bu, uçuş süreleri dikkate alınarak tamamen tarafımdan hazırlanmış düz dünya haritası.

görsel

üzerinde ölçüler görünmüyor ama resmin altında ölçüler var, çünkü bu bir autocad çalışması.

eksikleri var. kasten eksik bıraktım çünkü telif sorunu var. ayrıca photoshoptan iyi anlayan birinin buna el atması lazım, o kişi ben değilim. telifini almam için bana destek çıkacak bir kuruluş bulamadım. flat earth society de karşıt kontrolü olduğu için zerre kadar yardım etmedi.
kaşgarlı mahmut düz dünya haritası. (11. yüzyıl)
görsel

afrika'yı, asyayı ve hatta kuzey ve güney amerika'yı, günümüz düz dünya haritalarına paralel şekilde doğru yere oturttuğu görülüyor. hatta sağ taraftaki o yeşil eğriyle çin seddini bile göstermiş.

bu aynı zamanda türklerin hazırladığı ilk harita olarak bilinmektedir. piri reis haritasından 500 yıl kadar eskidir.

eğer internette aratırsanız, şekil doğru olmasına rağmen üstündeki ülke isimlerinin alakasız yerler olduğunu görebilirsiniz. bu muhtemelen kaşgarlı mahmutun eline geçen bir haritanın üstündeki ya kendi notları, ya da birisi bu isimleri ilave etmiş. fakat harita doğru. ben örtüştürdüm. bir ara bunu düzeltip yayınlayacağım.
Türkiye nerde lan! Ayrıca ejderia görüyorum normal mi?
ötüken'i ekledim. en azından nereden geldiğinizi bilin.

bu alttaki harita, 11. yüzyıl kaşgarlı mahmut haritası üzerindeki çalışmamdır.

görsel
görsel
görsel