bugün

sınavdan geçmek ya da kalmak tamamen şans işi. yanımda oturan denetmen dallama zırt pırt frene basıp arabayı stop ettirdi ve neden frene basıyorsunuz yol boş dediğim için beni bıraktı.
verdiğim para haram zıkkım olsun artı o stres ve beş para etmez adamların tavırları yüzünden kursa yazıldığım güne lanet olsun.
pazar günü girdiğim ve bir kerede geçtiğim sınav. biraz şansa oldu çünkü son anda park ederken stop ettirdim "zaten son ana kadar iyi kullandı yazık bu hatasını görmezden gelelim" falan demiş olmalılar. çünkü buna benzer bi hatayı yapan arkadaşım geçen sefer alamamıştı ehliyeti. komisyonun insafına kalmış bir durum. herkese bol şans.
geçtiğimiz pazar günü girip tek seferde geçtiğim sınav. daha önce hiç direksiyon tutmamış birisi olarak kursun verdiği direksiyon dersleri yeterli oluyor. sınav sırasında gelen komisyonda önemli tabi.
hocaların götlükleri yüzünden kaldığım sınavdır.

30 dakikada bitmesi gereken parkuru ne kadar erken bitirirsem o kadar kardır. erkenden bırakırlar dedim. ilkokul çocuğu düşüncesi işte. ne yaparsın?

kökledim gazı. 50km çaktırma. asfdgfdhf.

parkur bitti 12 dakikada. lakin ben virajları falan alırken de hız kesmedim. zaten freni sevmiyorum. hiç alışamadım oldum olası. insan niye frene basar abi?

arkadaki gözetmen hanımefendi bağyan her frenim sonrası sürücü kursunun hocasına yapışınca, virajda olmamızdan ötürü falan, vermediler.

bir daha gelme mümkünse dedi. geleceğim bekleyin lütfen dedim.

haftasonu görüşürüz zilli.
Heyecanla beklenendir. Heyecanlı olduğum için kesin kalırım amk.
bu sene değişen sınav sistemine göre hangi sınıf ehliyeti alacaksanız alın, tek hatanızda kalıyorsunuz. ve hani çocuğun yüzüne vurmayalım falan yok, müsait yerde indiriyorlar bildiğin. eski sistemde puan kırıyorlardı hatırlatayım.

sakin olmakta fayda var ve sınavdan önce boş bir yolda sıkı antrenman yapılmalı, heyecan atılmalı. bir de soğukkanlılığı koruyamayan bi tipseniz işiniz zor.
(bkz: EREKSiYON SINAVI)
hissediyorum, az sonra götüme girecek sınavdır.

arabaya fren koyan orospu çocuğuna selam olsun.

erkek adam frene basar mı lan ibne? afdsgdhj.
an itibariyle arabayı söndürmeden, virajlarda hata yapmadan, vites geçişlerinde hata yapmadan ve de gözetmenlerin dahi farkında olmadıkları bir şekilde kaybettiğim sınavdır. o yavşak müfettişin beni takıp edeceği tutmuş. yokuş yukarı ışıkları geçtikten 100 küsür metre sonra müfettişin aracıma yanaşıp sağa çek demesiyle iptal olmuştur. yanımda gözetmenler bile birşey dememiş ve normal seyirde giderken hemde. neymiş ışıklarda tehlikeli çıkmışım. lan angut ışıkları geçeli 100 küsür metre oldu, yanımdaki 2 gözetmen bile bir şeyin farkında değiller. ibnelik beleş nede olsa. sen şimdi git parkur başlangıcında yarım saat otur çayını iç. sonra kalk bi tur daha at, gözünü kestirdiğini bırak, sonra dön yine gırgıra devam. sen gırgır yaparken çıkan araçlar günün şanlı isimleri tabi. ne adisiniz lan. alın 150 tl yi münasip bir yerinize sokun.
siz siz olun trafik ışıklarında vites boştayken arabayı kaldırmayı denemeyin. komisyondaki hoca bitti buraya kadar der ve sizin arka koltuğa geçmeniz gerektiğini söyler. siz de gurur yapıp burası benim evime yakın deyip allah ın dağında inip bilmediğiniz bir yolda bilinmezliğe yürürsünüz. çok gurur kırıcı çok.
evimin karşısında yapılıyor olmasından yıldığım sınavdır. aynı sürücü arabalarıyla ileri git, geri gel, duba arasına parket.. kusacam yeminle!
saçma bir sisteme dayalı sınavdır.
ilk 2 sınav iyi sürdüğüm halde 2 kez stop ettirdiğim için kaldım. ama çok çok iyi sürüyordum. 2. sınıfda garanti geçerim demiştim ve 2 duba arası çok iyi park etmiştim. ve yine kaldım. bugün 3. sınava girdim. ve yine harika kullandım. 3-4 duba arası park etme yeri vardı ve en dar alanlı olan boştu. komisyon bekle istersen falan derken gerek yok dedim gittim dar dubaların yanına. yine iyi park ettim. neyse hem sınava başlarken sinyal vermeyi unuttum. hemde parktan sonra çıkarken sinyali unuttum. park ederken 4lü yakmayı unuttum. bu saçma sapan 3 hatamdan dolayı kalacağım yine büyük ihtimal. hissediyorum kalacağım.
kendi kurs hocam geçtin geçtin diye sevinsede komisyonun bu hatalardan dolayı bırakacağını düşünüyorum. ilk sınavda bile kendi kursumda çoğu kişiden iyi sürmeme rağmen saçma sapan kalmıştım.
üstüne üstlük sinyal çok önemliymiş bu yeni sistemde. heralde banko kaldım.
iyi iyi illaki önemli. ama arkamdan gelen araba yok ve sinyal vermedim. unuttum tabi ondan vermedim ama sonuç olarak amatörüz böyle sebeplerden bırakmak bildiğin kahpelik. böyle sistemin içine sıçayım. sonuç akşam açıklanacak ama kaldığımı hissediyorum.

