bugün

bunlar, yolda çevirip de, köyden geldim iş yok, para ver yemek yeyim, diyen dilenci kesimdir. (ki onlar dilenci olduklarını düşünmezler nedense)

bir gün şöyle bir olay oldu;

zeytinburnu'nundayım, akşamüstü kazlıçeşme tren istasyonuna giderken stadın orada iki genç beni durdurdu;

- abicim bi dakkanı ayırıp bizi dinlersen çok memnun oluruz.
+ (bu dilencilerin yaklaşımının bu olduğunu biliyorum fakat bozmadım) peki anlatın.
- köyden yeni geldik, iş var diye getirdiler, bulamadık. kalacak yerimiz bile yok, bize bu akşam yemeği için bi çorba parası verirsen çok mutlu oluruz sana dua ederiz.
+ gelmeseydiniz köyden!
- gelmiş olduk abi dönemiyoruz da bari karnımızı doyuralım, çorba parası verir misin?
+ (o zamanlar çorba bir milyondu, çıakrttım 2 milyon verdim)
- abi, şimdi bizi rencide etme bu kadar parayla, biz senden bi ricada bulunduk.
+ iyi işte arkadaşım ben de gönlümden kopanı verdim, gerisini de başkasından alın!
- (tehdit geliyor) bak abicim, abi dediğimsin iyiyken kötü olmayalım.
+ olalım! olalım bakalım n'oluyormuş!
- bak abicim uyarıyorum.
+ derdin iki milyon daha mı? al git!
- (gurursuzca) teşekkür ederim abi allah razı olsun...

yani bazen dilenciler parayı beğenmediklerinde tehdit de ediyorlar...
türkiye'de dilenen bir dilenciye afganistan parası verildiğinde ortaya çıkabilecek durumdur. bir süre 'acaba bu paralar yeni çıkan paralar mı ? ' diye inceledikten sonra gerçeği anladığında okkalı bir küfür yemeniz kaçınılmazdır.
haklı dilencidir.
sonuçta kendisi sizden zengindir. sizin gördüğünüz 1 lirayla onun gördüğü arasında fark vardır.

ama en önemlisi de; dilenci kişisinin iddia ettiği kadar "" olmadığına dair kapı gibi kanıttır. aç olan kuruşa bile muhtaçtır sonuçta di mi?
bu ne lan dilenceye sadaka mı veriyorsun durumudur...
dilenciye sadaka mı veriyon lan ipne gibi laflarla karşılaşılabilen durumdur.
parayı veren kişinin dumur olması ve dilencinin ezici bakışlarına maruz kalınması.
dilencinin içinden dediği 'dilenciye paramı veriyorsun lan'kelimesinin doğruluğunu bildiği halde söylediği durum.
verilen paranın dilenciyi beğenmemesi kadar haktır.
parayı götünde hissedecek dilencinin, acıdan önceki ruh hali.
dayak yemeden evvel son eylemidir.
vakt-i zamanında dilencinin biriyle aramızda şöyle bir diyalog geçmişti.

dilenci: abi Allah rızası için sadaka!
ucnoktalidevrikcumle: bozuk yok kardeş Allah versin.
dilenci: abi sen bütün ver bozarım ben o parayı.
(bkz: ramazan davulcusunun verilen bahşişi beğenmemesi)
Dilencilerin %90'ının yaptığı canına susamışlıktır efenim. Sen kafanda bir senaryo yazmışsın, gelip bunu insanlara anlatıyor ve onları inandırmaya çalışıyorsun. Sana inanan, acıyan saf insan da bir iki kuruş veriyor eline ve sen bütün bunlara rağmen beğenmiyorsun. Utanmazdır böyleleri.
bazılarına cidden kesinlikle para verilmemesi gerekiyor.
1 lirayı beğenmeyip elinizde ki 50 liralık banknotu bozmak isteyenler bile var.