bugün

Geçen sene girip tek seferde geçtiğm sınav,şimdi bir kaç tane işinize yarıycak tavsiye vermeye çalışcam umarım ihtiyacı olan arkadaşların bi nebze işine yarar.öncelikle sakin olun biliyorum bu sakin olun geyiği çok söylenen bişeydir ama kesinlikle kilit noktadır sınav esnasında anlarsınız,az çok duymuşsunuzdur artık eskisi gibi her gelene geç devri bitti bazı belli başlı yapmanızı gereken şeyler ve kesinlikle yapmamanız gereken şeyler var ama bu sizi korkutmasın aman amanlık bi zorluk yok sadece eskisine nazaran zor.sınav başladığında emniyet kemerini adınız soyadınız gibi ezberleyin o kemer takılacak,aynalarıda hafiften kendinize göre ayarlayın,yanınızdaki hocalar şansına çok iyide olabilir kılda olabilir sen cool takılcam diye sus pus oturma sana sorulan şeylere normal cevaplar ver ama sempatik çocuk ayaklarına yatıp şoparlaşma da bu seferde itici gelebilirsin,sadece efendi gibi dur ve konuşman gereken yerde yumuşak ve mütevazı şekilde cevap ver,yolculuk esnasında mümkünse arabada insanların olduğunu unutmaya çalış ve tamamen yola odaklan,arabayı yokuşta rahat kaldırcaksın,25 metre geri geri gitmeyide rahat bi şekilde yapcaksn aynı şekilde ani duruş ta seni zorlamıycaktır bunlardan korkma ancak l parkın tekniğini iyi kavramaya çalış herşeyi olması gerektiği gibi yani hocanın sana öğrettiği gibi yaparsan araba yerine cuk diye oturcaktır zaten,geriye kalan paralel park ise diğerlerine nispeten en zoru eğer dersler esnasında bunun tekniğini iyce anlayamadysan kursun hocasına söyle mutlaka sana tekrar göstersin ama korkma onunda formülü var ve sadece yapman gerekeni uygun zananda yapcaksın ve tıpkı matematik formülünde çıkan kesin sonuç gibi araba oturcak yerine. Tek düşmanın heyecanın onu dizginleyemezsen bu basit görünen şeyler 3 kat zorlaşır sakin ol.hocalara dayılık yapma,dubalara değme,kemeri unutma,ışık ihlali yapma,takip mesafesini ve sinyal vermeyi unutma bu noktalarda hocalar affetmez kalırsın,lüzumsuz yerede olsa sinyal ver kimse sırf fazladan sinyal verdin diye bırakmaz ama sinyal vermediğinde bırakırlar.kendi sınav yerime 2 saat önce gidip milleti gözlemlemiştim bir tane tombik bi artist vardı,bir adet hayırmı gardaş havalarında gezen sığır vardı ve bunun gibi artistlere sınav sonunda baktığımsa hepside kalmıştı suratlarının ifadesi değişmişti yani çok rahat olmayın ama çokda ciddiye almayın uzay mekiği kullanmıyosun sonuçta araba kullanıyosun unutma sen ne istersen onu yapcak ve uyum sağlıycak basit bir mekanizma sadece,kontrol sende bunu bil ve son olarak şunu belirteyim eğer sınav bitiş noktasına kadar hoca koltukta oturmana izin vermişse mutlaka geçmişsindir rahat ol yok o bitiş noktasına seni arkaya alıp hoca sürmüşse oraya kadar üzgünüm geçmiş olsun.
7 sene önce dört köşe dönerek 95 ile geçtiğim sınavdır.
Girebileceğim herhangi bir direksiyon sınavı yok hepsini aldım tüm sınıflar mevcut.
Arabayı 5 kere stop ettirsen de veya direksiyon hakimiyetin çok az da olsa geçiriyorlar. Trafikte bir sürü aptal olmasının nedeni de bu. Fazla strese gerek yok.
öndeki arabaya çarpan kız var bu sınavda ya ahaha hayatında yan koltuğa da mı oturmadın kızım ya madem bilmiyosun geçme koltuğa vatandaşın ne suçu var aahaha.
arabayı üç kez stop ettirmeme rağmen 95 aldığım sınav.
1 kırmızı
2 sarı
5 mavi
hatada kalmanız gereken,
en çok kalanların park yaparken olduğu sınav.
Debriyaj'dan ayağınızı kaldırırken gaza bir anda yüklenin araç patinaj cekicek ve bu size + puan olarak geri dönecektir.
Virajı güvenli dönmek için el freni çekmeyi unutmayın.
Yakında gireceğim sınav. inşAllah geçebilirim.
aynı kurs bölgesinde birçok kurslar ve kursiyerler olacağı ve ayni anda sınava başlayacağınız için, illa birileri aracı stop ettirip trafik sıkışıklığına sebebiyet verecektir.
dur kalk yapmaya hazırlıklı olun.
Bilmeyene zor sınav. Eğitim alanı evimin önündeki cadde. Bir dönüşler var ki akıllara ziyan.
yokuş kalkışını yapamayanlara tavsiye olarak; önce el frenini çekin ve fren ayağınız boşa çıksın. bir ayağınız debriyaja basılıyken diğer ayağınız ile gazı kökleyip devri sonlara vurdurarak ayağınızı debriyajdan çekerken el frenini indirirseniz aracı geriye kaçırmadan patinaj çektirerek kaldırabilirsiniz. eğer çok güzel yapabilirseniz yanınızdaki adam sana puanım 9 kanka bile diyebilir.
Tamamen komisyonla alakalı. Aynı şekilde yokuşta kırmızı ışığa takıldım. Belediye otobüsü dibimize girince geri kaçırmayayım diye stop ettirdim ama komisyon saymadı. Ondan sonra aynı ışığı trafikten dolayı 3 sefer daha geçemedik. Toplamda dört sefer yokuşta kaldırmış oldum. Adamlarda ikna oldu onun o anlık olduğuna. Zaten onun dışında sinyal hatası park hatası filan da yapmadım.
görülebildiği kadarı ile bugün bir yenisi daha yapılacak olan sınavdır. bakırköy veliefendi önünde boncuk boncuk dizilmişler gene sınav araçları. hafta içinde denk geliyoruz sık sık adaylar ile rabbim her birimize yardımcı olsun. bunu ukalalık olarak almasın kimse ancak her sene biraz daha acemileşiyor yeni sürücüler. bizde ilk başlarda öyleydik mutlaka kimse anasının karnından şoför olarak doğmuyor tabi ancak o alıştırma turlarına çıkan arkadaşlar her sene biraz daha fazla korkutuyor sağından solundan geçerken bizleri.

