bugün

mercedes arabası olan, bir iki evi olan , bankada parası olan , sokakta ellerini açıp, allah rızası için para isteyerek dilenip para kazanan insanlara verilen isimdir.
çok merak etmişimdir dilencilik tamamda, bu dilencilerin kucaklarındaki çocuklar neden hep uyurlar.
el açarak gelir sağlayanların seçtiği meslek.bazılarıda dilenciliğe mecbur kalır.malum hayat şartları, eşitsizlik falan.
travestilerden bile daha onursuz bir meslektir.
travestiler en azından bir efor sarfedip, kendilerinden ödün vererek para kazanıyorlar.
Tabii ki doğru bir şey değil, lâkin sapasağlam adam el açıp " abi 1 ekmek parası " diyince,
git g*tünü siktir diyorum.
nefret ediyorum bu tiplerden.
tembel insanların götünü sıkarak çalışması yerine götünün üzerine oturarak beleşe gelir sağlayacağını düşündüğü meslektir.

bir arkadaşımı hatırlattı bu başlık bana; bir gün arkadaşımla gün içerisinde yaklaşık 600 ila 700 tl arası nakit harcamıştık. abisi arkadaşıma akşam gelirken sigara almayı unutma demiş tam eve girerken hatırladı ve sokağa çıkıp 5 lira dilenmişti gelen geçenden fakat arkadaşımın üzerindeki paul n shark ceket ve lacoste ayakkabıları gören herkes '' ya bi siktir git! '' demişlerdi. biz de güvenlikten para alıp sigarayı o şekilde almıştık.
hindistanda 45 milyon dolarlık pazarı olan sektör.
ihtiyaç sahiplerinin , çalışamayanların yaptığı meslek. Sokakta , caddede , pazarda v. s. yerlerde para dilenmek.
kınamanın ve aşağılamanın dinimizce yasaklandığı kimselerdir. genelleme yaparak kınarsanız aralarında gerçek ihtiyaç sahibi olanları da katarsınız ki allah, bu şekilde kurunun yanında yaşın yakılmasına razı olmamıştır.

dilencilerle ilgili yalan yanlış entry girmeden önce kuran okumakta fayda vardır; zira yoksul doyurulmasına bilerek bilmeyerek engel olanların akıbeti kuran'da cehennem ateşinin ortasında kalmak olarak bildirilmiştir.
gerçekten ihtiyacı olanda var, fırıldak çeviren de. bu işi meslek haline getirenler var. daha çocuk doğduğunda kolu veya bacağı kesiliyor. ilerleyen dönemlerde dilenmeye hazır hale getiriliyor. senden bende dinç insanlar. çalışma gibi zor işlerle ilgilenmiyor. özellikle ramazan aylarında cami çıkışı veya türbelerde nerede ararsan orada. bazılarının bankada hesabı bayağı kabarık. boynuna sağır dilsiz tabelası geçirip numara yapan yüzlerce dilenci var. sadaka vermek isteyen insan gerçekten ihtiyacı olan insanlara versinler. dilencilerin çoğu duygu sömürüsü yapıyor. bizim insanımız yufka yürekli dayanamıyor. hemen çıkarıp parayı veriyor. bu insanlara aldanmayın. *
aslında hizmet sektörüdür. dilencilere kızan insan para vermesin. ben de vermem mesela ama kızmam adamlara. iyilik yapmaya ihtiyacı olan ve iyilik yapacağı insanın ayağına gelmesini bekleyecek kadar göt insanlar, içlerini rahatlatmak için o dilenciye para veriyorlar. dilenci orada onların rahatlamasını sağlıyor. eve gururla gidiyor adam dilenciye para verdikten sonra.

yalnız ben olsam tiner için para toplayanlara para veririm, en azından verdiğiniz paranın nereye gittiğini biliyorsunuz. hayatı bombok olan bir adamın hayatını 3-5 saatliğine uçmuşluk seviyesine getireceksiniz. 2 lira verseniz yüzü gülecek.
engizisyon kınında sallanan orta çağ avrupası'nın, en ihtişamlı(!) ve arzulanan oluşumlarıydılar.

