bugün

Olur da Dolar 1 tl ya düşse bile bu durumda her ne kadar yatırım cenneti olacak olsak da ülkeye yüklü miktarda sermaye girişleri olup maliyetlerin azalıp mal ve hizmetler ucuzlasa da bu sefer kemalistler ihracatın azalıp ithalatın arttığından dolayı yine hükümeti eleştirmeye devam edecekler. Çünkü onlar muhalif onlara ülke içerisinde verilmiş tek misyon muhaliflik yapmakdır. Erdoğanın iyisini de eleştirecek kötüsünü de eleştireceklerdir. Görevleri bu.

Unutmayın onlar muhalif ve onların edindiği misyon daima muhaliflik yapmaktır.

Şu zamana kadar erdoğanın yaptığı bir davranışı destekleyen tek bir kemalist gördünüz mü.
Tam bu adam size göre iyi değil ona sözüm yok ama iyi işlere imza attığı hiç mi işi veya davranışı yok.

Kısacası ülkenin en tutucu ve en yobaz çevresi cemaatlere değil bizzat kemalistlerin çopunluğudur.
Kendilerini neden eleştirmiyorlar.
eleştiririm şu yönden eleştiririm. evet keşke dolar 1 ₺'ye düşse ama kademe kademe düşmek zorunda. çünkü dolar 1₺'ye düştüğünde sadece kemalistler değil, bütün fabrikalar,yatırımcılar isyan eder. mesela pazartesi günü dolar 4 saatte 1₺'ye düşse öncelikle gıda veya sanaya fabrikasına ham madde almış olan adam yıkılır. çünkü örnek veriyorum daha cuma günü 1 birim ürünü 5₺'ye alıp toplam 7₺'ye işlenmiş hale getiren ve 12₺'ye perakende bir fabrika 2 gün sonra güne birim başına -4₺ ile zarar ile başlayacaktır. çünkü bu ürün bu sefer beraberinde düşen dolar kuruyla 1'e alınıp 3₺'ye işlenmiş hale getirilip,8₺'ye satılabilecek bir ürün haline gelmiştir. dolayısıyla 10.000 kalem üründe zararın boyutu 40.000₺ olacaktır 1 fabrika için. ki bu varsayalım şanslıysa 7₺'ye ürünlerin maliyetini kurtaracaktır o da bu maliyetlere personellerine vereceği parça başı ücret ya da günlük yevmiye ya da personellere ödeyeceği maaşlardan ürünlerin maliyetine düşen pay,elektrik vs dahilse. çünkü maliyetin bir sürü türü var aldığın andan fabrikaya getirmek için harcadığın yakıt, getirilmesi için personele ödenen ücret, gümrük,kdv. sonra daha demin ki varsayımsal fabrikadaki maliyetler. ve piyasaya sunmak için yapılacak,tanıtım,pazarlama ve transfer için yakıt maliyetleri falan filan. ya da siz cuma günü altın veya döviz aldınız diyelim 100$ = 780₺ ya da 1.7gram altın. pazartesi sizin gibi 10.000 ki bu en aşağı varsayım rakamı yoksa milyonlarca kişi, 100$'ını 100₺'ye bozdursa, milyonlarca kişi 1.7 gram 100₺'ye bozdursa düşünün memleketin halini. sırf laf olsun torba dolsun diye başlık açmayın amk.
gerçek olmayan, sadece bir iddia.

ama ben gerçek olan "isterse dolar 100 lira olsun gene de oyum akepeye" diyen bir sürü şerefsiz, vatan hainini size gösterebilirim.
mesele doların 1 ya da 10 olması değil. asıl mesele dolara ve yabancı yatırımcıya ekonomini bu kadar teslim etmen. öz kaynaklarından üretimi artırmaman.
özetle dolar 1'e düşerse kimse malını o piyasaya göre satmak istemez. he devlet satacaksın ulan derse siyaset için işte o zaman ki kargaşada 2 gün sonra piyasada alacak ürün bulamazsınız. krizin alası çıkar ve borsa kendini kademe kademe tekrar yukarı çıkarır bu dengeyi kurmak için. hatta şu an 7.8'in üstüne çıkıp bu zararın telafisi için 15'lere yükselir. boru mu milyonlarca dolarlık rezervler,yatırımlar söz konusu.

edit : ayrıca 2001 krizinden önce, 1999'depreminden sonra biz yalova prefabriklerindeyken, ben 8-9 yaşımdaydım ve okulun yanındaki dövizciden dolar almıştık arkadaşlarla harçlıklarımızı birleştirip. bildiğimizden değil, meraklıydık. bugünün 75krş'na tekabül eden 750.000tl civarında bir fiyata 1 dolar almıştık. dolarımız var diye seviniyorduk. kurgu yapıyorum diye eksileyen olur elbet ama hafızam iyidir. biz merak ettik ve aldık. hafızamıza kazındı. merak etmeyip,hafıza kaybı yaşayanlar düşünsün. he 2001 krizini de hayal meyal hatırlıyorum tv'de izlemiştim. 2001 kirizinde 10 yaşındaydım, tvde bir adam gösteriyorlardı, adam bir kasabın camını kırıp koca bir et parçasını alıp kaçıyordu.