1970'de bestelendi. plagı cıkar cıkmaz 700.000'lik bir satış elde ederek barış manco'nun ilk mega hiti oldu.daha sonraki yıılarda artan satışlarıyla tek "platin plak"ödülünü kazandırdı.
türkülerin vazgeçilmez yakınma ikilemesi.
canlı müzik yapılan herhangi bir yere gidildiğinde veyahut sahilde gitar çalan birine ratlandığında kulağa çalınan, eşlik edeni bol, benimse içindeki aşırı a harfi popülasyonu nedeniyle tahammül edemediğim şarkı. a harfi popülasyonunun yüksek olduğu diğer bir şarkı için
(bkz: yalan)
(bkz: candan erçetin)
(bkz: barış manco)
barıs manconun ilk göz agrım diye bahsettigi efsane sarkı.
Baris Manco'nun yurtdisinda ilgi uyandiran albümü. Özellikle Avrupada ilgi uyandiran daha sonrada rahmetli Baris M. nun ingilizce parca yazmasina sebeb olan albüm
rahmetli baris manco'muzun ruhlarda tatli bir esinti birakan sarkisi. sozleride derin bir anlama sahiptir. bu sarkiyi her dinledigimde daglarin o heybetli sekilleri , o kendilerine has durusu ve endami aklima gelmistir. cocukken o yuzden hep yuksek bir dag olmak istemistim. onlar gibi guclu , onlar gibi kudretli.
barış manço'nun unutulmaz şarkılarından sadece bir tanesidir.
1969 baharında "dağlar dağlar"la büyük bir çıkış yaptı. albüm beş ayda 700.000 adet satışa ulaştı. bu çalışma, sanatçıya altın plak ödülü'nü de kazandırdı.

ellerimle büyüttüğüm solarken dirilttiğim
çiçeğimi kopardın sen ellere verdin
çiçeğimi kopardın sen ellere verdin

dağlar dağlar
kurban olam yol ver geçem sevdiğimi son bir olsun yakından görem
dağlar dağlar

kuşlar ötmez güller soldu yüce dağlar duman oldu
belli ki gittiğin yerden kara haber var
belli ki gittiğin yerden kara haber var

dağlar dağlar
dağlar dağlar
sevdiğimi son bir olsun yakından görem
20. yüzyıl içinde bestelenmiş bir yakın zaman türküsüdür fikrimce.
maalesef ibraham topluseks' in kötü emellerine alet olmuş güzide şarkı...
ibraham şarkıyı söylerken, elleri pantolonunun ön kısmına gidiyor ve,
'' ellerimle büyüttüğüm '' dizesini söylüyor,
akabinde ne oluyor ?
bu sefer eli '' master '' pozisyonuna geçiyor ve bir takım hareketlerle,
'' solar iken dirilttiğim '' diyor,
ya sonra ?
sevgiliye sitem var ve buğulu gözlerle şunu söylüyor;
'' çiçeğimi kopardın sen '', ( gözler yine pantolonda )
ve sevgiliye açık bir feryat,
'' ellere verdin ! ''
hani, bana değil de neden ellere verdin, der gibi... ince bir sitem, herkes anlayamaz...
ah barış abi aşk olsun, öldün gittin de böyle hödükler söylüyor şimdi cağnım parçalarını...
özledik seni lan faşizan barış !
rahat uyu...
anadolupop akımının henüz türküleri düzenlemeden öteye gidemediği bir dönemde yerli beste anlayışına göre düzenlendiği için ayrı bir değeri olan, ayrıca bir 45'liğin iki yüzüne de aynı şarkının farklı versiyonlarını koyarak barış manço'nun cesaretini gösteren 1970 tarihli şarkı. genellikle ön yüzdeki cüneyd orhon'un da misafir sanatçı olarak kemençesiyle katıldığı versiyonu bilinse de arka yüzdeki rock versiyon çok daha iyidir. yıllar içinde birçok coverı yapılsa da hiçbiri orijinal versiyonunun yanına bile yaklaşamamıştır. ibrahim tatlıses versiyonu ise tam bir zaman kaybıdır.
ibrahim Tatlısesin bunu sölediğini görünce kulaklarıma inanamadım şarkı tecavüze uğramış resmen yazık..