zira isa; asıl varoluş ve güzelliklerin meczup vari, cefa ve sefalet çekmekde haiz olduğunu söylemekteydi. toplumsal yapıyı ve sınıf çatışmalarını dizginleyen bu öğreti, ilk ve orta çağ'da sayısız dilenci tarikatın kurulmasını olanaklı kıldı.

hatta onlardan birisi olmak, muazzam bir statü göstergesi sayıldı.
Birçok saygın meslekten daha fazla getirisi olan meslek. *
suriyeli vatandaşlarımızın, devletimizin kendi halkına vermeyip onlara verdiği parayla geçinemeyip yaptıkları meslek.
dünyanın en eski meslekleri arasında olandır.
üzerinden 34 milyar çıkıyorsa çelişkilidir.

http://www.posta.com.tr/t...ikti.htm?ArticleID=328425
http://www.posta.com.tr/d...lyon-cikti-haberi-1227988
aslında böyle pespaye bir halde giyinip mazlum veya kötürüm ayağına yatmaları büyük aptallık. gerçekten işi bilmiyor onlar. aslında daha güzel bir şekilde giyinip düzgünce insanlara dertlerini anlatırlarsa daha çok kazanabilirler.

bugün Karaköy'de teyzenin biri gelip 'oğlum be, bana 5 liralık yardım edebilir misin' dedi.
şöyle bir baktım, giyimi filan gayet normal, hiç dilenciye benzemiyor. ama öyle bir tonlama ile yüzüme bakarak dedi ki bunu, o an herhalde gerçekten ihtiyacı vardır diye düşünüp cebimden çıkartıp verdim parayı hemen. resmen boş bulunmuş oldum. Allahtan 10 lira çıkmadı diye şükrettim daha sonra.

neyse, kadının ağlamaklı yüzüne aldanıp parayı hemen vermiştim ama sonra kafama dank etti, geri dönüp gizlice kadını gözledim; aynı taktiği bu sefer başkasına yapıyordu ve ondan da 5 lira aldı. yani sanırım böyle bir yerlerde dolanıp aynı şekilde para istiyormuş bu teyze...

vay be harbiden zekice. ya da ben biraz safım.
O kadar sadaka veriyoruz fiş kesmiyo bunlar ya fatura desen hak getire Ne ötv ne kdv, gelir vergiside vermiyorlar. Maliye bu işe bir el atsın aloooo. Sonra dolar niye yükseliyor. Yükselir tabii siz uyuyun.
Bence dünyanın en geçerli mesleği. Hayatımda gördüğüm tüm aşırı zeki ve keriz silkme ustası insanlar bir şekilde dileniyor.
Valla ben doğuştan uygun değilim bu mesleğe ama elinden gelen varsa dünyanın en karlı işi.

(bkz: Mesleği bırakıp dilenci olan polis)
Küçükken bayılırdım bunları taklit etmeye, annemlerden 20 adım öteye gider yere çömüp dilenir gibi yapar kendi kendime eğlenirdim. Lol
eskiden utanmıyormu bunlar eli ayağı sağlam insanlar çalışsalar ya diyordum para dilenmek yerine ama şimdi bakıyorum da koskoca cumhur başkanı utanmadan halktan para dileniyor sms dileniyor halkı para dağıtması gereken yere bunlar niye utansın cb utanmıyorken.
hiç bir şekilde para vermeyeceğimdir.
Banka hesaplarında trilyonlarca parası olup, duygu somürüsü yaparak alın teriyle kazanılan paraya göz diken şerefsiz oğlu şerefsizlerin yaptığı meslektir. imkân verseler hepsinin mal varlığına el koyar, halka dağıtırdım.
dilenci diye genelleyemezsiniz.

"kör, kötürüm, inmeli, aksak, dilsiz, düztaban, damlalı, çolak, paytak, sağır, topal şaşı, yatalak, kolsuz ve şehla" olanları vardır.

(bkz: oktay ihsan anar puslu kıtalar atlası sayfa 108)
O değil de bu sektörde çok zor durumda kabul edelim.

Eskiden 8-10 kişi 1 tl verse bir döner ayran parası çıkardı.

Şimdi en az 35-40 kişinin 1 tl vermesi lazım.