bugün

(bkz: dini irdelememek)
bilmemek demiyorum dikkat!
irdelememek diyorum...
islam dini insanlar ve cinlerin bu dünyadaki hayatlarını düzenlemek, ahirette ebedi saadete kavuşmalarını sağlamak için indirilmiştir.
akıl verilmiş, okuyup anlayasın diye.
irade verilmiş, inanıp inanmayasın diye.
her koyun kendi bacağından asılacak.

dini istismar edenlerin yüzünden dinden soğumak yerine dine dahada sarılıp farkını belli etmek allah katında hoşbulunur.
allah insanları mahşerde sorgularken "neden iman etmedin?" sorusuna verilecek cevabın "fetullah yüzünden, rte yüzünden, türbanlı kadınların yüzünden, şunun yüzünden bunun yüzünden vs vs vs..." olması durumunu alah değerlendirmeyecektir.

basit bir örnekle gerçek hayata uyarlayalım..

sınıfın bir öğrencisi sınıfta kalır ve hoca sorar " neden çalışmadın?" diye...
öğrencinin cevabı şudur;
-hocam ben şu öğrenciye gıcık olduğumdan dolayı çalışmadım.onun yüzünden dersten soğudum ve sınıfta kaldım.
burda hangi hoca bu sebebi geçerli sayıp söz konusu öğrenciye sınıfı geçme imkanı veirir?.

sen dinine inanıyosan dinini yaşa! kişilerin hataları yüzünden sistemden soğumak ancak cahillikle olur.

hayatında kuran'ı kerimii bikere bile okumamış insanlar neye itiraz ediyor bunuda anlamıyorum.
bazılarıda nur cemaati yüzünden islamiyetten soğuyarak pire için yorgan yakmaya kalkıyor.
hiç bir cemaat yada tarikat islamiyetin ta kendisi değildir.
islamın ta kendisi kuran dır, sünnettir, evliyaullahlardır.

bir türbanlıyı uygunsuz durumda görüp dinden soğuyanada birkaç şey söylemek isterim.
nice babalar var üvey kızına tecavüz ediyor.
babandan soğuyomusun?

nice analar var evladını sokağa atmış.
anandan soğudun mu?

nice insanlar var cinayet işlemiş, 70 yaşındaki kadını öldürüp ölüsüne tecavüz etmiş, karısının suratına kezzap dökmüş.
insanlıktan soğuyomusun?

bu tür sikko sebeplerden islamiyetten soğuyan arkadaşlarıma naçizane önerim;

kötü örneklere bakmak yerine iyilerini seçelim..

peygamberin hayatını ve hoşgörüsünü okuyun bunu örnek alın.
sahabe-i kiramı okuyun. çariyar-ı güzini okuyun.
evliyaullah ı okuyun.
kuranı okuyun.
türbanlının seks vidyosunu değilde gidin bişr-i hafii nin hayatını izleyin.
özellikle dinimizi merak edip araştırmaya niyetlenen insanların eline tutuşturduğunuzda arkalarına bakmadan kaçmalarına neden olacak hadiselerdir.

(bkz: fıkıh kitapları)

oysa ki dinimiz hoşgörü örneği, güzellikler dinidir.
http://www.zeitgeistmovie.com/dloads.htm
tarikatlar ve şeyhler. cenab-ı hak ile insanların arasına peyganberlerden sonra aracı olmaya çalışma mantıksızlığı. bu şeyh ve alimler ilmi büyük zat-ı muhterem şahıslar olabilirler ama ALLAH karşısında her kul eşittir ve kendi yaptıkları ile sorumlu tutulacaktır.
bazı insanların yaptıklarına bakarak hep islam yüzünden bunlar diyen embesiller için bulunması çok kolay olan nedenler.
soğuyan soğusun hepsini ısıtacak kadar ateş var ebedi hayatta.

