bugün

sebebi defterin sol tarafı ile zemin arasında ilk başlarda defterin kalınlığı kadar olan ama zamanla azalan bir boşluk olmasıdır. defterin sağ tarafı ise zeminle direkt temas halindedir. ayrıca sağ taraf kirlenmemiştir. kırışmamıştır. ilkokul günlerim geldi aklıma duygulandım.
vardır böyle bir mutluluk. hatta bazılarımız sağ tarafa daha çabuk geçmek için sol tarafta son birkaç satırı boş bırakırdık. sonra spiralli defterler çıktı ne yazık ki. düşününce, eskiden ne küçük şeylerden mutlu olmayı başarıyormuşuz. boşuna dememiş ogün abimiz * 've birden büyüdük aniden ve birden küçüldü hayaller.' *
en ufak şeylerden bile delice mutlu olabilen bir ilkokul çocuğu sevinci.
ne var ki, yaş ilerledikçe, "mutlu olabilme" eşiği yükselir. gün gelir hiçbir şeyden haz alamaz olur insan. işte o zaman, o "bembeyaz sağ yaprağa geçmekten mutlu olan minik çocuk" hayata temiz bir sayfa açmak için çabalar durur. azıcık mutlu olmak, hayatı sil baştan yazmak, yaşamak için...
Hala yaşadığım mutluluktur.Hukuk başlangıcı dersinde deli gibi yazdıktan sonra o kolun rahatlaması öyle bir güzel gelirki dünyaları değişmem.(yok lan vazgeçtim değişirim)
(bkz: umut sarıkaya tipi mutluluk)
ama tabi ki spiral defterler olduğu için artık bu durum yok olmuş durumdadır.
solak olduğum için sola geçtiğimde sevinirdim hep . tabi o zaman spiralli kavramı bize uğramamıştı .
(bkz: defterin sağ tarafına yazarken duyulan haz)*
defterin son sayfalarına doğru anlamını yitirmeye başlar. *
spiral defterlerin olması dahi bu sevincimi öldüremedi çünkü sol sayfa, arkası yazılmış olduğundan kullanılmıştır bir kere, kabarıktır.
bu mutluluk sağ elle yazanlar için geçerlidir.aynı mutluluğun solak versiyonu için defteri ters çeviriniz.
defterin ortasından sonra bu mutluluk yavaştan kaybolur yerine kabaran sayfalar gelirdi. bu sefer sol tarafta daha güzel yazım hasıl olmasına rağmen sağ tarafın hiç bir zaman yerini tutmazdı.
üzerine hunharca isim karalanmış sıralarda okuyan talebe taifasına has bir mutluluk. defterde sağ taraf mutluluğunu her zaman isteyen öğrenciler içi..

(bkz: defterin sol yanına kitap koymak)
evet ya bende ona mutlu oluyorum.. yazının daha güzel olmasına sebep olur içinde garip bir mutluluk hissi uyandırır.
araplarda farklı olan durum. mutluluk yaratıyor mu bilinmez.
(bkz: ilk okullu detected!)
(bkz: basit şeylerden mutlu olabilme sanatı)
ancak bu sadece defterin başları için geçerli durumdur, aynı durum defterin sonlarına doğru sol tarafa geçince yaşanır.

not: sağ tarafın etkisini verir mi bilinmez.
zımbalı defterde söz konusu olmayan durum.
defterin ilk sayfaları kullanılırken, sayfanın hemen altına eş kalınlıkta bir defter koyarak o mutluluğu taklit edebilirsiniz. ama asla sağ tarafın temizliğini orada yakalayamazsınız.
telli defter yaygınlaşalı yaşayamadığım mutluluk.
uzun zamandır defter kullanmadığımı farkettim başlığı görünce. (bkz: radyoda sevilen şarkının çıkması)ile aynı mutluluk olabilir.
edit: aslında o şarkı telefonunuzda vardır ama siz yine mutlu olursunuz ve huzurla dinlersiniz.
daha güzel yazmanıza sebep olacak kadar büyük bir mutluluktur. *
ajandalarda katlanarak artan mutluluk.
ne bileyim sağ tarafta biriken defter yığını yüzünden içimize gelen ilginç ferahlık.