bugün

Dini dört çeyrekten bir bütün eden de dahil mi acaba?
Bütünsel yaklaşımın bir sonucudur.
inşallah dediğimdir, nevet.
En buyuk hayalim. Ters kutuplar birbirini cekermis.
eğer siz de dindar değilseniz çok zordur. zira bu ülkede evlenmek, ailelerle de evlenmek anlamına geliyor biraz. yani onların güdümünde oluyorsunuz, sürekli takip ediliyorsunuz, hayatınıza karışıyorlar. eğer muhafazakar bir aileyse bunu iliklerinize kadar hissedersiniz. özgürlüğüne düşkün insan birilerinden talimat almak istemez. eşinizle tatile gitmek istediğinizde, dinen uygun olmayan/sakıncalı bir durum görmeleri size karışmalarına yetecektir.
Her sevismeden sonra abdest falan. Zor is.
Ayrıcalıktır. Düşünsene seninle aynı evde abdest sırası için kavga ediyoruz.
Böyle bir kız vardı çevremde.
Sanırım neden bilmiyorum hoşlanıyordu.

Kızın çevresinde tek eğlenceli erkek tipi yoktu, belki bunun da etkisi vardır. Ağzı laf yapabilen pek kimse yoktu.

Gelenekçi, halkçı bir çizgide olduğum için aykırı bir çizgide değilimdir. Ancak sanırım kendisi beni başta dinen muhafazakar biri olarak tahmin etti. Doğruluğa önem versem de dini açıdan muhafazakar olduğum söylenemez.

Neyse bu kız bana ciddi ciddi namaz kılmam için epey yüklendi.
Baktı kılmıyorum çekti gitti.

Hayır kıza bir ilgim de yoktu.
Ben ne oldu, ne oluyor anlayamadım bile zaten. *
Direkten döndüm velhasıl kardeşlerim bu durumdan.
Şu beraber namaz kılan gelin damat fotişleri var ya. Çok özenirdim. Allah'ım derdim bana böyle bir eş nasip et. Gelinliğimin eteğini özenle seccadenin üstüne bıraksınlar, 989 kare çeksinler, eşim bey ile birini seçip sosyal medya üzerinden paylaşalım. Sonra o tanıdıklar sayesinde ihale falan işlerine girsin, ada mutfaklı müstakil villam olsun.

Nasip oldu. 3 senelik evliyim. Eşim her bulduğu yerde namaz kılıyor, çok şükür. Evde hiç kıldığını görmedim ama işe gidince ya da misafirliğe gittiğimiz zaman kılmalara doyamaz. Maddi durumumuz iyi. Başka başka eşler alma hakkım var dedi, dedim nerede yazıyor çıkar göster. Ayet varmış. Maddi durumum iyi dedi, farklı evlilikler yapabiliyorum.

Şimdi hep beraber yaşıyoruz işte. iyiyiz valla. Mutluyuz çok.

Benim babam inançsız bir adamdı mesela. Annem çok inançlı biriydi. Hep böyle sakallı, namaz kılan, her gördüğü insana din dersi veren birini istemiştir. Hiç aldatılmadığı, hafifçe dovulmedigi için babamdan çok şikayetçiydi. Eşim her gece hafif hafif dövüyor beni. Şimdi anlıyorum neden dini bütün biriyle evlenmek istediğini. Öneriyorum.
Aslında güzel ama bir yandan da zor bir durum bence. Bilemedim.
büyük konuşmayayım ama başıma gelirse net yarrağı yediğimin resmidir.

dindar, muhafazakar biriyle hayat geçirmem çok çok zor.
görsel
görsel

Niyet ettim avradimi s*kmeye.
Bir tercihtir.
Muhafazakâr yaşamı benimseyen bir insan için doğaldır.

Lakin bazıları için durum bu değildir.
Dini, kutsal değerleri, hayatına monteleyen, yaşam tarzını, dini kurallar ışığında şekillendiren bir insanla yapamam meselâ.
Dinin, maneviyatın, ağızlarda sakız edilmesini, her cümlenin başına, sonuna dini bir ünlem koymayı, her konuyu dine bağlamayı, mütemadiyen, din, kuran, melek, Muhammet, Allah, kitap denmesini, maneviyatın özel oluşundan dolayı hiç hoş bulmuyorum.

Topluma, yasalara saygılı, vatanına, milletine bağlı, erdemli ve iyi yürekli bir insan benim için en kutsal olandır.
Dini onu ilgilendirir, benim inancım da beni...

Yaşamımda kutsal değerlerim hep oldu, olmaya da devam edecek lakin din kavramını yaşamıma monteleyerek yaşamadım, bu şekilde yaşamayı da düşünmüyorum.
Bu da benim bakış açım!
insanı sıkar. herkesin inancı kendine kalsın. bölüşmekle olmaz sanırım. sadece ortak değerlerde kalmalı.
ikisi de dini bütün biridir. Yoksa duramazlar.
Böyle birini buldum mu başıma taç edeceğim.
bu evet evlenırım dıyenlerı eksıleyenlere ıyı bakın bunlar başka platformlarda modernlık laıklık cağdaşlık eşitlik diye kafa ütüleyen ınsan modellerıdır
sen onun yolundakı bırıne dalaşsan sana demedını bırakmaz yobaz baskalarının hayatına karışan diye başlar herkez dusuncelerınde ınançlarında ozgurdur naraları atmaya..
dini bütün birinin zaten beni isteyeceğini düşünmemekle birlikte herkesin dini bütünlüğü yine kendisinedir.