yeni ehliyet alacak arkadaşlara nacizane tavsiyem ; panik yapmayın. ne sınavda ne sonrasında panik yapmayın ve kararsız kalmayın. cesareti de abartmayın tabii ki. ancak unutmayın siz arabaya hükmediyorsunuz araba size değil. sen gaza basarsan gider sen frene basarsan durur. o sinyali aynaları falan fuzuli koymuyorlar arabalara kullanalım diye koyuyorlar. hiçbirimiz bu trafik kurallarını yazanlardan daha iyi bilmiyoruz bu işi dolayısı ile kurallara uyun. sadece kendi canınızı değil hiçkimsenin canını yakmayın arkada gözü yaşlı insanlar bırakmayın. çünkü telafisi olmayan durumlara yol açar bu kazalar..
Parkta dubaya çarpmama rağmen gectiğım sınavdır.
zorlaştırılması gereken sınavdır. önüne gelen bu sınavı geçememeli.
Dibine kadar desteklediğim sınav çeşidi.
Hala paralel park etmeyi bilmeyen, yokuşta aracı geriye kaçırmadan süremeyen, yolda durduk yere pat diye fren yapan, 5 şeritli bulvarda sol şeridi 50 km hızla kapatan tipler var. Bunlara niye ehliyet veriliyor?

Park halindeki Arabanın ön tamponuna 3 yerden vurmuş, boyayı patlatmış, Kaçmış gitmiş serefsizin teki. Dingil mi tükenmiş? Vermeyin ehliyet. Bu aptal sürüsü mahvetsin diye mi alıyoruz biz bu arabayı?
Ehliyet almak için giren uygulamalı sınavdır.

Tek seferde geçtiğim sınavdır.
Basit, yapmanız gereken tek şey heyecan yapmamak.
Biraz erken gidip özellikle park esnasında diğer adayların yaptığı hataları izlerseniz aynı hatalara düşmezsiniz.
Sinyal vermeyi sakın ola ki unutmayın, 3 kere sinyal vermeyince yanıyor çünkü hakkınız.
Motor parçalarını ezberleyin, beş tane bir şey soruyorlar zaten, arabanın etrafında usülden bir kere dönüp kontrol edin.

Bana sınav sonunda hayırlsı olsun demeden önce “araba kullanıyor muydunuz?” Diye sordular, çünkü hata yapmadım.

Bu arada park ederken hata yapmak istemiyorsanız paket taşları sayın, ben öyle yaparak silme park etmiştim.

Aklınızdan çıkartmamanız gereken en önemli şey ise debriyaj+fren olsun, bu hatayı yaptığınız an daha da kolayla toplayamazsınız.

Şimdiden hayırlısı olsun, Gözde büyütüldüğü kadar elzem değil.

Edit: eğer kendiniz seçebiliyorsanız dizel bi’ araba seçin, gaz vermeden debriyaj ile kalkarsınız düz yolda.
Lafa tutmaya çalışan, milli eğitim adamları.
Stres yapmayınız. görevliler yardımcı oluyorlar. Her konuda heyecandan ölen ben, sınavda çok rahat olduysam siz 40 yıllık şoförler gibi kullanırsınız arabayı ve sınavı geçersiniz. Tekrar ediyorum önemli olan konu heyecan yapmamak. Gerisi kendiliğinden hallolur.
Anlamadığınız nedenlerle kalıyorsanız dertleri paradır. Tecrübe konuşuyor.
Şimdi zorlaşmış olan sınav. Önceden bir tur at kap ehliyetiydi. Evet.
2. de geçmiştim. ilkinde dönel kavşaktan dönemeyip kaldırıma çıkacaktım nerdeyse. bitiş noktasına geldik. hocam komisyon üyesine “heyecan yaptı, bırakmayın” dediğinde komisyon üyesi “bitiş noktasına kadar yüreğim ağzımda geldim buna ehliyet verirsek birilerini ağlatır” demişti. şeytan kulağına kurşun ağlamadım da ağlatmadım da şimdiye kadar.
park ederken hata kabul etmeyen yeni bir sisteme sahiptir. istersen tek teker üzerinde git, kurallara göre park edemezsen vermiyorlar ehliyeti.