bugün

hiperaktivitenin kardeşi olan sinrsel rahatsızlık. doğuştan gelir ve kalıtımsaldır. özellikle okulda derslerde ve sosyal ilişkilerde sorunlara yol açar. adından da anlaşılacağı gibi dikkat kaybı dalgınlık vb şekilde günlük hayata yansır. çeşitli ilaçlarla kısmen de olsa tedavisi mümkündür fakat en iyi tedavisi beyni geliştirici uğraşlardır. bu uğraşlardan da en kalıcısı kitap okumaktır. düzenli kitap okuyan bir hasta büyük oranda konsantrasyon artışı sağlar.

albert einstein de bu rahatsizlığı yaşamış fakat yenmiştir. dikkat eksikliği olan insanların geneli zeka bakımından üstündür.*
modern zamanlar hastaligi.

efendim eskiden yoktu boyle hastaliklar. yok depresyon, yok sinir stres felan gorulmezdi. zaten koyluk yerde depresyona girmek ayip olurdu. sonradan herseyin sendromu, bozuklugu, eksikligi cikti. bu hastalikta bunlardan biri. bu aslinda bilmedigimiz bir sey degil. eskiden bu hastaligi anlatmak icin "afyonum patlamamis veya baba bu aralar leyla'yim" felan denilirdi simdilerde bu isim kondu: "dikkat eksikligi ve konsantrasyon bozuklugu". ne alaka kardesim bir dolas, soyle bir hava al, iki bardak cay ic gecer... * hasta etmeyin adami!
çok fazla şeyi aynı anda düşünmeye çalışmanın sebebiyet verdiği durum.
(bkz: attention deficit disorder)
(bkz: #3188603)
sorunları olan insanların, gün içerisinde bu sorunları karşısında "ben bu sorunu nasıl çözerim?" diye düşünmesi sonucu oluşan durum. zihnin devamlı meşgul olması.
(bkz: 22 temmuz 2007)
ben dalgınken benden dalgını yok , ben ayıkken benden ayığı yok hastalığıdır.
bazı antidepresanların kullanımı sonucu ortaya çıkabilecek durum. bu ilaçların prospektüsünde bu sorun belirtilir ve de makina ve araç kullanımı tavsiye edilmez.
dikkatini ve konsantrasyonunu başka bir noktaya kilitleme durumunda ortaya çıkabilecek hede. kişi ilgisiz gibi görülse bile o aşırı derecede kafasında büyüttüğü şeye ilgilidir.
hiperaktivite semptomu olması muhtemeldir.
rahmetli kürt cobain'in çocukluğundan beri muzdarip olduğu hastalıktır.
o kadar kötü bir hastalıktır ki bir televizyon programını 30 saniyeden fazla izleyemezsiniz. zap yaparsınız sonra tekrar eski programa dönersiniz veya hiç dönmezsiniz. kitabı, gazeteyi, uzun yazıları okumak birer işkenceye dönüşür.4 dakikalık şarkıların introlarını geçip bir an önce ana bölüme gelirsiniz. şarkıların son 20 30 saniyesini de dinlemekten sıkılırsınız. sudoku, bulmaca gibi şeyleri çözmeye çalışmak neredeyse hayal olmuştur sizin için. ve son olarak başkalarını 1 dk dan fazla dinlerseniz dikkatiniz tamamen dağılır ve karşınızdakinin ağzını bantlamayı düşünebilirsiniz.
aslı dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğudur.
--spoiler--
Konsantrasyon eksikliği, her bir birey, özellikle öğrenciler için de oldukça önemlidir.

Zihniniz bir şeyden diğerine kayıyorsa,yoğun tempolu iş yaşamınız veya ilgilendiğiniz konu size sıkıcı, zor gelmeye başlamıştır. Doğal olarak konsantrasyonunuz azalmaya doğru gitmektedir

Yetişkinler için kısaca;
1- Yaşamınızda endişeler varsa
2- Mutsuz bir evlilik, ikili ilişki yaşıyorsanız
3- Yoğun stress altında çalışıyorsanız
4- Çözümleyemediğiniz sorunlarınız varsa
5- Dıştan gelen etkenler sizi zorluyorsa
6- Beslenme bozukluğunuz varsa

Öğrenciler ve gençler için;
1-Okulu ve arkadaşlarını benimsememişse
2-Derslerinden bazılarında zorlanıyorsa
3-Başarısız arkadaşlar edinmişse
4-ilgisini dağıtacak konulara yönelmişse
5-Ailede yeterli sevgi ilgi görmüyorsa
6-Maddi problemli, bir ortamda yaşıyorsa
7- Flört seçimi döneminde ise ..vs

Konsantrasyon eksikliği yaşanır eğer yeterli üzerinde durulmazsa,gitgide ilerler

Öncelikle ,herkesin bir konsantrasyon zamanı vardır. Bu zamanlar kiminde, bilgisayarda gezinmek, diğerinde,filim seyretmek, müzik dinlemek, ev işi yapmak,spor yapmak olarak sıralanabilir.