http://www.youtube.com/watch?v=1wNmNT9q6lo

(bkz: pişmiş aşa su katmak)
(bkz: içine sıçmak)
Ses verin sesime dağlar
Benim kuzum ordamıdır
Hiç haberin alamadım
Yoksa başı dardamıdır
Hiç haberin alamadım
Yoksa başı dardamıdır

Dağlar dağlar, uzun dağlar
Yüreğimde sızın dağlar
Kurdu kuşu sen sakladın
Nerde benim kuzum dağlar
Kurdu kuşu sen sakladın
Nerde benim kuzum dağlar

Ateş düştü yakar yavrum
Bir gül gibi kokar yavrum
Yüzün gözümün onünde
Yaş içime akar yavrum
Yüzün gözümün onünde
Yaş içime akar yavrum

Dağlar dağlar, uzun dağlar
Yüreğimde sızın dağlar
Kurdu kuşu sen sakladın
Nerde benim kuzum dağlar
Kurdu kuşu sen sakladın
Nerde benim kuzum dağlar..

yavuz bingöl'ün seslendirdiği bir şarkı..
türk müziğinde tarihinde kendine unutulmaz şarkılar arasında yer bulmuş efsane barış manço şarkısı.

barış manço'nun japonya konserindeki versiyonunda parçanın girişinde çalınan yaylı çalgı** çok etkileyicidir.

edit: bahsi geçen yaylı çalgı kemençeymiş.
dağlar dağlar, efil efil, buğday gibidir..*
mançoloji versiyonu kesinlikle 1970 kaydından daha kötü olan barış manço başyapıtı.

hele o kabak kemane solosu öldürür insanı introda.
ilk versiyonu dışındaki düzenlemeleri ve şarkıcıların icra ediş biçimi bir oyun havası şeklinde olan şarkı.
barış abimizin unutulmaz parçasıdır. iç gıcıklayıcı sözleri vardır.
göğe selam albümü için emre aydın tarafından tekrar yorumlanmış barış manço efsanesi. açıkçası ben bayağı beğendim.
http://www.youtube.com/watch?v=735WaHjmoLk
ibrahim tatlıses in kendine has o eşsiz yorumuyla hayat verdiği barış manço şarkısı. uzun yol da huzur verir.
dağlar dağlar kurban olam yol ver geçem sevdiğimi son bir olsun yakından görem gibi enfes söze sahip barış mançonun en çok sevdiğim şarkılarından birisi.
barış manço'yu sevdiren çoçukken çokça dinlediğimiz parçasıdır.

http://youtu.be/vqewve93f8i
http://www.youtube.com/watch?v=M4voa2dV9f4&feature=related

kurban olam yol ver geçem

sevdiğimi son bir olsun

yakından görem.
http://www.youtube.com/watch?v=3vvt8hAhNuM

--spoiler--
Dağlar dağlar
Kurban olam yol ver geçem
--spoiler--
konserleri hınca hınç dolan bir sanatçının aynı parallellikte albüm satışları olmayacaktır, long play doneminde de kaset döneminde de. evet her zaman belli bir ortalamayla satacaktır barış manço şarkıları,ama onun popülaritesi ve konserlerine gosterilen ilginin yanında bu kaset ve plak satısları nispeten düşük olarak kalacaktır mançoloji de ölümünden sonra cok sattıgı için bu anlamda kulvar dışıdır.işte dağlar dağlar bu standartların dısında tek ornek olarak 1970 yılında en fazla satan 45 lik olup, altın plagın sahibi yapmıştır barış manço'yu.