bugün

Sınavdan önce görevlilere bir günaydın deyin, insan gibi davranın.
Elemek için fırsat kollamaz ta aksine sana dikkat etmen gereken yerleri özellikle belirtebilirler.

Emniyet kemeri, sinyal gibi temel şeyleri sakın unutma.
Dubaya sakın vurma.
tek seferde geçemeyenin bir daha sınava bile sokulmaması gerektiğini düşünüyorum. Lütfen ankara sokaklarında bir araba kullanın ama lütfen ne demek istediğimi anlayacaksınız.
kendine komisyoncu diyen göt lalesi görevlilerin psikolojik baskı sınavdan bırakmak için elinden geleni yapıyor. normalde hiç bir işe yaramayacak şeyleri sırf inat olsun diye soruyorlar. tabi her komisyoncu böyle değil genelleme yapmadım bazıları için konuşuyorum. on numara araç kullansanız bile sırf bunlar yüzünden sınavda kalırsınız.
sabahleyin girip sıkıntısız geçtiğim sınav. parklar çok eleyici, 5 araba aynı anda çıktık 3 tanesi parklarda kaldı, bir tanesi sinyal vermedi kaldı bir tek ben geçtim. hızlanmaktan ve frenlemekten çekinmezseniz, sinyale, giderken hızınızı korumaya ve stop ettirmemeye özen gösterirseniz kesinlikle geçersiniz. komisyona arabaya hakim olduğunu hissettirebilirseniz ufak tefek hatalarınızı görmüyorlar yine de mümkün mertebe dikkat edin.
cumartesi gireceğim sınavdır. araba kullanmayı biliyorum sayılır. anladığım kadarıyla sinyalleri unutmaz, park ederken hata yapmaz ve stop ettirmezseniz kalmanız imkansıza benziyor. bu arada harbiden trafikte ölü görmüş gibi gidenler var, unutmayın yavaş gitmek de kazaya sebebiyet verir. herkesin 80 90 yaptığı yerde 40 ile giderseniz biri gelir size arkadan vurur şarampole sürükler ölür kalırsınız.
ehliyet olmadan yaşamı devam ettirmek giderek zorlaşıyor. herkes araba kullanmak zorundadır, bir gün lazım olur.
Zirvede bırakıp trafiğe tövbe etmişsindir umarım.
4.de geçmiş olduğum sınavdır, hayatımın en zor dönemiydi, evet.
geleneği bozmayıp 3. kez kaldım, ama biliyorum ki kesin 4.de geçeceğim, eminim son kararım.
"dokuz çeyrek tutuşu" emniyet kemeri takmak kadar hayatidir, çünkü başka türlü bir tutuşla ani manevra yapamazsınız. Denemek isteyenler "ileri sürüş teknikleri" kursuna gidip gözleriyle görebilir.
Dokuz çeyrek tutuşunun çok önemli olduğu bir sınavdır.
Annemin tam 3 kez girdiği ama üçünde de kaldığı kazık bir sınavdır.
bugün başarıyla tamamladığım sınavdır. gerek kursun sınav tarihimi benden habersiz öne çekmesi gerek hocamı değiştirip bana despot bir hoca vermeleri nedeniyle kalacağıma emin olduğum sınavdır çünkü despot hocam bana asla geçemeyeceğimi çok tehlikeli araç kullandığımı söyleyip beni sürekli demoralize ediyordu sınavdan önceki gün derste ya olsun sen yine de sınava gel tecrübe olsun dediğinde sınava gitmemeye karar vermiştim sabah ilk hocamın bana verdiği eğitime olan saygımdan kalktım gittim ne komiktir ki çok da başarılı oldum.
hocanız ya da başkaları size korku pompalamış olabilir hiç umursamayın sinyalleri unutmayıp manuel aracın debriyajından ayağınızı pat diye çekmezseniz geçersiniz park yapmakta da bir şey yok mantık kullanamayan biriyseniz bile ezberleyerek yapabilirsiniz. Olay kimseye kulak asmayıp iyi bir psikolojiyle sınava girmekte gerisi zaten hallolur.
beni ayartabilirsin fellor hanım. teşekkürler.
gözetmenlerin gözünü boyamak gereken sınav. aracı çalıştırmadan önce aynalarımı gözlerine sokarak 10 kere kontrol ettim misal. hız sınırı 50 yazan tabelalardan dolayı 40 la gidiyordum ki sıkılıp hızlanabilirsin dediler. 120 km ile gittim geldim. parkın zaten amına koyunca tebrik ederim deyip kağıdı imzaladılar. evet. teşekkürler.
direksiyon sorunu yaşayanların geçemeyeceği sınavdır...
maalesef ki karalar bağlamaya sebep olan sınavlardır. durum çok kötü arkadaşlar kibirden veya başka bir sebepten söylemiyorum. eğer bu sınavlara giren arkadaşlar ehliyet alırlar ise istanbulda çekeceğimiz var..

