bugün

halk arasında dinci, yobaz veya şakirt olarak tanımladığımız kişilerdir efendim bunlar. en önemli özellikleri atatürk'ü sevmemeleri olup, kemalistlerle her daim dalga geçerler. ama bu dingil şahsiyetler aslında neyi eleştirdiklerini, neye karşı geldiklerini bilmezler. biat ettikleri siyasi hareket onlara hangi akımdan nefret etmesi gerektiği, ne giymesi gerektiği, neyi başına takması, neyi giymesi, neyi giymemesi, hangi markayı kullanacağı, hangisini protesto edeceği de dahil olmak üzere birçok emir verir. ve dincilerimiz de bunları aynen gerçekleştirir.

kendilerinin atatürk sevmemezliği üzerinde duracak değiliz. kimse bu ülkede benim dışımda herhangi bir insanı sevmek zorunda değil.* tamam bize göre sevmemeleri mantıksızdır, şuan sahip olduğumuz çoğu şeyi ona borçlu olduğumuzu düşünüyoruz, ancak bunlar farklı bakış açıları ile ilgili şeylerdir.

ancak burada da şöyle bir durum söz konusu, ben bir ateist olarak, dinleri ve bunun içinde islamı, hz. muhammed'i eleştirdiğimde "kutsalımızla dalga geçiyor, terbiyesiz, ahlaksız" gibi bir sürü şakirt iftirasıyla yüzleşmemem elde değil. fakat o, sizin kutsal saydıklarınızı, vatanınız, şehitler, atatürk gibi konularda istediği lafı etmek konusunda kendisini yetkili görür, çekinmez.

danimarka'da bir karikatürist bir karikatür yaptığında bu gösteriş merakıyla dünya'yı ayağa kaldırmaya çalışırlar, facebook'ta ateist grupları kapattırmaya çalışırlar, kandillerde inanmadığınızı bile bile size gıcığına kutlama mesajı gönderirler, dinle ilgili bir sürü gereksiz günde profil fotoğraflarını değiştirirler.

sadece online ortamlarda da değil. sürekli kul hakkı, komşusu aç yatarken tok yaran bizden değildir, hede hödö diyen sözde müslüman insanlarda rahatlıkla görebileceğiniz bir lüks tutkusu mevcut. tabii ki bunu düşük gelirliler için söylemiyorum. ancak akp'nin başa gelmesinden bu yana, yaklaşık 8 senedir, oluşan dindar sosyete herkesin malumu. türbana binlerce dolar veren insanlardan bahsediyorum.

buraya be hey dürzü veya benzer bir şiir koymayacağım, çünkü biliyorum ki, atatürk sizin gibilerin gözümüzde düşürebileceği, sizin sözlerinizle yıpranacak biri değil. o türk milletinin gördüğü en büyük liderlerden biri, eskilere de haksızlık etmek olmaz.

fakat mustafa kemal'i ölümünün yıldönümünde andığımız şu günde rahatlıkla söylememiz gereken şey şudur, atatürk şuan türk milleti'nin hayatına en büyük etkide bulunmuş liderdir. bu milleti islami hegemonyadan kurtarmış, modernleşme konusunda en büyük adımları atmıştır. çok büyük bir liderdi ve her zaman öyle kalacak.
ne gösterdiğine bağlı değişken olgu.*
bin lokma bin hırka anlayışından kaynaklanır.