bugün

ilköğretim, lise, dershane ve sürmekte olan üniversite hayatım boyunca hocaların uydurduğu ve yakın zamana kadar inandığım okul efsanesi, ulan benim içinde bulunduğum sınıf neden hep böyle oluyor diye kendimden şüphe etmişliğim bile vardır.pedagojik formasyon vb. dersleri alıp okul deneyimi dersi çerçevesinde 3-4 saat de olsa hoca kimliğine bürünmemle birlikte şükürler olsun ki bu muhabbetin külliyen yalan olduğunu farkettim.
h: hoca t:ben s:yan sınıftaki arkadaş

ingilizce dersidir. kitap okunmaktadır. hoca soru sorar, lakin kimse iplemez.

h:fen sınıfı sizden daha iyi! hepsi sorduğum sorulara cevap veriyor, sizden daha ilgililer. nolcak bu tm'nin hali bilmiyorum vallahi çocuklar.

-sınıfta mırıldanmalar vs.

tenefüste;

s:ee dersiniz neydi yenisteril?
t:ingilizce ya. hede'nin dersiydi.siz çok mu seviyosunuz bu hede'yi? adam sürekli sizi övüyo olum derslerde. fen şöyle iyi böyle iyi diye?
s:yok be. kimse dinlemiyo bizde ders. herkes vurup kafayı yatıyo. geçen gün de sosyal sınıfı için çok iyi demişti adam?
t:vay it. adamın hayatı yalan lan.
sosyo-ekonomik sınıf atlama gazının pedalıdır. 'onlarda bu var ama bende yok.' bokudur kısaca. sınıflı toplum getirisidir.

not: dershanelere kafam girsin.
gaz vermek için hocalar tarafından söylenen sözdür. tembel öğrenci bunun farkında olduğu için umursamaz.