bugün

Star da 20.00 başlamış ve sadece az önce reklam verilerek yayınlanmış film. 30 ağustos sebebiyle mi böyle yayınladılar bilmiyorum normalde beş kere reklam girerdi sadece final için reklam aldılar. ikinci kez izledim gerçekten çok güzel film. Amerikan yapımı askeri filmlerden gram eksiği yok.
''Biz görünmeyenleriz, bilinmeyenleriz. Öykülerimiz yazılmayacak, isimlerimiz hatırlanmayacak. unutulacağız.
Senin çekiciniz, gerdiğin okun ucuyuz; ansızın beliririz, ansızın gideriz.
Senden cefa uzak dursun diye, evlatların kurtulsun diye...
Yaptıklarımız önemli değil bilmesen de olur, sen güvende ol yeter.''
Bebelerin abarttığı kadar kaliteli olmayan vasat bir film. Yine de sektör adına umut verici bir. Beğenmesemde destekliyorum.
Asıl görevi Kuzey ırak'ta bir terör örgütü tarafından kaçırılan gazeteci Ceyda Balaban'ı kurtarmak olan,
sınır ötesinde özel kuvvetler mensubu bir timin gizli görevde yaşadıklarını konu edinen 2016 yapımlı bir Alper Çağlar filmidir.

2016 yılının gişe lideridir aynı zamanda.

Bana kalırsa şu zamana kadar yapılmış olan en sağlam türk filmidir. Her alanda bünyesinde kalite barındırmakta.
Fragmanı yayınlanır yayınlanmaz izlemek için gün saymıştım. yaşadığım yerde sinema yoktu bu film için samsun'a gidip geldiğimi bilirim bir hafta sonu.

"Gerilir zorlu bir yay
Oku fırlatmak için;
Gece gökte doğar ay
Yükselip batmak için.
Mecnun inler, kanını
Leyla’ya katmak için.
Cilve yapar sevgili
Gönül kanatmak için.
Şair neden gam çeker?
Şiir yaratmak için.
Dağda niçin bağırılır?
Feleğe çatmak için.
Açılır tatlı güller
Arılar tatmak için.
insan büyür beşikte
Mezarda yatmak için.
Kahramanlar can verir
Yurdu yaşatmak için."
Amerikan savaş filmlerinden hiçbir eksiği olmayan filmdir. Hatta bizzat bir Amerikan savaş filminden(er ryan'ı kurtarmak) afedersiniz bence araktır.

Örneğin bir kişiyi geri getirmek için bir timin görev alması, kurtarılcak kişinin köyü bırakmak istememesi, kahramanlarımızın da köylüler için orada kalması, minaredeki keskin nişancı, keskin nişancının şiir okuması, ışid komutanının hareketleri, mühimmat taşıyan kız ve daha bir sürü şey.
5 kişiyi obüse vurudurup 100 kişiyle kendilerinin savaşmaları mantık hatalarından biri olan filmdir. Ha karşıya duygu geçirme konusunda gayet başarılı bir film orası ayrı.
(bkz: hâlâ sinemalarda)
yönetmeni her filminde ağır sahnelerde oyunculara amerikan stayla tepki verdiriyor. senarist kimse çok sevmiş belliki.
Yerli ve milli silahlarla çekildi vurgusu yapan ama tüfekten tabancaya geçilince , yavuz kanuni Zigana gibi Türk ordusu Envanterinde olan silahlar urettigimiz halde , bu modellere yer verilmeyip Glock imitasyonu tabancayla gayet önemli sahnelere yer veren film.
az önce starda izlediğim filmdir. daha önce çok methini duydum ama açıkcası hiçde merak etmedim. türk filmi sonuçta ne kadar iyi olabilir ki. izlenimlerime gelince de hayal kırıklığına uğradım, anlattıkları kadar aman amanlık bişey yok hatta çoğu dramatik sahnesi saçma ve komik. örneğin şu komutanla canlı bomba teröristin birbirlerine doğru koşup ortada birleşmeleri bana yeşilçam aşıklarını hatırlattı, zerre etkilenmedim amk. nefes filmi bundan çok daha fazla etkilemişti beni.
En az ilk filmi kadar ince düşünülmüş, mükemmel bir senaryo ve oyunculara sahip. Türk askerini ve mücadelesini anlatan film. Beğenmeyen az öteye bayılsın rica edeceğim.
ilk filmden çok çok daha iyidir. 2016 sonunda sinemada izlemek için bilet kuyruğuna girdiğimde önümde oğlu askerde olan bir anne vardı. Yardım istedi bilet almak için. Yardımcı oldum. Koltuğunu seçti biletini aldı. O, salonun bir köşesinde ben başka bir köşesindeydim. Film bittikten sonra kadını aradı gözlerim. En nihayetinde yakaladım kendisini. Yanına yaklaştım. Gözlerinden yaşlar boşalıyordu hala salondan çıkarken. Nasıldı film dedim. Zar zor güzel diyebildi. Ağlamaya devam ediyordu.

