bugün

esenler'in meydanının ismi.

(bkz: dörtyol meydanı)
ömür yeter ise ikametimi 2039'da taşıyacağım ilçe.
hatay benimdir, hatay mustafa kemal atatürk'ün bana mirasıdır!
2018 yılında gitmiş olduğum esenler meydanıdır. Meydanında kocaman bir cami vardı ve ışıklı ayet yazıları vardı. Meydanında maalesef mc doland's yoktu. Fiyatlar ucuzdu galiba.
esenler'in en merkezi yeri.
hatay'ın bir ilçesi. kıyıda olsa da, ova yerleşimi kimliğine sahip.
an itibariyle konum bildirdiğim yer.

ilçe 120 bin kadar bir nüfusa sahip.
ancak hiçbir şey yok. sadece ikamet edilen konut binaları, devlet kurumları ve marketlerden teşekkül.

başka hiçbir numarası yok, hayat canlı değil. en büyük canlılık dörtyol'u transit kullanan otomobil ve tırlar..
tıpkı yanıbaşındaki payas ilçesi gibi.

payas ile dörtyol'un bu denli büyüme sebebinin iskenderun'daki isdemir çelik ile iskenderun'un ticaret gücü olduğunu düşünüyorum.
bu ilçeler de iskenderun'a bağlı olarak büyümüşler.

iskenderun-dörtyol 37 km,
iskenderun-payas 24 km.
iskenderun'a yakın olan portakalı meşhur ilçe.
esenler'in orta yeri.
ülkenin çeşitli yerlerinde olan ilçe, köy adıdır.
kuzey Kıbrısın gazimağusa şehrine bağlı köy.
hatay il sınırlarındaki üssüme son 50 km,
geliyorum.
Hatay ın antakya ile alakası olmayan ilçesi.
florya beşyoldan bir önceki durak. ondan önce de üçyol vardır, ihtiyaca bağlı inebilirsin.
Geçenlerde haberlere çıkmış yer. Boğulan bir genci insan zinciri oluşturarak kurtardılar. Tatlı be.
Esenler sonduraktan metroya kadar olan bölgenin genel adı...
bir yanında yemyeşil amanoslar, diğer tarafta akdeniz..

merkezi biraz daha gelişmiş olsa güzel memleket.

sahil beldesi değildir, ancak denize 5 dakika mesafededir.
daha çok ceyhan gibi tipik bir çukurova yerleşimidir.

merkezi 70-75 bin nüfusa sahiptir.

son yıllarda ilçe olan payas buradan ayrılmıştır.
ve tabiki bir iskenderun değildir.
bizim yakınında yer alan bir meydandır.
şuanda meydanın öğrenci kampüsünden farkı yok
beş gündür güneş yüzü görmeyen ilçe.
Taşına toprağına kurban olduğum memleketim.
Iskenderun'da yaşamama rağmen daha çok beğendiğim yer. Portakal bahçeleri ve havasını hiçbir şeye değişmem. Ve bir de memleketim.
kesin ağzı vardır.
erzinin içinden geçen minibüslerle 20 dakika içinde ulaşabileceğiniz, hatayın küçük ilçelerinden biri.
Bir yanında yemyeşil amanoslar, diğer tarafta akdeniz manzarası ile Güzel yerdir kendisine bağlar. Atatürk'ün neden emekliliğini orada geçirmek istemiş olduğunu anlarsınız. Fourway otel adında ismi manidar ancak kendisi güzel, personeli candan 4 yıldızlı yeni bir oteli vardır. Bölgeye giderseniz iskenderun'da değil orada kalın dinlenirsiniz.
hatay ın bir içesi. turunçgilleri, kurtuluş savaşında ilk kurşunu attığı iddia edilen kara hasan paşa'sı ve efsuncu merhum yılancı hacı macit'i ile meşhur ilçe.
6 tane köye sahip olan hatay ilçesi.
hatayın kuzeyindeki bir ilçesi memleketim olmakla birlikte aşırı nemli ve sıcak bir yerdir. bir yağmur yağdımı sokakları sel alır. denizi güzeldir ama bu yakın zamanda son bulacak gibi görünüyor. kurulan termik santral ortalığı mahvedecek. portakal çiçekleri açtığında tüm ilçe çiçek kokusu dolup taşar. buna karşın hiç kimseye tavsiye etmem bu ilçede saat 20 de hayat durur aşırı kapalı ve geri kafalı bir toplum.