Konsantrasyonda en önemli etken motivasyondur. Motivasyonunuzu sağlayacak ne ise, öncelikle bunu yerine getirmeniz gerekir.

Sabahın erken saatinde kalkıp, okuldaki sınava yetişmek veya bir iş görüşmesine gitmek toplantıya katılmak sizin için önemlidir Bu durumda ise,konsantre olmanız için, bakalım neler yapmamız gerekir:

YAŞAMINIZA DEĞER VERiN

1- Çok geç saatlere kadar uykusuz kalmayın
2- Karbonhidratlı besinleri azaltın
3- Sunni,tatlandırıcılar,asit içeren içeceklerden uzak durun
4-B vitaminleri içeren yiyecekleri arttırın
(fındık, ceviz, fındık, fasulye, bezelye, süt, yağsız et, yeşil yapraklı sebzeler, avakado, karnabahar ve ıspanak )
5-Demir eksikliğini giderin( Kırmızı et,deniz ürünleri,brokoli vs)
6-Hafif müzikler dinleyin Hoş (lavanta ) kokular koklayın
7- Bol bol su için Vucudunuzun büyük bölümü suyla kaplıdır
8-Aklınıza gelen konuları not tutun.Fikir defteri edinin

NEFES EGZERSiZi YAPIN

1. Rahat bir konumda oturun.Kısa bir süre için,telefonları kapatın

2. Yavaş yavaş nefes alın verin Sırayla önce göğsünüzün alt kısmını,(diyafram) aldığınız nefesle doldurun. Yavaş yavaş nefes alın

3. Gözleriniz kapalı,şu an son derece rahatım deyin

4. Sonra rahat ve sakin bir şekilde nefesinizi verin.

5. Birkaç saniye durun ve aynı derin nefes alıp verme işlemini tekrar edin.

6. Bu egzersizi yaparken başınızın döndüğünü hissederseniz, nefes alıp vermeyi çok hızlı yapıyorsunuz demektir. Bu gibi durumlarda yavaşlayın.

7. Aynı zamanda denizkenarında, sevdiğiniz bir manzaralı ortamda olduğunu düşünün. Burada son derece rahat olduğunuzu hayal edin

8- Yavaş yavaş ortama dönün ve dönerken son derece rahatım deyin

Öğrencilere etkin aktif sporlar yaptırılması, satranç gibi zihinsel aktivasyonu arttırıcı yöntemler, öğretilmesi oldukça önemlidir

Gençler, yürüyüş, yüzme meditasyon, yoga, tai chi ile konsantrasyonlarını sağlayabilirler

Yoğun tempolu işte çalışan ve vakit sorunu olanların, Mutlaka sağlıklı beslenip,iyi uyku almaları, nefes egzersizlerini yapmaları ile bir derece çözümlenmiş olur.
--spoiler--
bazı anlarda güzel olabilen eylem. karşındaki bişeyler anlatıyor ama senin kafan akşamki halısaha maçında veya eve gelecek misafirlerde. karşındaki adam isterse hayatın sırrını anlatsın hiç s*kinde olmayan duruma sebep olabilen rahatsızlık.
juggling bu durum için mükemmel bir çözümdür.3 tane top alın çevirmeye başlayın günde yarım saat çevirseniz bile yeter,kısa zamanda etkisini görebilirsiniz.
aynada kendini dağılmış bir şekilde bulmaktır.
lise yıllarında teşhisi konulan hastalık. ve her hastasına da kutu kutu uyuşturucu ilaç dayat hastalık aynı zamanda. o ilçları içip karaciğerim çökeceğine, esrar içerim hem kafam güzel olur hemde gayet güzel dikkatimi toplarım diye telkin edinilen rahatsızlık.
üniversite sınavında çok soru kaçırtıyor. şahsen kendimden biliyorum.
Benı ben yapan butun kışılık ozellıklerımın aslında bu lanet hastalıgın bır belırtısı olgunu oğrenmemle bırlıkte 27 yıl neden bu konuda bırseyler yapmadım bekledım dıye kendıme kızıyorum.
eger adhd'li bırıysen.
insanları asla dınleyemezsın.
tv seyredemezsın takıp ettıgın bır dızın olmaz.
Sinema maceraların fılmın ıkl yarısını seyredıp çıkmakla sınırlıdır.
derslerınde ve ıs hayatında hep gerıdesındır.
Kontrolsuz para harcarsın sonucunu duşunmeden.
Başladıgın bır ışı bıtıremezsın.
Hep daha sonra yaparım dıye yıgdıgım bır ton ışın vardır.
evde dagınıksındır ofiste masan hıç toplu olmaz.
Gırdıgın sınavda 1 saat zor durursun.
ınsanların sozunu kesersın.
konudan konuya atlarsın konuşurken.
duygu durumun gun ıçınde defalarca degısır.
sayısal verılerı hafızada tutmak ve algılamak nerdeyse mumkun degıldır.
Ailenın dikkatsız kıçının uzerıne oturmayan çocugusundur.
çok hızlı karar verır duşunmeden hareket edersın.
en kuçuk uyaranlar bıle dıkkatını dagıtabılır.
asla bır kez okuman yetmez bır konuyu en az 10 defa okursun yarım yamalak anlarsın.
çevren çok zekısın der ama bır turlu bu zekayı ortaya koyamazsın.
Gecelerı uykuya dalana kadar 20 defa pozızyon degıstırırsın.