Bu film enfes ötesidir. Kurgusu, görüntüsü, oyunculukları ve en önemlisi de keskin nişancının atışa başlamadan önce okuduğu türklükle alakalı şiirler.... Enfesti lan. Bu filmi izleyip de etkilenmeyen türk yoktur.
ilk defa "dün akşam" izleyenler tayfasından olduğum filmdir. beğendim güzeldi. oldum olası bordo bereli yiğitlerin dünyanın en seçkin ve iyi askerleri olduğunu düşünenlerdenim. öyle filmlerden dizilerden değil bire bir kendilerini yakınen gördüğüm için bu fikir askerlik yıllarımdan beri aklımdadır.

yalnız filmin birçok sahnesi ve kurgusu bruce willis in "güneşin gözyaşları" ve "er ryan ı kurtarmak" isimli filmlerden bire bir alınmış gibi. senaryosu yani bir kadın gazeteciyi kurtarmak için göreve gidilmesi güneşin gözyaşlarının aynısı. sonrasında kadının telkinleri ile savaş mağdurlarını kurtarmaları ve kendilerinin orada kalıp çatışmaya devam etmeleri hep aynı. çatışma sahneleri kurulan tuzaklar ve keskin nişancının cami minaresinde ( er ryan filminde kilise kulesinde idi ) tank ile vurulma sahnesi vs hep o filmden gelme.

entryi yazdıktan sonra "kaydet"e basmadan şöyle bir bakındım da benimle aynı tespitleri yapmış başka arkadaşlarda varmış *
türklerin de savaş filmi yapabildiğinin kanıtı olan film. belki işin içinde türkiye olduğu için belki de hakikaten mükemmel bir film olduğu için bugüne kadar izlediğim en güzel savaşlı film bence. bazı sahneler insanın içine yumruyu oturtup gözünden yaş getiriyor resmen
Mason bir yönetmenin elinden çıkmış milliyetçi film.
Tam palavra olan film. Evet.
Şu an show tvde yayınlanıyor.
Götünü silmeye üşenen adamlar, özel kuvvetlerin çektiği cefaya palavra der olmuş. Yazık.
Boş beleş bi film. Bu tarz konuları işleyen yerli yabancı tüm filmler vasattır. Evet.
(bkz: lokman ver olum mehteri)

Sen bütün milli değerleri savaşa ve üstünlüğe yıkarsan, o toplum savaşarak öcünü alır.
bildiğin saving private ryan çakmasıdır. sonunda, sahnelerin yarısını arakladıkları film için spielberg'e teşekkürlerle mesajı eklenmemesi ayıp olmuş.
Şu an star tv de oynayan efsane film.
Er Ryan’ı kurtarmak filminin başarısız bir şekilde bize uyarlanmış hali.

O kadar çok sahne olduğu gibi yeniden çekilmiş ki maalesef artık gönderme olarak nitelemek imkansız, keşke filmin büyük çoğunluğunu birebir kopyalamak yerine gerçek Gazi ve şehitlerin basına yansıyan hikayeleri sinemaya aktarılsaydı kesinlikle daha başarılı olabilirdi.
bütün film boyunca ne bir atatürk fotoğrafı ne bir atatürk sözü göremezsiniz.
sadece bu filmi kime satarız diye düşünmüşler ve asker ölmek için para alıyor diyen akplilerin uğramayacağını anlayınca bulutlara sonradan bir atatürk silueti eklemişler.
bizim saf Atatürkçüler de alttan alta ceyda adlı asker düşmanı Kürtçü liboş bir karıya methiyeler düzülen bu filmi afiyetle yemiş.
içindeki liboşluk bir yana teknik açıdan da berbat ötesi.
misal bir aksiyon filmi helikopter sahnesi çekiyorsan, izleyici kendini helikopterdeymis gibi hissetsin diye helikopterin yerdeki gölgesini kamufle edersin. hava ve yol durumu çekimi gibi özensiz bir çekim yapmazsın.
Şu an starda başlayan film.