bugün

bulgaristan ve yunanistan'da hayli izleyeni var.
1951 yapımı, siyah beyaz türk filmi. yönetmen ve senaryo şadan kamil, oyuncu kadrosu mesiha yelda, muzaffer tema, reşit gürzap, cahit irgat, atıf avcı, türkan can, gülay onurkun bulunmakta.
bu saate kadar uyumadan bütün bölümlerini kısım kısım izlediğim dizi. son bölümde lamianın cemile aşık olması şaşırtıcı, kenanın intihar etmesi çok üzücüdür. 74 bölüm anyaya giden dizi, 75.bölümde birden bire konyaya gitmiştir.
şu an showmax da oynayan dizi günde 2 bölümünü veriyolar.
kitabını okuduktan sonra izlemeye baştan başladığım hayal kırıklığı yaşadığım lamianın sümsüklüğünden nefret ettiğim dizidir.
Bu yıl baştan sona tekrar izledim. Gelmiş geçmiş en iyi dizidir. O entrikaları kavak yellerinde bile bulamazsınız.
--spoiler--
Lamia - Şimdi konuşmak kolay, o böyle bir sorumluluğu kaldıramaz zaten. Bak, nasıl düşüncelere daldı şimdiden... Bunu kaldıramaz, öyle büyük bir aşk yok aramızda.
--spoiler--

cümlesiyle başından beri çok sevdiği halde neden sustuğunu anlayamadığım, bu yüzden yer yer kızdığım Lamia'ya üzülerek hak verebildim.
bölüm başı metrekareye 720 litre göz yaşı düşen dizi. izledim, bunu da izledim. abv.

okuldan geldiğimde üstümü başımı değiştirdikten sonra yemeği tepsiye koyup tv'nin karşısına geçerdim. ya kadın programları izleyip psikolocimi bozacaktım ya da bunu izleyip hayatı sorgulayacaktım. bunu seçtim, pişman değilim.
müzikleri mükemmel olan dizi.
Çapkın, tüm kadınları meta olarak gören, erkek kevaşesi kenan'ın hiç ummadığı anda karşısına çıkan lamia ile yaşadığı aşkı konu alan reşat nuri güntekin romanı.

Ayrıca bu herife aşık olmayan, bu adamın birlikte olmadığı kadın yok. En sonunda dayısı said paşazade'ye de hallenmez umarım.
Lisede iken kitabını okuduğum reşat nuri güntekin eseri. 2007-de dizisi de çekildi, 75 bölüm sürdü. kitaba bir iki şey dışında sadık kalındı.

Diziyi nerdeyse 5 kez izlemişimdir, sebebi ise cemil yani yiğit özşener'dir. zaten lamia kenandan çok cemilciğime yakışıyor görsel
görsel
Ay çok ağlak diziydi bu. Herkes ağlar litrelerce şarap içerdi. Kadınlar kenan denen şerefsize vermek için sıraya girerdi, kimin eli kimin şeyinde belli değildi. aklı başında tek karakter küçük melekti, büyüyünce onu da kendilerine benzetirler kesin.
Evdekilerin sayesinde yeni izlemeye başladığım dizi. Her bölümde mutlaka ağlıyorlar ve içiyorlar, sürekli entrika dönüyor. Herkes sıra ile birbiriyle yattı kalktı. Lamia denen kız kucağında çocuğu bir oraya taşınıyor bir buraya, ilk başlarda lamianın orospu olduğunu söylüyorlardı. Haksız da sayılmazlar hani. Önce başkası ile nişanlandı sonra kemancıya verdi, sonra babası yaşında biri ile evlendi, dul kaldı cemille evlendi, evli olduğu halde kemancı ile yaşamaya başladı, en son tekrar cemile döndü.

müzikleri harika, melek isimli kız çocuğu dünyalar güzeli ve yiğit özşener şahane oynuyor. Dikkatimi çeken bir şey oldu. Bu toygar ışıklı ay yapımdan başka bir şirketle çalışmıyor galiba. Nerde bir ay yapım dizisi olsa müziklerini bu adam hazırlıyor, ilginç. Evet.
toygar ışıklı'nın 'çok geç' , 'sonunda' gibi mükemmel parçalarının yer aldığı dizi. an itibariyle kendini özletmiştir.
küçük bir çocuktum bu dizi varken ama izlerdim. aşktan meşkten anlayan romantik bir insanım. kızlara duyurulur.
Reşat Nuri Güntekin'in en sevdiğim kitabıdır. Tabii öncesinde dizisini izleme gafletinde bulunmuştum. fakat kitabını okuduktan sonra...

Allah aşkına kitaptaki o minnacık, sevimli lamia'yı, nasıl kazık kadar iri yarı olan yarmagül gibi saçını iki yana ören vasat oyuncuyu lamia'ya çeviriyorsunuz? Hiç mi vicdanınız yok? Kitapla tıpatıp aynı olmasını beklemiyordum, reyting için saçmalamaları olağan bi hal aldı tamam da, bari şu oyuncuları benzetin de gözümüz kanamasın.
dizi versiyonunu çok severek izlemişimdir. müzikleri ve burak hakkı nın performansı çok iyiydi.
Trt dudaktan kalbe 1988'i yeniden yüklesin ya izliyordum sildiler yazık. Sonra da, 2004'te ipek tuzcuoğlulu sinema filmi yapılmıştı onu YouTube koymuştu birileri silmişler...
En eski uyarlaması yok hiçbir yerde. Ay yapımın show TV için yaptığı uyarlaması var. iyi laima cemili tercih etti...
Lamiaaa..
Cemil&lamiA aşkına hayran olduğum dizidir ya çok güzel kitapta evli kadınlarla çıkan Hüseyin kenanken Cemil gibi gösterildi yazık.