bugün

sonuna kadar doğrudur.
yahu bir insan dersaneye ihtyaç duyacak kadar salaksa bırakın gitmesin bir yere, okumasın!
dükkanların da çırağa ihtyiacı var zaten.
sadece eğitimi devletten alıp üniversiteyi kazanınca dersane övünüyor kısımı doğrudur. yoksa doğudaki çocuk gitmiyormuş bilmem neymiş o bizim hatamız değil doğudakilerin hatasıdır. öyle pkk yi desteklemekle, çocukları polise karşı en önde saf tutturmakla olmuyor bu işler.
Binlerce kişinin ekmek teknesi ve yüzbinlerce öğrencinin devlet okullarında yıllarca öğrenemediğini belli bi süre içinde öğretme vazifesini eline almış olan dersaneler sorun değil dersanelerin kapatılması sorundur bir gömlek yukarı çıkar isek devlet okulları memleket sorunudur diye karşılık verebiliriz. Tanım: kapatılmaya gerek olmayan tek kurumun kapatılmasına binayen oluşan sorundur.
başarının yolu dersaneden geçmemeli. bu tezgah değişmeli. bu tezgahı yıkmak zor olur. ama yıkarken alternatif çözümler bulunumalı.
Eğitime ticari amaçla yaklaşan şahsiyetler olduğu müddetçe dershane benim memleketimin meselesi değildir kapatın gitsin diyerek cevap vereceğim cümledir. Eğitime ticari olarak yaklaşıldığında bu ülkenin geleceğinide etkilemiş olursunuz. Eğitim ülkenin geleceğidir. Eğitim ülkelerin geleceklerini yetiştirir ve belirler.
dersaneler için bu kadar yüksek talep varken arzı bitiremezsin, bitirmeye kalkarsan sektörü bir kısmını merdven altı çalışmaya sevkedersin bir kısmını da yıllık 2-3 bin liralık dersane ücreti yerine 6-7 bin liralık özel okullar zincirine dönüştürürsün olan her zaman velilere olur.
dershaneler varsa ve insanlar bunlara para harcıyorsa bunun tek sebebi eğitim sisteminin eksiklikleridir. dershaneleri doğuran şey eğitim sistemidir. Sistemi düzeltmek yerine ortaya çıkardıklarını kapamaya çalışmak sadece sivilceli surata vesikalıkta yapılan rötuş niteliğindedir.

isteyen parasını verir birisinden bilgisini satın alır, isteyen para ile bilgisini aktarır. sen devlet olarak buna gerek bırakmayacak eğitim sistemini sağlayamıyorsan da bu senin zavallılığındır. insanlar ticari bir yaklaşımla sahip olabildikleri bilgi birikimi ile geleceklerini belirliyorlarsa, bu belirleme amaçlı kullanılan sistem sorunludur.