bugün

Eskiden olabilecek şimdi ise imkansız önerme. En azından bizdeyken olmaz tarihin ve şehrin dokusunun bu kadar ırzına geçilmişken olmaz artık.
Coğrafi açıdan doğru bir önermedir, fakat istanbul’un şehir düzeninin karmaşık bir yapısı olduğunu düşüyorum. Düzensiz bina yerleşimi, sokakların, caddelerin düzensizliği söz konusu. Zamanında yerleşim planı vs. yapılsaydı çok iyi olurdu; trafik derdimizin birinci sebeplerinden birisinin bu olduğunu düşünüyorum. Trafik konusunda gerçekten bir istanbul’lu olarak gına geldi. Geniş yolda trafik olmaması gerekirken, yollarda park edilen arabalar yüzünden yollar daralıyor ve trafik oluşuyor. Devlet yetkililerin bu konuda bir düzenleme yapması şart; düzenlemeden kastım ceza değil, halka açık otoparkların yapımı arttırılabilir. Bir kaç yere otopark yapıp geçiyorlar her yerde olmalı. Bir tırı sokak arasına park etmek imkansız. Ceza yapmak çok saçma olur, araba sahiplerine de hak veriyorum, adamlar nereye park edecekler arabalarını?
dünyadaki diğer metropolleri görmeyen bilmeyen garibanların ısrarcı olduğu fikir.
yıkılıp yeniden yapılırsa belki. içine ettiler güzelim şehrin.
Kesinlikle.
napolyon'un zevkten anladığını gösterir.
şu sıralar olimpiyatları almak için tekrardan gündeme getirilen söz.
işte böyle kendi kendimize övüne övüne bi şeyler yapamadık.
o zaman türkiye tek bir ülke olamadı. *
istanbul'un dünya üzerinde yerine bakıldığında bile rahatca onaylanabilecek önermedir.
coğrafi açıdan mantıklı bir seçim olabilir evet, ama sadece coğrafi açıdan.

(bkz: dünya tek bir ülke olsaydı adı türkiye olurdu)
(bkz: he istanbul boğazdan ortaköyden beykozdan ibaret)
iki kıta da toprakları olan tek şehir.
istanbul'un tarihsel anlamda tek rakibi roma'dır. londra, new york, paris gibi kentler istanbul'un yanında yeni kurulmuş sayılır.

rakip roma kenti, roma imparatorluğu'nun ve hristiyan * dünyasının zamanında merkeziydi. istanbul, bizans ve osmanlı'nın başkenti, hem hristiyan hem de müslüman dünyasının merkeziydi. istanbul, sadece hristiyan değil islam dünyasına da ev sahipliği yapma açısından roma'dan tarihsel anlamda daha öndedir. mimari açıdan roma, doğal güzellik * nedeniyle istanbul daha görkemlidir.

istanbul'un roma'dan başka rakibi de yoktur. bangkok, bombok, venedik filan tanımam. konumu itibariyle de evet, dünya tek bir ülke olsaydı başkent istanbul olurdu. karşı karşıya duran ayasofya ve sultanahmet yapıları istanbul mozaiğinin eşsizliğini bize anlatmaya yeter.
teyzemin de bıyıkları olsa amcam olurdu.
dünyada tek bir ülke olacağı ütopyasını kabul ettiğimizden istanbulun şu anki içler acısı durumunu da yok sayıp kabul edebileceğimiz önerme. *
istanbul un jeopolitik konumu göz önüne alındığında, doğru sayılabilecek önermedir.
mevcut dünya konjonktürünü kavrayamamış tahminen bir osmanlıcı/hayalcinin sözü.
ruhumu var eden ve tüketen çelişkiler şehrim, huzurum, hayatım, istanbul... yakışırdı bu sana... sen "aşk"ın en güzel "hüsn"üsün...

edit: eksileyen gerçek bir istanbullu değil demek ki.*
Top 10 most visited cities by estimated number of international visitors by selected year
City Country International visitors (millions)
Paris France 15.6
London United Kingdom 14.8
Bangkok Thailand 10.84
Singapore Singapore 10.1
New York United States 9.5
Hong Kong China 7.94
Istanbul Turkey 7.05
Dubai United A. E. 6.9
Shanghai China 6.66
Rome Italy 6.12

kaynak:wikipedia
napolyon'un söylemidir.
ardahan varken istanbul'un şansı yoktur.
Yanlıştır, o ülkeyi yöneten bir diktatör olsaydı ve benim gibi istanbul düşmanı biri olsaydı istanbul köy olur, trabzon başkent olurdu. Diğer şartları göz önünde bulundurmadan yapılan önerme.
(bkz: dünya bir ülke olsaydı başkent roma olurdu)
(bkz: dünya bir ülke olsaydı başkent paris olurdu)
(bkz: dünya bir ülke olsaydı başkent viyana olurdu)
(bkz: dünya bir ülke olsaydı başkent buenos aires olurdu)
konumunun dışında şehir bile olması mucize olurdu.