ama yine de (bkz: ateş seni çağırıyor)
ilahi adaletin bir turlu dunyaya geelmemis olmasidir.
dünyanın sonsuz olduğunu sanmaktan ileri gelir. halbuki kutsal kitaplarda dünyanın skindirik bir yer olduğu, yokolacağı söylenmektedir. dünyada adalet, mükemmel düzen beklemek yersizdir. o yüzden sonsuz olan ahirete çalışmak lazımdır.
Dinin kendisi dinden soğuma nedenidir zaten. Şimdi dünyanın bir imtihan olduğunu dininde bu imhtihanın geçme sınavı olduğunu kabül edersek misalen öss yi seven biri var mı yok. Ama üniversiteye girmek için öss ye hazırlanmak ve sınavı geçmek zorundasın. Dinde o misal işte sevmene gerek yok başarı kafi. E tabi hem sevip hem başarılı olmaya çalışırsan türkiye 3. sü falan da olabilirsin.
zebani: sen neden cehenneme geldin?
dsa: dinden soğuma nedenlerim vardı.
zebani: kim seni dinden soğuttu ki?
dsa: ahaa ahaa işte şurda cennetin kapısından giriyor.

dsa:dinden soğuyan adam.
tanrım neden bu kadar adaletsizliğe izin veriyorsun sorusunun cevabını bulamadığınız zaman.
turk - islam sentezi ugrasinda olan ulkucu, alperenci veya bu tur paramiliter yapilanmalarin varligi.
kendi fikrini zorla kabul ettirme çabasındaki yobazlar.
dini başka şeylere alet edenler.
sadece din de değil herhangi birşeyden soğunmak istenirse neden bulmak çok kolaydır.zira önemli olan neden bulmak değil çözüm bulmaktır.
(bkz: el kaide)
çoğu insanı ilgilendirmeyen kişisel nedenlerdir.

(bkz: zaten mevsim kıştı)
(bkz: ortalık buz kesmişti)
(bkz: ben de dinden soğudum)
(bkz: sonra da bu yaptığıma bir neden uydurdum)

edit: imla rötuşu
din kültürü ve ahlak bilgisi adı altındaki derse ilk öğretim ve lise zamanlarında giren imam hatipli, islam kültürü ve islam bilgisi olarak ders işleyen, zorla dua ezberleten ve bundan sözlü puanı veren, müslüman olmadığınızı söylediğinizde salya sümük saldıran akabinde sene sonunda bunu karneye yansıtan öğretmenimsilerdir. öğrettiği şey veya öğretmeye çalıştığı şey sadece islam dayatması olduğu için "öğret" kelimesini çıkarıp "dayat" koyabiliriz. ben onu da koymayı düşünmüyorum. evet evet bunlar sadece menimsi...

(bkz: meni)
dinde herhangi bir zorlama, baskı bulunmazken, dinimi öğrenmek isterken zora koşulmak.
kuran mealini okuyup öğrenmek istiyorum, bilmem nerden aşağıda tutma, abdest almadan tutma, yatarak okuma, şöyle yapma böyle yapma.
e ben bilmek istiyorum, öğrenmek istiyorum, aklıma takılan bir şey olduğu zaman o an açıp bakamayacak mıyım?
ikincisi, dini bildiğini zanneden cahil pislikler.
ay şunu yapma haram, bunu yapma günah, şunu yapma çarpılırsın, bunu yapma yanarsın. hay ebenin yani.
beklentilerdir.herşeyde olduğu gibi.ucuz beklentiler.
Beni kimse soğutamıyor çünkü car cahillerin iftiraları umrumda değil,kitap varken elalemin sözlerinden banane..
doğru kaynağa yanlış yerden ulaşmaya çalışınca cahillikten meydana gelen hadise.
Alınan kararlar.
Yan yana iki doğumhanede, yarım saat içinde doğan erkek ve kız çocuklarını birbirine denk sayılmaması soğuma sebeplerindenn biri olabilir.
Bunlardır:
Satranç Haram
Tavla Oynamak Haram
Müzik Dinlemek Haram
Resim Çizmek Haram
Heykel Dikmek Haram
Sanatla Uğraşmak Haram
Baş Açmak Haram
Kadınların Çalışması Haram
Köpek Beslemek Haram
Kısacası kişiler değil
Kurallardır soğuma sebebi.
--spoiler--
kemalistler. ulan öyle gerzekçe şeylere inanıp , değişik ritüelleri var ki, insan müslümanları bile mumla arıyor.
--spoiler--

Gerzekçe olan şey nedir?
Harf inkılabı mı?
Şapka kanunu mu?
Soyadı kanunu mu?
Kadın hakları mı?