edit: geçtim ulan.
geri gitmek için geriye dönüp koltuğun arkasını tutmaya çalışırken arka koltukta oturan kadın öğretmen/gözetmeni şamarladığım sınavdır. öğretmen dövmeyin demiyorum ama sınavda dövmeyin.
Bugün girdigim sınavdır. Aldım arabayı kullanıyorum neyse ışıklara geldik durdum, taktim 1 e debriyajı ayarladım meğersem ayarladı sanmışım yeşil yandı araba gitmiyor ulan ne oluyor gitmesi lazım diyorum yanda oturan komisyona hocam? Diyorum yanda da fren debriyaj var bu adam buna mi basıyor gibisinden azarladım basma falan diye adam şaşırdı sonra farkettimki az aralamışım debriyajı neyse velhasıl kelam inerken komisyon hayırlı olsun dedi umarım götlük yapmazlar.
bugün tırsa tırsa girmiş olduğum sınavdır. Velhasıl kelam karga bokunu yemeden sabah 8'de ilk sınavı olacak gruptaydım. Sakin ve güzel bir kalkışla başladık. Normalde daha önceden araç kullandığım için ne heyecan vardı ne de yapamama korkusu ilk kavşaktan döndükten sonra rampada durup kalkış yapmamı istediler. milim kaydırmadan kaldırdım fakat önümdeki dangalak kalkamayıp stop ettiği için kalkmama rağmen tekrar durdum solada geçemiyorum full araç her yer herneyse biraz bekledik önümdeki dangalak 2.ciyi denedi biraz gitti bende tekrar kaldırdım ani bi frenle stop etti bende stop ettirdim aracı hatta benim sınavımı da bozuyor diye serzenişte bulundum. sonrasında öndeki araçtaki elemanı indirdiler zaten kurs öğretmeni devraldı aracı tekrar sorunsuz kalktık. takip mesafesi sinyaller devirli kullanım hepsini süper yaptım. sonra yokus asagı rampada geri geri kaldırma faslını da sorunsuz geçtik yine zerre kaçırmadım aracı. son olarak da geri geri parkettikten sonra oldukça iyi bir sınav geçirdim umarım bir götlük yapmazlar.

edit: geçmişim.
arabayı stop ettirmedikçe ilk sınavdan geçilir, abartılacak ve korkulacak birşey yoktur.
rampada arabayı durdurup çalıştırınca geçildiği düşünülen sınav.

ulan ben 4 defa stop ettirdim rampada. kaldıramadım arabayı geçtim. öyle stres falan yapmayın. biraz güler yüzlü olun ama. bunun etkisi oluyor herhalde. düz yolda da adam gibi kullanırsanız sıkıntı olmaz.
yaklaşık 2 sene önce tam puan alarak geçtiğim sınav. yani yeni sistemle de girmiş olsam rahatlıkla geçecekmişim.

söylenenlere göre artık daha kazık olmuş sınav ayrıca. en küçük hatada uçurmaları biraz can sıkıcı olmuş olabilir ama trafikte onlarca dengesiz var ki onları gördükçe "iyi iyi zorlasınlar" diyor insan.
yeni yeni bir sürü trafik canavarının tescillenerek trafiğe girişinı sağlayacak sınav(!)dır.
şoförlük pratiklerine 13 ünde başlayan şahsımı bir dönem hiç zorlamamış olan sınavdır.
Bugün sabahın köründe 1. Sıradan girdiğim ve yokuşta arabayı stop ettirdiğim için kaldığım sınavdır. Geçerim dediğim sınavdan kaldım ya la. Önümüzdeki maçlara bakacağız artık.

ek: sınavdan kalan benim, 150 lira bayılacak olan benim lan neden eksiliyorsunuz? yoksa beni bırakan o heyetten biri siz miydiniz? *

Ek 2: dün girmiş olduğum 2. Sınavdan geçmiş bulunuyorum. Darısı kalanların başına.
Fazla kolaydır. Çünkü asıl trafik şehir içidir. Şehir dışında 2 direksiyon çevirip 2 koni arasına park edebilmek araba kullanmak değildir. iş çıkısı Kızılayda, akşam da Bahçelievlerde sürülmeden araba öğrenilmez. Boş sınavdır basittir. Fazla temel olan sınavdır.
Aslında geçmenin gözetmenlerin elinde olduğu sınav.
Hayatında hiç geri geri parketmemiş biri olarak ,dubalara da hafif dokundurmama rağmen ,topla gel topla gel yahu topla gelsene diyerek parkettirmiş olan gözetmen hocalar kavşaklara girerken herzaman yavaşla diyerek akıl da vermişlerdir.Pek umutlu da olmamama rağmen geçmiş bulunmaktayım.
Ancak; aracı kullanırken sağda solda ağlayarak arabalardan inen birsürü ergen gördüm . Birini sinyal vermediği için birinide arabayı kaldıramadığı için bıraktıklarını öğrendim .
Yani hocanın tersine düşerseniz en ufak hatada gözünüzün yaşına bakmaz sağda müsait yerde indiriverir.
teorik sınavını ilkinde verip, ilk direksiyondan kaldığım sınavdır. sonrasında geçtik ama sinir bozucu bir sınavdır. daha önce hiç araba kullanmadıysanız kalma duygusunu genellikle tadarsınız.*
öylesine yapılan sınavdır. türkiye burası hiçbir şey doğru değil ki bu olsun.
güncel Önemli Başlıklar