bugün

Genelde dişlerde oluşan oyukların iyileştirilmesinde kullanılan bir yöntem gibi sanki. Başlığı açtım açmasına da bir o kadar gerginim,biri akademik tarzda tanım yaparsa şu kutsal ayda bir dua da benden ona gidecek,veya gitmeyecek. Off çok ağrıyor.
eskiden siyah ve çürük izlenimi verenleri mevcut olan dişteki boşluğu dolduran faydalı hede.
diş doktorlarının en çok yaptığı iştir. *
ayrıca; dişimde kaç tane olduğunu bilmediğim şeydir.
kanal tedavilerini arttırmadan önce en son 6 taneye kadar sayabilmiştim. kanallar başlayınca, dolguların sayısını da karıştırdım.
bende bir ağız var, yapay ada gibi ...
(bkz: amalgam)
bir de kanal tedavisi eklenirse bu tedaviye insanın bir günde ömründen ömür gider. dikkat etmek gerekir.
dişin oyulup, birtakım yerlerinin inceltilip içine beyaz yahut gümüşi renkte doldurulmasıyla yapılır. dolgunuz hava aldığında acıdan yerinizde duramazsınız, zamanla düşen dolgular canınızı acıtır. eğer doktor dişi sağlam bir şekilde inceltmediyse dişleriniz yemek yerken ağzınıza bile gelebilir.
çürük dişlerin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. soğuk içecek veya şekerli maddelerin boşalan dolgunun olduğu bölgeye kaçması ise insanı canından bezdirmeye yeter. *
çürümüş ağrıyan bir dişe yapılması ile çürümekte olan erken tespit edilmiş bir dişe yapılması arasında dağlar kadar fark bulunan diş şeysidir.

erken teşhis hayat kurtarır dişleriniz için bile geçerlidir.
benim beş gün sonra gidip yaptıracağım olaydır efendim, o da daha doktor yaparsa ki yapması muhtemel, dişim çürümek üzere sanırım erken teşhis yaptırmak istiyorum ki sonra gerçekten çürürse benim için iyi olmaz.. erken teşhis iyidir iyidir.. ama adam korkuyor önemli bir operasyon geçirmeyeceğini bilse bile..

(bkz: acıyor mu lan)
yapıldıktan hemen sonra yalayarak duyabileceğiniz lezzeti mükemmeldir.
son günlerde ağzımdan 3 tanesi daha eksilmiş olan nane..

ön dişlere yapılması halinde, bir dişçi koltuğunda yaşanabilecek en pis duyguları yaşatan tedavi yöntemidir.

akabinde aynı koltuğa tekrar oturmamak için dişleri çamaşır suyuyla fırçalamaya varan hijyen titizliğine sebep olur, ancak günde üç defa fırçalanan dişler yine haftada - ayda bire iner.

zaten ne kadar iyi fırçalasınz da, 4-5 sene sonra düşer kodumunun dolgusu, yine dişçi yolu gözükür...*
dün yaptırdığım hede.

bir diş hekimi varsa şu an sözlükte mesaj atması rica olunur.
tam anlamıyla bir huzursuzluktur. oyunlan dişin ağız içinde yarattığı o eşsiz tiksinç ve huzursuz tat şu an bile yüzümü buruşturarak anımsadığım şeydir.
teknolojinin baya geliştiğini gösteren hede. eskiden siyahtı bunlar.
sözlükte diş hekimi olmadığını gösteren şey.
yapım aşamasında çenenizin uyuşması dışında gayet güzel ve biraz sıkıcı dakikalar geçireceğiniz daha sonrasında ise kötü yapılmışsa çileye dönüşen şey. kendimden biliyorum.
Yapılan iğne dilinizi uyuşturur peltek konuşmaya başlarsınız.
(bkz: kaynak dilim)
gümüş renkli, dolgu uzun yıllar dayanabilecek kalitededir. dişinize.
gümüş olanından bir tane mevcuttur. Ve ne yazık ki 1 haftadır ağrıyacağım diye bağırıyordu bugun ağırdı baktım ve dolgunun buyuk bir kismi yok ne yapmak gerek agrısı zor yardım eli uzatın sözlük.
yapıldığı gün uçağa binilmemesi gereken durumdur.
acemi dişçiyle işkenceye dönen işlem.

sakın kendinizi acemi bir dişçiye emanet etmeyin. ben yıllar önce bu hatayı yaptım ve dişçi korkusu oluştu bildiğin. oğlum dişimden ateş çıktı lan! nasıl bir şerefsizmiş ki bu kadar acı çektirdi bana. üstelik yaptığı dolgu 1 sene olmadan düştü.

dişçi önemli.
100 tl altında yaptırıldığında performans beklenmemesi gereken tedavi.
devlette de gayet kaliteli yapılıyor. özele gidip yüzlerce lira para dökmeye gerek yok. artık teknoloji ilerlemiş her yerde.
çürük diş tedavilerinde de kullanılan bir yöntemdir. çürüyen dişin çürüklerini matkapla oyup yerini dolduruyorlar bu amalgam madde ile.
amalgam nasıldır, ne renktir bilmiyorum, ama henüz birkaç saat önce yaptırmış olduğum dolgu aynı kireç gibi; bir kere beyaz değil gri, ayrıca böyle unufak olacak bir madde gibi duruyor. hatta yapıldıktan sonra yediğim ilk yemekte ufak bir parçası ufalanıp kırılıp gitti. bilgisi olan varsa aydınlatsın, aksi takdirde bütün diş hekimlerine sinir olabilirim, birkaç ay önce de dişimin birini çekip almışlardı benden.
bakın diş hekimleri çok kancıksınız hepiniz, dişçiden farkınız olsun.
Çürüklere karşı sıkça kullanılan "çekmeden önce son çıkış" vazifesinde bir tür tedavi türüdür. Dişin içinin oyulması ve dolgu malzemesi ile yerin doldurulmasından ibarettir. Bir aksilik olmadığı sürece maksimum bir saat içerisinde tamamlanır.