bugün

büyük bir mantıksızlık.
hiç kimse kusura bakmasın.
Dişçiler para kazansın diye...

Swh.
Aslında yaratıldı. Daha doğrusu evrimleşti. Tarım devrimine kadar neredeyse hiç bi insan kalıntısısında diş çürüğüne rastlanmaz. Tarım devrimi sorması karbonhidrat ağırlıklı beslenme sonucu insanlık dişlerini eline almaya başlamıştır.
Bunun sonu pipi niye hiç inmemek üzere yaratılmadıya kadar gider bu.
bunun sırrı 20 yaş dişinde gizli.
Niye dişçiye giden kedi ayı ya da şempanze dahi yok demek ki yediklerimiz doğal değil gayet net sanırım ve kimse de buna karşı koyamıyor biz insanız ne yazık ki biraz da hayvanız galiba.
Çünkü yaratıldığı gibi o doğal halini koruyamiyoruz.

Köyde sadece bahçede kendi ürettikleri ürünler ile beslenen 98 yaşındaki dedemin dişleri sapasağlam. Gerçekten tamamen doğal bahçeden çıkan ürünleri yer. evine ketçap mayonez girmiş değildir.Diş fırçası değil misvak kullanır.
ilk insanları düşünürken içim acıyor, düşünsenize ne kanal tedavisi var ne diş çekimi ne dolgu ne implant. kafalarını duvarlara vura vura yaşamışlardır...
belkide allah demiştir : dişinin çürüdüğünü görünce aklı başına gelsin neyi kaybettiğini anlasın falan demiştir.
imtihan sebebi. mesela benim dişim ağrıdı ilk gittiğim diş hekiminin hatası yüzünden 15 gün ağrı çektim.

bu süreçte hayatı sorguladım. evde yanlızım dedim şimdi eşim olsa bana yemek yapardı destek olurdu salak gibi evliliğe karşıymışım demiştim fikrim değişmişti.
imtihan sebebi. mesela benim dişim ağrıdı ilk gittiğim diş hekiminin hatası yüzünden 15 gün ağrı çektim.

bu süreçte hayatı sorguladım. evde yanlızım dedim şimdi eşim olsa bana yemek yapardı destek olurdu salak gibi evliliğe karşıymışım demiştim fikrim değişmişti.
Dişlerin çürümese bu sefer gözüm niye bozuluyor diyeceksin. Yok öyle yağma.
osurugun abdesti bozmamasi gerekirdi oysa.
yüce rabbim diş ağrıyınca 6 ay randevu bekleyecek mi beklemeyecek mi benim kulum diye bir sınava tabi tutuyor bence.
Bakterilerin yiyecek rızkı varsa buna engel olamazsın bro.
insan fıtrat gereği tamahkarlıkta zorlanmaktadır. bu nedenle yaradan vücudumuzda bu tip dur noktaları oluşturmuş.
o konuda ben de kırgınım.
Hala dedemin köyünde doğal edebiyatı yapan mallar var. Ulan 1500 yıl önce peygamberden hadis nakletmişler diş ağrısı kabir azabına benzer diye.

Evladım siz bir şey düşünmeyin.
belli bi yaştan sonra az yiyin yumuşak şeyler yiyin diyorsa artık.
ondandır.
işte bunlar hep sınav.
Çürümeyecek şekilde yaratılan bir uzuv yok çünkü.
Yamyamların dişleri çürümez neden çünkü kemikleri bile kırıyorlar avızlarıynan.
çürümeyecek şekilde yaratılan uzuv yok denmiş.

peki tırnaklar nasıl dökülmüyor birader nasıl uzuyor? yaratma teknolojisi oraya kadar mı gidebilmiş? hani ol deyince oluyordu? bir sürü hayvan var dişlerini kaybedince yeniden diş çıkarıyor.
dişler yaratıldı olarak düşünenler bunu anlayamaz.
dişçi koltuğunda otururken akla gelen sorunsal.