Ve butun bunlar asla senın kendı ıradenle yaptıgın seyler degıldır. Hanı gunumuzun modası olayı sınav uydurmacası çalışmayan bahanesı falan degıl bu hastalıgı çeken çok ıyı bılır.
Egıtım hayatını tamamlamış meslek hayatına atılmış bırı olarak hastalıgın bende oldugunu keşfetmem 27 yasında nasıp oldu.
Gercekten ıyı bır tedavıyle hayatınızın kalıtesının ne kadar arttıgına sız bıle ınanamayacaksınız bugune kadar ne kadar hızlı hareket etmışım kendımı yormuşum ama bır haltda yapmamışım dedıgınız hersey duzene oturacak sadece bunun bır hastalık olduguna ınanın ve doğru doktor bulun.

Bana gelınce henuz tedavım bıtmesede.
10 yıldır kullandıgım ama bır turlu numarasını ezberleyemedıgım telefon numaramı öğrendım
artık kıtap okuyorum sıkılmadan.
televızyon ızlemeye başladım.
hayatımda ılk defa bır fılmı baştan sona sınemada ızledım
gunluk rutın işlerımı hıç aksatmadan onem sırasına gore yapabılıyorum.
duygu durumum gun ıçınde stabıl.
tedavıye başladıgımdan bu yana hıç eşya kaybetmedım.
Gecelerı en fazla ıkı pozızyon degışıklıgınden sonra uykuya dalıyorum.
kımsenın soznu kesmıyorum.
anlatılanları dınleyebılıyorum.
Ve en omenlısı ınanılmaz derlı toplu duzenlı bır ınsan oldum.
kendisi yüzünden hap kullandığım hastalık.
bende olduğunu düşündüğüm şey.
geçen ay çok yakın bir arkadaşımla sokakta karşılaşmışız, -mışız diyorum çünkü ben farkında değilim o sıra aklımda ''eve gidince ne yesem acaba'' düşüncesi vardı. bir de bazen düşündüğüm şeyleri mimik olarak yüzüme yansıtıyorum.

geçenlerde mutfakta oturuyoruz annemle kahve içiyoruz bir yandan annemle konuşuyorum diğer yandan da ''bizim bu okul müdürü de ne kadar salak.'' diye düşünüyorum. annem bir süre sonra dedi ki,
-sen niye sinirlisin?
+yoo ben sinirli değilim sana öyle gelmiş.

çoğu akrabamızı sokakta fark etmiyorum ve onlar bunu bilerek yaptığımı düşünüyor. aslında ben sürekli düşünüyorum.

bazen filozof, bazen siyasetçi oluyorum geçenlerde yeni bir gezegen keşfettim sokakta yürürken.
değişik bir şey. kitap okuyarak geçebilen bir şeymiş, okuruz bakalım. ilaç en son alacağım şey.
kafasında bok büsürük onlarca şey uçuşurken günümüz insanlarının bir çoğu için normal hale gelmiş sıkıntılı durumdur. bir süre sonra benden bu hayatta bir cacık olmaz bunalımına sürükler.
Hiperaktivite, birey tek birseye odaklanmak yerine herseye ayni anda odaklanir, yani odaklanamaz. Surekli dikkat kaybi yasar. Bazilari asiri hareketlidir, 12yas Altı grubundaki cocuklarda sıkça rastlanır. Yetiskinlerde dikkat kaybı olarak görülür araba kullanmak gibi eylemlerde zorlanırlar. Tedavi edilir.