bugün

kur'an-ı kerim'de "Fecrin beyaz ipi siyah ipinden sizin için ayırt edilir hale gelinceye kadar yiyin için, sonra orucu geceye kadar tamamlayın." buyrulduğu halde diyanetin ısrarla, her ramazan ayında gecenin zifiri karanlığına imsak vakti koyarak gözümüze soktuğu gerçektir.

edit: neyi eksiliyorsun, ayeti mi beni mi? aptal mısınız siz? ha bir de bir saatin hesabının yapıldığını düşünen kaplamalar var. bir saat fazladan oruç tutmakla kimse ölmez ama ayetler çarpıtılırsa islam ölür, aklınızda bulunsun. siz de insanların bunu neden kafaya taktığı üzerine düşünme zahmetinde bulunmazsanız dinin tahrifatı sizin boynunuza da vebal olur.
Diyanetin bilimin metodunu Allah'ın metodundan üstün tutmasının sonucudur.

Allah madem ki siyah iplikle beyaz ipliği ayırma ölçüsünü koymuş, o ölçüyü değiştirmek sana mı kaldı? Ne demeye çalışıyorsun? Allah teleskobun ve diğer ıvır zıvırın icat edileceğini bilmiyordu mu diyorsun?

Madem bu işler böyle oluyor, bilimsel açıdan baktığımızda farklı yapılabilecek, düşünülebilecek çok şey var kuran'da, onları da değiştirecek misin?
Ve garip olan bu durumu çoğu insanın bilmemesi.
Şahsen ben diyaneti kıble edinmiyorum. Gözüm var, okumam var, fikrim var, düşünme yetim var.

Tahminim olası gecikmelere karşı "garantici" bir tavır sergiliyor diyanet.
Tarafsız bakan her insan dinen bahsedilen sahur vaktinin bizimkiyle aynı olmadığını görecektir.

Biz yaklaşık 55 dakika kadar erken yapıyoruz sahuru.
burda bahsedilen beyazlık ufuk çizgisindeki beyazlıktır az aklınızı kullanın allah vermiş para pul da istemiyor kullanın sadece. ufuktaki beyazlığı siz oturduğunuz yerden göremezsiniz. sizin mantığınıza göre 15 katlı bir binanın 15. katında oturan adam beyazlığı görüp yeme içmeyi keserken, eksi 1 de oturan adam penceresinden bakıp bişey göremeyeceği için yeme içmeye devam etmesi lazım. ya da bunu 15 katla sınırlandırmayıp yüksek bir tepeden, yayladan ve aynı dikey ölçütte bulunup daha engin yerlerde oturanları da misal verebiliriz. özetle şunu anlayın ki, ufuk çizgisindeki beyazlık sizin oturduğunuz yerden bakıp da gördüğünüz beyazlık değil. o size görünen bildiğiniz kuşluk vaktidir. bakmakla görmek farklıdır. baktığınız sizi yamultmasın.
edit: imla.
Edit 2: aklını kullanmayanlar eksilemeye devam edin eksilemezseniz...
Kesin fazla tutuluyordur ama net bir şey olmadığı için adamlar da geniş geniş hesaplıyorlar işte napcaklar başka. Bu kadar insanın orucunun vebalini almaktansa bu kadar insan biraz daha aç kalsın daha iyi diyorlardır.
Orucu bırak zorla tutturmuyor ama bütçesi bir çok bakanlık bütçesinden fazla ,benim takildigim nokta bu.
insanlar 11 ay günah rekoru kırıp, 1 aylık bağışlanma sürecini kaçırmasınlar, garanti olsun diye.
Diyabetteki O kadar ulema yanlış biliyor olamaz.
Allah'ın ayeti mi? Daha niceleri var ki ulemanın lafı kadar değer verilmeyen,
Kime ne anlatıyoruz?
Yine bir gerçek yine kimse Allah'ın ayetini umursamıyor.