bugün

Dizi versiyonlarından hayli bir iyi olan Türk savaş filmi.

Dizi olanlar o havayı yakalıyamıyor oyuncak silahlar ile çatışmaları gibi izlenim vardı birinde.

Böyle filmler öyle bir etkiliyor ki yarım saat kendime gelemiyorum.
er raynı kurtarmak adlı filmin bir çok sahnesinden alıntılar mevcuttur.
An itibariyle trt1'de gösterilen efsane...
vasat film ben beğenmiyorum 1 verdim. O da uğraştiklari için falan işte sihirli annem daha ilgi cekici geliyor bana nedense.
sikimtırak filmdir, duygu sömüren her olgu denizin dibine.
görsel
oyuncuların aldığı askeri eğitimler sayesinde çok gerçekçi sahnelere sahip film.
görsel
fanları dünyanın her yerinde olan film.
güzel bir filimdi ama asla bie dağ değildi ilk filmi çok daha iyiydi.
Müthiş bir filmdir.
Beğenmeyen de gitsin aşk filmi seyretsin.
Dağ 2 filmi izlemeyenlere şiddetle tavsiye edilir. Murat Arkın keskin nişancı rolünde ve her tetiğe bastığında Atsız atadan bir cümle okuyor. Türk adının unutulduğu bu zamanlarda can suyu gibi bir film.
Şu an starda başlayan film.
bütün film boyunca ne bir atatürk fotoğrafı ne bir atatürk sözü göremezsiniz.
sadece bu filmi kime satarız diye düşünmüşler ve asker ölmek için para alıyor diyen akplilerin uğramayacağını anlayınca bulutlara sonradan bir atatürk silueti eklemişler.
bizim saf Atatürkçüler de alttan alta ceyda adlı asker düşmanı Kürtçü liboş bir karıya methiyeler düzülen bu filmi afiyetle yemiş.
içindeki liboşluk bir yana teknik açıdan da berbat ötesi.
misal bir aksiyon filmi helikopter sahnesi çekiyorsan, izleyici kendini helikopterdeymis gibi hissetsin diye helikopterin yerdeki gölgesini kamufle edersin. hava ve yol durumu çekimi gibi özensiz bir çekim yapmazsın.
Er Ryan’ı kurtarmak filminin başarısız bir şekilde bize uyarlanmış hali.

O kadar çok sahne olduğu gibi yeniden çekilmiş ki maalesef artık gönderme olarak nitelemek imkansız, keşke filmin büyük çoğunluğunu birebir kopyalamak yerine gerçek Gazi ve şehitlerin basına yansıyan hikayeleri sinemaya aktarılsaydı kesinlikle daha başarılı olabilirdi.
Şu an star tv de oynayan efsane film.
bildiğin saving private ryan çakmasıdır. sonunda, sahnelerin yarısını arakladıkları film için spielberg'e teşekkürlerle mesajı eklenmemesi ayıp olmuş.
(bkz: lokman ver olum mehteri)

Sen bütün milli değerleri savaşa ve üstünlüğe yıkarsan, o toplum savaşarak öcünü alır.
Boş beleş bi film. Bu tarz konuları işleyen yerli yabancı tüm filmler vasattır. Evet.
Götünü silmeye üşenen adamlar, özel kuvvetlerin çektiği cefaya palavra der olmuş. Yazık.
Şu an show tvde yayınlanıyor.
Tam palavra olan film. Evet.
Mason bir yönetmenin elinden çıkmış milliyetçi film.
türklerin de savaş filmi yapabildiğinin kanıtı olan film. belki işin içinde türkiye olduğu için belki de hakikaten mükemmel bir film olduğu için bugüne kadar izlediğim en güzel savaşlı film bence. bazı sahneler insanın içine yumruyu oturtup gözünden yaş getiriyor resmen
ilk defa "dün akşam" izleyenler tayfasından olduğum filmdir. beğendim güzeldi. oldum olası bordo bereli yiğitlerin dünyanın en seçkin ve iyi askerleri olduğunu düşünenlerdenim. öyle filmlerden dizilerden değil bire bir kendilerini yakınen gördüğüm için bu fikir askerlik yıllarımdan beri aklımdadır.

yalnız filmin birçok sahnesi ve kurgusu bruce willis in "güneşin gözyaşları" ve "er ryan ı kurtarmak" isimli filmlerden bire bir alınmış gibi. senaryosu yani bir kadın gazeteciyi kurtarmak için göreve gidilmesi güneşin gözyaşlarının aynısı. sonrasında kadının telkinleri ile savaş mağdurlarını kurtarmaları ve kendilerinin orada kalıp çatışmaya devam etmeleri hep aynı. çatışma sahneleri kurulan tuzaklar ve keskin nişancının cami minaresinde ( er ryan filminde kilise kulesinde idi ) tank ile vurulma sahnesi vs hep o filmden gelme.

entryi yazdıktan sonra "kaydet"e basmadan şöyle bir bakındım da benimle aynı tespitleri yapmış başka arkadaşlarda varmış *
ilk filmden çok çok daha iyidir. 2016 sonunda sinemada izlemek için bilet kuyruğuna girdiğimde önümde oğlu askerde olan bir anne vardı. Yardım istedi bilet almak için. Yardımcı oldum. Koltuğunu seçti biletini aldı. O, salonun bir köşesinde ben başka bir köşesindeydim. Film bittikten sonra kadını aradı gözlerim. En nihayetinde yakaladım kendisini. Yanına yaklaştım. Gözlerinden yaşlar boşalıyordu hala salondan çıkarken. Nasıldı film dedim. Zar zor güzel diyebildi. Ağlamaya devam ediyordu.

Bu film enfes ötesidir. Kurgusu, görüntüsü, oyunculukları ve en önemlisi de keskin nişancının atışa başlamadan önce okuduğu türklükle alakalı şiirler.... Enfesti lan. Bu filmi izleyip de etkilenmeyen türk yoktur.