bugün

bugün durdum harbi harbi bunu düşündüm. uzay boşluksa dünyanında belli bir ağırlığı varsa havaya atı lan her şey yere geri düşer prensibi sonucu yere düşmesi gerekir. (burada dünyanın havaya atılıp atılmadığını bilmiyoruz tabi ) dünya havada asılı duruyorsa uzay boşluk ise düşer düşmüyorsa uzay boş değildir. Neyse ben bi bira daha iceyim.
Babam böyle kek yapmayı nerden öğrendi.
beni bilen bilir, her zaman tezlerim bilimseldir. kimse aksini iddaa etmedi edemez de! işin gerçeği şu ki; altta sopa var, yoksa nereye duruyorsun amk!
Gerçekten merak edip Uzun uzun açıklamamı isteyen yazarlar özele gelsin

Tanım: bir sorunsal.
Belki uzayda zaman durmuştur ama dünyada durmamıştır.
Uzayda zaman duruyorsa eger. Simdi uzaya gidip gelsem. geldigim de hangi zamanda olucam. ufff kafam da deli sorular.
gök her taraftan ittiği için öyle kalıyor, oysa düşse ne güzel. yazık.

(bkz: gök itimi)
yer çekimi değil kütle çekimidir cahiller ilber hocam gençlik nereye gidiyor.

uzayda kendisinden kaynaklanan herhangi bir çekim yoktur. uzaydaki cisimler birbirlerne kütle çekim kuvveti uygularlar.

dünya günes etrafında dönerken belli bir merkez kaç kuvvetine maruz kalır. güneş ile dünya arasında ise bir kütle çekim kuvveti mevcuttur. işte bu iki kuvvet birbirine her zaman zıt yöndedir ve dünyayı belirli bir yörüngede tutar.

şimdi gelelim asıl soruya diger cisimlerin kütle çekimi dünyanın dengesini bozmuyor mu?

şimdi bunu da açıklardım da boşverin bi işinize yaramaz zaten yada anlamazsınız.

tabi ki heran her şey değşebilir.
uzayın da dünyayla aynı derecede yerçekimi olduğu düşünüldüğünde işin içinden çıkamayacağınız sorunsal.
dünya yerinde durmuyor cahiller. içinde bulunduğu güneş sistemi ve onu kuşatan galaksi ile inanılmaz bir hızla yer değiştiriyor.

bu cehaletle nasıl başa çıkacağım bilmiyorum. lan google'da hepsi var; hatta ecosia'da da var. bulamasanız bile dikili bir ağacınız olur.
uzayda boşluk dışında durulacak yer olmadığı için mecburen orada duruyordur.
tam da ben diyecektim.

(bkz: derdini sikeyim butonu)
Uzayda yukarı, aşağı diye bir kavram yoktur. Nereye düşmesini bekliyorsun?
Tepside tepside. Genişçe bir tepsi.
görsel
çayı ateşe sürdüm, haydi tartışalım belki dünyayı durdururuz ve boşluğa bir bakar neler döndüğünü çözeriz. yoksa rakı mı açsak? konu derin, rakıya ne dersiniz?
gardaş dünya senin bildiğin gibi sabit değil, hareket ediyor. bir nevi otobüs gibi saniyede 90 km hızla. yalnız şehirlerarası değil. galaksilerarası, belki de evrenlerarası.

edit: bir de, hacı, aslında burada yazılanların hepsi fasa fiso, tamam kütleçekim falan eyvallah da bilim adamları bunları hesaplıyor tüm evrendeki gezegen yıldiz vs. nin kütlesini ve bulduğu sunuca göre bu kuvvet bu kocaman evrenin çok küçük bir kısmını kaldırabilir.

bunun üzerine de ortaya karanlık enerji ve karanlık madde diye bir şey ortaya atıyor, ki bu karanlık madde ve enerji teorik ( uydurma, varlığı kanıtlanmamış) tir.

ancak evrenin havada asılı kalmasını böyle açıklıyor.

kaynak: evren hakkında 50 soru
kütle çekim kanunu sayesinde.
kafasının içinde beyin olduğuna şükretmesi gereken kişi beyanı.
Einstein bunu çarşafa benzetmişti. Bu fikre inanırım. Çarşaf düşünün ve ortasına çok güçlü bir mıknatıs koyun çarşaf bükülücek zaten ağırlıktan dolayı şeytan üçgeni gibi içe boğumlu bir hal alacak. Çarşafın en uzak köşesine de bir mıknatıs koyun orasının da içe doğru büküldüğünü düşünün. Çok büyük bir çarşafın çok fazla noktasına mıknatıslar koyup saçma salak boğumlar olduğunu düşünün. Şimdi de boğumlara uzak manyetik maddeler koyun. mıknatıslardan biri oraya biri buraya çekecek ve havada kalacaktır bu manyetik maddeler. hatta manyetik maddelerin de mıknatıslık özelliği kazanıp birbirine de çekim kuvveti uyguladığını düşünün. Bu teoriyle açıklanabilir ama korkulması gereken şey şu ya o mıknatıslardan biri bir gün gücünü kaybederse bizde oraya buraya savrulursak ne olur ? Valla etraftaki hıyarların cacık olacağı kesinde biz ne oluruz Allah bilir.
Karanlık maddeye bağlamaya çalışılıyo bilimadamları. Ama ben yutmam.

Kişisel görüşüm aşşa doğru iniyoruz. Gerçi Ben gıybetten hoşlanmam.
biz buradayız atayızlar nerede!
ya her şeyi geçtim bir insan nasıl oluyor da büyük patlama teorisini hayatı boyunca duymamış olabilir ki acaba sorusuyla cevabı verilecek sorunsal... allah aşkına internet bedava makale kaynıyor. okur musunuz?
bende boşlukta süzülüyorum. bana sorsana sarı çiçek.
senin temel zayıf kardeş dedirten sorudur. bikere dünya durmuyor hem kendi etrafında hem güneşin etrafında dönüyor. bu kısmı bi sindir sonra tekrar başlık aç anlatıcam.
Hayat ne garip vapurlar felan.