bugün

Gerçeğin ta kendisidir. Beden toprağın altına indiğinde sınırlı yapacaklar bitmiştir.

--spoiler--
dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir. müttakî olanlar için ahiret yurdu muhakkak ki daha hayırlıdır. hâla akıl erdiremiyor musunuz?
--spoiler--
(bkz: bitse de gitsek)**
öteki hayatın "ebedi olduğu" inancı içeren gerçekçi sözdür.
henüz kanıtlanmadığı için gerçek değildir.
Dünyadaki tüm dinlerin ve hatta herhangi bir dine inanmayanların buluştuğu tek ortak noktadır. Zaten bu hayattan sonrasına ilişkin yorum da temel kırılım noktasıdır...
ölmeden anlaşılamayacak olan gerçektir.
ölene kadar farkına varamayanların, öldüklerinde sıkıntı çekmelerini sağlayacak olan gerçek.
Ateistlerin bile farkına varıp da kapitale tapan kapitalist muhafazakarların farkına varamadığı (bkz: inşaat ya resulullah) ve onları şeytanın oyuncağı haline getirmiş gerçek.
dünya hayatının geçirici olduğu gerçeğinden farksızdır.
hayatta hep daha fazlasını isteyen bireylerin genelde bir başkasını avuturken söylediği sözdür.
gerçeklerin en büyüğüdür...

(bkz: her canlı bir gün ölümü tadacaktır)
50 li yaşlara kadar kimsenin siklemediği gerçek. 50 sinden sonra namaza niyaza başlar bu tipler.
farkında olmanın hayatı hiçbirşeye önem vererememek sebebiyle insanı şu sanal dünyadan uzaklaştıran gerçek."Niye ki" "amaaaaan" "banane" modunda yaşam. Herkes biryerlee koşturuyor, siz bakıyorsunuz.
müslümanların "ben öbür dünyayı düşünerek ibadet ediyorum!" diyerek, dünyadaki
tek vazifelerini oksijen kirletmek olarak görmelerine neden olan gerçektir. kalıcı
bir dünyanın varlığını görmeden benimserken, yaşadıkları somut dünyayı yok sayarlar.
cehennemi uzaklarda aramasınlar, çünkü dünyayı zaten cehenneme çeviriyorlar
varlıklarıyla...
o yüzden carpe diem
her şeyin tadında bırakılması gerektiğinin bilinmesi.
hakikattır.
insanların bildiği halde kayıtsız kaldığı en büyük gerçektir.
her yıl daha da bir farkına vardığım gerçektir. bazen karamsarlığa düşmeme neden olsa da her yaşın güzelliği bir başka deyip kendimi avutarak günlerin tadına varmaya çalışıyorum. nede olsa bir gün bitecek.
+randevunuz 1 ay sonra. o zaman yeni dünya hayatınızla tanıştıralım sizi.
- ama ben o tarihe kadar ne yapacağım
+merak etmeyin bu gibi durumlar için geçici dünya hayatı yaşatırız size. sizin durumunuzda olan insanları oraya alıyoruz.
dünyadaki yaşam iki açıdan geçicidir; bireysel ve kitlesel.
bireysel açıdan geçicilik, her canlının sınırlı bir yaşam süresi olmasıyla ilintilidir.
kitlesel geçicilikse, dünyada yaşamın dörtbuçukmilyar yıl sonra tümden sona erecek ve gezegenimizin yeniden bir toz bulutuna dönüşecek olmasıdır.
her iki sona erişten sonra ikinci bir yaşamımızın olacağı savıysa, yalnızca bir masaldır.
sanal aleme sığınma sebeplerinden biri olabilir mi acaba diye düşündürür. ben gidersem yazılı birkaç satır kalır babında. bak şimdi düşündüm bunu, olabilir belki de kimbilir.
Hiç bir insan tarafından aksi iddia edilemeyen soğuk gerçek.
geç keşfedilmiş bir gerçek.

(bkz: günaydın!!! hadi kalk kahvaltıya gidelim)
her canlı her nefis ölümü tadacaktır. bence dünya ve kainatın tek gerçeği olmakla beraber; dünya hayatının geçici olduğunun işaretidir bu ayet.