bugün

hayallerde yaşayan yurdum insanının üzülsek mi ağlasak mı tartışmamız gereken durumudur.
işte yıllardır acıyıp üzüldüğümüz zihniyettir. bunlar biraz üzüldümmü ermeni olur, biraz kızdımmı padişahlara söver, biraz acıdımmı engelliler için para topluyoruz diye gezenlere cebindeki bütün parıyı verir... daha bunun gibi milyonlarca şey. (bkz: akıllı olun biraz)
doğal olandır.

gerçi padişah denen yavuşaklara paso küfreden biri olarak üzerime alınmadım. *
bu zihniyet eminim ki atatürk'ün bir sahnesinin böyle kurgulanmasında ona da küfreder. nah şuraya yazıyorum.
yazıktır. ne diyelim allah ıslah etsin.
küfür etmeyenler ise "bir am uğruna ne güneşler batıyor" diye şiirler de yazmakta.
muhtemelen ilk ogrendiginde de " vayy anasini insan evladina yapar mi "diye tepki vermistir. canlandirildigi sahneyi gorunce de bu durum daha da koymustur.
her güne özel ayrı bir dizisi olan günümüz insanlarından yadırganmayacak hareket.
Cellat bile Mustafa’ya acımış, onu öldürmek istememiş , Kanuni öfkeyle celladın üzerine yürüyerek oğlunun asılmasına yardım etmişti.Babasının gaddarlığına tanık olan Kanuni’nin ikinci oğlu Bayezid, korkup Iran’a kaçtı. Kanuni Iran’a rüşvet vererek bu oğlunu da Iran’da boğdurttu. Bununla yetinmeyen Kanuni Iran’da yaşayan Bayezid’in dört çocuğunu da (öz torunlarını) öldürttü. öldürdüğü mustafa'nın 7 yaşındaki oğlunu, yani torununu da öldürttü. gel de bu adama küfretme.
içler acısı bir durum olarak nüfusumuzun çoğu gibi tarihimizi dizilerden öğrenen zihniyettir. Cahildir ne yapsa yeridir .