bugün

ne olacaktı başka ?
dindar biri değilim fakat dine sallarken bu tarz düşünceler mantıklı olmuyor. çünkü dinlerde pişmanlık duyup af dilediğiniz ve tekrar etmemek için çaba gösterdiğiniz suçlara ceza değil af uygulanacağı söylenir. tabii başka bir insanın hakkına girdiyseniz bunu telafi etme çabanız gibi şeyler de önem arz ediyor. yani bir insanın hayatını mahvedecek işler yaptıysanız bunun telafisi pek mümkün değil. yine de bir açık kapı bırakılıp hayatınızın sonraki evresinde neler yaptığınıza bakılarak ödüle ulaşma şansınız sürüyor.

dediğim gibi ben dindar biri değilim fakat umarım cennet değil özellikle cehennem vardır. çünkü ben yapanın yanına kalmasını hazmedemiyorum.
ceza ve odul olmalıdır ama özellikle sonsuz cezayi aklım almıyor.
burdaki her fiil, dallari, yapraklari, kökleri, meyveleri ahirette olan bir ağacın tohumu hükmündedir.

seni bu derece özelliklerle donatan zat, hiç birinin hesabını sormasın bu mantıksız olur.

1 milyon insani katleden bir katil sadece ölümle kurtulmamalı.
60 70 yıllık bir eylem için ki bunun ilk 15 yılı falan muafız, ortalama 50 yıllık bir eylem için sınırsız ceza ya da sınırsız ödül, hiç adil değil. ilahi adalet güldürdün beni.
şüphesiz ki bu da insanın hünerinden başka bir şey değildir.

haddini aşan bir zihniyete borçluyuz adına tanrı sözü denilen kitapları...

inananlar ezeli ve ebedi tanrılarına komşu veya ortak olmak arzusuyla hadlerini aşarlar..