutma.

bu adam resmin iki boyutlu olması gerektiğini, çünkü kağıdın iki boyutlu olduğunu ilk keşfeden kişilerdendir. bunun bir zırvalık olduğuna dair tezler yazıp işler ürettim ben de, katılmıyorum iki boyut olayına doğada iki boyutlu hiçbir şey olamaz atomlar bile üç boyutluyken. ileride belki benim düşünceme zırvalık diyecekler. ama bu işler böyle yürüyor. bilim gibi, felsefe gibi. adam zamanında düşünmüş, yeni bir yol açmış. bu yüzden sanat.

yıllar içinde değişen ağaç çizimleri var bu dayının, en son tamamen iki boyuta indiriyor ağacı. incelemenizi tavsiye ederim. çamur atmak kolay.
ağır bir tespittir. onların cam olduğunu dusunsenize, valla yakışır la benim oda camına. içeri güneşli günler de ışık süzmesi falan girer. iyiymis aslında, yaşasın sanat.