önceden bakırköyde idi iş yerim. 12 senem orada geçti. tam veliefendinin önündeki cadde sınav ve eğitim yeri idi. yıllarca adayları gördüm bir çoğu trafikte önüme çıktı. oradakilere hafiften kızardım ama şimdi bu esenlerdekileri görünce oradakiler gözüme usta şoför gibi görünmeye başladı. hiçbir eğitim vermiyorlar mı artık bu kursta arkadaşım. direksiyonu çalacaklar gibi sarılmış kızlar yandaki aynaların ne işe yaradığını bilmeyen oğlanlar. ne sinyal veriyorlar ne sol şeridi bırakıyorlar. yandan kim geçiyor arkada ramazan pidesi kuyruğu gibi kuyruk mu oluşmuş hiçbirisinin umurunda değil. tümseğe girilirken yavaşlamaz isen arabanın anasını bellersin haberleri yok.

şimdiki sınavların daha kapsamlı ve dikkatli yapıldığı yazılmış. inşallah öyledir yoksa bu benim denk geldiğim arkadaşlar ehliyet alırlar ise 1-1.5 sene sürecek acemiliklerini atana kadar çok fazla insanın canını yakarlar..
2016'da değişen sınav. eski sınav şu an trafikte denk geldiğimiz ve ''sana ehliyet verenin amk'' küfürlerini etmemize sebep olan sınavdı. aracı yerinden kaldırıp düz yolda gidebilene ehliyet veriyorlardı eskiden. artık işi biraz sıkı tutuyorlar. araç sollamak, rampada dur kalk yapmak, park etmek vs test ediliyor.
annemin zamanında girip defalarca kaldığı sınav.
Buradan verebileceğim tavsiye, lütfen sınavda acele etmeyin, bir kaplumbağa gibi hareket edin, veyahut birine araba kullanmayı öğretiyor gibi sürün. paralel park yaparken kaldırıma çok yanaştığım için, ki gereksiz yere bunu yapmıştım, sonra azıcık öne gittim, parkı tamamladım, ardından yavaşça çıkarken öndeki dubaya çarpacağımı fark ederek biraz geri gittim, tam çıkacakken yine emin olamadım bir daha geri gittim, ardından bastım gaza. Bitiş yerine geldiğimde ise benim duracağım yerin önünde ve arkasında araç olması sebebiyle bir daha park yapmam gerekti, sağ olsunlar komisyon üyeleri nazik ve kibardı, hep sakinleştirmeye çalıştılar. Neyse zafer inananlarındır.
arabayı 2 kere stop ettirmediğin sürece sorun olmaz.

hocalar tanıdıksa direkt geçiriyor.
Bugün izmir’de şu koşullarda sınav yaptık.
Ayrıca %100 sizin başarınız veya başarısızlığınız gençler. Hiç öyle komisyonu suçlamayın.

görsel
%50 kendi başarın %50 komisyonunun insiyatifi...
Gerizekali babamın bile geçtiği sınav

O bile geçtiyse herkes geçer
Geçemeyen gitsin zeka testine girsin...
Zordur. Bir de hoca despotsa daha da zordur. Direksiyon sınavına iki kez girmiştim, şans eseri ikisinde de aynı kişi denk gelmişti. Çok despot yaşlı bir amcaydı. ilk girdiğim sınavda kırmızı ışıkta durmadan sağa döndüm diye bırakmıştı. Çok kısa süre durmuştum ama o durmak bile değil demişti. ikincisin de zar zor geçtim bana önyargılı önyargılı “sen çok popülersin sanırım okulda felan çok acelen var ehliyet almaya, sen de arkadaşlarını arabaya doldurup orada burada gezen tip var” demişti ki ev kedisi gibi bir insandım. Sonunda verdi ama ehliyeti despot amca. “Tamam geçtin ama dikkatli ol acele etme, hız yapma, hız ile hata beraberdir” demeden de edemedi. Hiç geçirmeyecek sınavdan diye çok korkmuştum ama adam haklıydı. ilk trafik cezamı çok hız yaptığım için almıştım.