bugün

yadsınamaz bir gercektir.(naifce) hayatın anlamını soran insana yeterince cevap vermeyen dinlerin algıda düştügü durumdur . bizim dinimiz, hayatın anlamı icin ne diyor? allah icin yaşa (ondan sonra ailen icin yaşa ondan sonra toplum icin yasa, sonra kendin vs.) tamam kardesim madem 90 yillık hayatımı allaha adayacagim, neden bir kez olsun kendini göstermeyi birak, bir işareti birak, bir kivilcimı bile neden vermiyor? tabiki islamin iyi yönleride var: temizligi tasvip etmesi, az zararli gıdalar, fakir insanlara yardim etmeyi emretmek vs..ama cocugunu sakat birakan insana ne ceza verilecek, seni dollandirana, bir kizi tecavüz edene ne türlü ceza verecek vs. bunlar koskoca kuranda yazmaz(velhasil misir, tunus ve suudi arabistanda tecavüz ve taciz icin ceza yok) ...

velhasil bence ateistler bile bir yüce varliga inaniyor orasi ayrı ama bu evreni kontrol eden yüce varligin allahtan cok azrail gibi bir varlik oldugunu düsünüyorlar kanımca..
her dinin akla aykırı bir yönü olduğuna eminim. saçma sapan insan yapımı hikayelerle, göklerden indiği sanılan kitaplarla, aptal saptal hurafelerle ülke yönetmeye kalkıyorlar, eğitim sistemi kurmaya çalışıyorlar. ben böyle sikimsonik bir sistem görmedim. bilimle çelişmesine rağmen hala inanıyorlar, evrimi müfredata eklemek yerine hz muhammedin hayatını ekliyorlar. böyle giderse kusura bakmayın da bu ülkeden hiçbir halt olmaz. dini yönetim ve eğitimden ayırıp bilimle uğraşmaya başlamadan olmaz. ayrıca dinlerin insanlığa ve ülkelere verdiği zarar bundan ibarette değil; haçlı seferleri, islamı yaymak için yapılan savaşlar, hitlerin yahudi katliamları, coğrafyamızda yıllarca sürmüş alevi-sünni kavgaları bunlardan birkaçı. birbirini tamamlıyor dedikleri 3 kitabınd da birbiriyle alakası yok ve dünyaya getirdikleri tek şey kaos. bu tarz ilkel ve basit inançlardan biraz önce vazgeçmeli ve doğrulara yönelmeli. insanın ölümden korktuğu için geliştirdiği basit, evrimsel bir mekanizmadır dinler. bir tanrının varlığına inanmaya diyecek bir şeyim yoktur fakat bu tanrının bizimle kitaplar aracılığıyla iletişime geçtiği, yok efendim cennet cehennem yarattığı, yok efendim sağ omzuna bir melek sol omzuna bir melek koyduğu, göklerle yeri birbirinden ayırıp yarattığı, dağları zelzeleleri engellesin diye koyduğu(bu bir ayettir ve dağlar tam aksine depremlere sebebiyet verir) şeklinde saçma sapan şeyler boştur. CHANGE MY MIND