bugün

duayen olmamanız yüzündendir...
Dua, Bir alçağın son sığınağı.
görsel
Bazen bundan olmayabilir.
istediğin şeyin senin için hayırlı olmaması da bu nedenlerin başlıcasıdır. ha bunu da aradan belki yıllar geçince anlarsın iyi ki kabul olmamış dersin, belki de hiç göremez hayıflanır durursun ecelin gelenece.

Akıntıda yüzen bir dal parçası gibi teslim olmak lazım kadere, zaren elden de birşey gelmiyor.
allah'in olmamasidir. ya da siklemiyor.
ya harama el sürmüştür, ya da cenabettir.

(bkz: gusl şart)
arap değiliz ondan olabilir.
duana özeneceksin. ihtimam göstereceksin. kullandığın kelimelere de dikkat edeceksin dua ederken. kandırma kendini; "allah benim kalbimi bilmiyor mu? ne demek istediğimi allah bilir" diyerek ahkam kesme, avutma kendini. allah yarattığı her şeyi bir sistem üzerine yaratır ve yarattığı her şeye kanun koyar, düzen üzerine işlemesi için de ona bir sistem tayin eder. sisteme uyan kazanır. yani gelişigüzel kelimeler kurarak dua edersen sonuçlarına katlanırsın. söylediğin cümleleri çok iyi düşünmen gerekir. sen şu dünya hayatında fani bir sevgiyle sevdiğin, fani olan sevgiline bile kullandığın sözleri özenle seçip "beni yanlış anlamasın aman sakın" diye düşünürken alemlerin rabbi olan allah'a ettiğin bu dualar bu kadar özensiz olur mu? ne istediğini bileceksin. kelimelerin tam olarak ne manaya geldiğini bileceksin. "ben namaz kılmıyorum. ben helal lokma yedim ama haram da bilmeden istemeden karışmıştır. o yüzden duam kabul olmaz" diye de düşünme. allah ateistin bile duasını kabul edip zenginlik veriyor. duanın bir sistemi var. uyarsan hayatın tam anlamıyla değişir. uymazsan "dua ediyorum kabul olmuyor" diye kendini avutur durursun.
görsel
dua tamamen saçmalıktır. dua etmek aslında allah a isyan etmektir. neden? çünkü allah islamistlere göre evreni yaratmış ve insana özgür irade vermiş. insan doğruyu veya yanlışı kendi özgür iradesiyle bulmak zorundadır. insanı ödül veya cezaya götürecek olan da budur.
eğer dua tanrının müdahelesiyle bu özgür iradeye ve onun etkisinde gelişene allah etki edip onu değiştirmiş olur.
zaten allah ın bir kavmi helak etmesi de kendiyle çelişik bir durumdur çünkü cezayı dünyada verecekse o zaman öteki dünya neden var?
allah kafasına göre dünyaya etki edip olayların seyrine müdahalede bulunursa o zaman biz nasıl eylemlerimizin özgür ve bize ait olduğunu söyleyebiliriz?

o yüzden dua saçmalıktır ve din içindeki düşünceden yola çıkarsak allah ın kurduğu söylenen bu sisteme bir tür başkaldırıdır.
zaten zor bir sinavdan gecerken 17 yildir ettigim hicbir duanin kabul olmamasi inşallah güzel bi mükafat olur banada.
samimiyetsizlik,
inanç eksikliği,
sadece işimizin düştüğünde bir allah olduğunu hatırlamak,
allah'dan bir şeyler isteyebilmek için öncelikle onu razı etmemiz gerektiğinin farkında olmamak,
şükürsüzlük.
cenabet cenabet gezmeyin arkadaş.
insanlar "dua ediyoruz da kabul oluyor mu sanki" kafasında olabiliyor bazen. Ancak şöyle bir gerçek var ki esasında o duanın kabul olmayışında bizim göremediğimiz hikmetler olduğu gibi öte alemde yine bir mükafatı olacaktır. ettiğin dua hiç bir şekilde boşa gitmez, kabul olmayan duanın da bir güzelliği, bir hikmeti vardır. Yeter ki mutlak adaletin ve her şeyin sahibi olan Rabbine tevekkül et, sonsuz mülk ve cömertlik sahibi hiç bir ameli karşılıksız bırakmaz.
Bakara 216. Bazen hoşlanmadığınız bir şey, hakkınızda iyi olabilir ve hoşlandığınız bir şey de hakkınızda kötü olabilir. Allâh bilir, siz bilmezsiniz.

Ben bunu yaşadım.
Kabul olmadığını ve olmayacağını düşünmek en büyük sebeblerindendir.
kabul edilmesi hayrımıza olmayacağı için olabilir.
dua ettiğiniz şeyler için elinizden geleni yapmadığınız için olabilir. bir ayet şöyle buyurur;
Mü'minler!

Duâ mutlaka kabul olunacak bir ibâdettir. Ancak duayıPeygamberimizin bildirdiği şartlara uygun ola­rak yapmak lâzımdır.
yeterince tapınmıyosunuz hep ondan. yatıp kalkıp tapıncaksınız yatıp kalkıp tapıncaksınız. başka bişi yapmak yok. tapıncan da tapıncan.
köpeğin duası kabul olsa gökten kemik yağardı. kusuruma bakmayın.
(bkz: allah yok din yalan)
Şansa bala işte.
Şükretmeyi pek bilmiyoruz. Daha fazla iman, daha fazla dua, daha çok mutluluk.
duan kabul olduysa 1 olmadıysa 1000 kere şükür et demişler.
istek çok olduğundan direkt spam kutusuna düşüyor. E haliyle kabul olmuyor. Biraz az istemek lazım.
Cc'ye peygamberleri de ekleyin.
allahım yanlış anlamasın tövbe yarabbim de neyi gönülden istediysem oldu sağolsun. gönülden ve temiz kalplilikle ne isterseniz olur. olmuyorsa vardır bir hayırlı sebebi.