bugün

bilişşel karmaşanın kelimelere yansıtılmasıdır. ''karışmış mı bilişim benim de?'' gibi.Çok severim devrik cümleleri. işte bi tane daha yaptım:))
yine kurdum cümle devrik.
Kurallı cümleye göre etkileyiciliği daha fazla olan, şiirlerde daha yoğun bir anlam sağlayan cümle. Zaten düz cümlelerle şiir yazılması çok saçma olur.
kendisidir hayatın. ***
(bkz: ben yapıyorum bunu hep)
bir roman okurken yada uzun bir yazı devrik cümleler sayesinde daha akıcı okuruz. ilgimiz dağılmaz yazıya daha iyi odaklanabiliriz.

(bkz: iyi ki varsın devrik cümle)

not: yazar burada bilgilendirme amacı gütmüştür.
sevdiğimdir aynen. zevk alıyorum subuk abuk kurmaktan cümleler. bazen kuruyorum ki öle boktan cümleler ne dedim ben amk diyorum.
önce sadece yazarken kullandığım şimdi tümüyle esir aldığı müthiş durum.
bazen devrik olmayanı kurulduğunda bir şeye benzemeyecek olan cümle kurma çeşidi. mutlaka ve mutlaka gerekliliktir. müzeyyen senar'ın bir şarkısı vardır; ''kimseye etmem şikayet'' diye, şimdi o şarkının adı ''kimseye şikayet etmem'' olsa olur muydu aga?
ben eskiden çocukken , o zamanlar tabii deyim nedir metafor nedir , tecahüli arif nedir bilmezken ; biri devrik cümle deyince aklıma kelimelerin hepsinin üst üste noktanın üstüne yığıldıkları bi resim gelirdi..

misal :

çok sevmiştim seni böhühühü

çok , sevmiştim ve seni bir olup , böhühühü'nün üstüne çıkıyolar :

çok
sevmiştim
seni
böhühühühühühühüh

allahtan büyüdüm yahu.. amma salakça bişiymiş çocuk olmak..
kurmayı sevdiğim, hatta istem dışı kurduğum, düşünceleri daha iyi anlatmayı sağlayan cümle çeşidir.
bir cümle şairane yapılmak istendiğinde yapılması gerektiğine inanılan yüklemin yerini değiştirme eylemi.

-seni seviyorum
+salak
-seviyorum seni
+aşkım

gibi...
master yoda'nın güzel yaptığı iştir.

görsel
seviyorum seni
ekmek gibi tuza banılmış!..
yoda nın *koyduğu bir bozuk cümle yapısı
görsel örneği ile daha iyi anlaşılabilir.
Okunduğu zaman kolaylıkla anlaşılabilen cümledir. Ancak çoğu kişi sevmiyormuş... yahu uyarıp durmayın, devrik cümlelerimle sevin beni...
Anlaşılması zor olan cümle.
Severim çok.
benlik katar cümleye.
Devrik kelime olmuş o üstat yalnız *

En büyük sorunum, özellikle sözlükte (örnek üstte). Bazen öyle bir deviriyorum ki ben bile ne dedim ben şimdi diyorum. Hızlı yazmanın sonucu bunlar. Yapmamak lazım.
içinden geçeni söylemek için idealdir. düz ve imla kurallarına uygun cümle kuran insanlar bana samimiyetsiz gelmiştir hep, ikili diyoglarda ve sosyal yaşamda kimse fill cümlenin sonuna gelicekti şimdi sıçtın gibi bi olaya girmediği için kullanılmasında sakınca yoktur. ama anlamsız kelime öbeğiyle karıştırmasın. kasmayın düzgün cümle kurcam diye anlayan anlar.
görsel
Olmayan sonda yüklemi. Düzensizdir öğeleri. Kullanılır çoğu zaman şiirlerde kafiye olsun diye.
Sohbet sırasında da kullanabiliyoruz bazen önce sonucu söyleriz sonra açıklamasını örneğin ,
kazandım lan sınavı.
en çok kullandığım cümle şekli.