bugün

Adam bana ilk kez bayram harçlığı verdi hala şoktayım.
yeğenime ( 8 aylık ) ve bana (28 yaş) ikimize verdi sadece..
Yani ben geçen hafta başıma gelen talihsiz olaydan dolayı beni teselli etmek için verdiğini düşünüyorum. Ya da kafası baya iyiydishfh. Umarım ikincisidir… bana üzülmesi beni rahatsız eder…
(bkz: ramiz dayı)
Yeni sıfatım.
Çocukluk anılarımı hatırlıyorum. Elimi tuttuğun, beni gezdirdiğin, espriler yaparak beni güldürdüğün anıları. Ama artık hepsi birer hatıra. Sonsuzluğa ulaşacağım güne kadar sadece anılarımda yaşayacaksın. Sevdiğimiz insanlarla son bir kez konuşmamıza, onları sevdiğimizi söylememize bile izin vermeyen, kolay ve ani olan bu ölümden nefret ediyorum. Kendime ve aileme çok sinirliyim, 8 yıldır yanına bile gelmedik. Her telefon konuşmamızda “yanıma gelin, sonra pişman olursunuz” derdin ama inanmazdık, haklıydın..
farsça bir sözdür. hala gibi.
(img:#2179391)
Benim rahmetli dayım,çok iyiydi.muzun lüks olduğu yıllarda her gelişinde 2 kilo muz getirir ve tedavülde ki en yüksek parayı harçlık olarak verirdi.
Dayilar genelde üçkağıtçı ve kaypak olarak bilinir. Amcalar daha ciddidir. Annenin erkek kardesi .
yeğenleri tarafından genelde pek sevilmeyen ikinci derece akraba olarak görülen vasıfsız kişilerdir.
annenin erkek kardeşidir. bu arada en meşhuru da ramiz dayıdır.
https://streamable.com/izu85u
annenin erkek kardeşine verilen isim. genelde yeğenini koruyup kollayan olduğundan;

"dayım yok ki beni kollasin." seklinde halk arasında kullanıldığı olur.
YouTubede dün tesadüfen rastgeldigim 2004 yapımı kanal d de yayınlanan sit-com.

Asuman dabak
Selim Erdoğan
Necmi yapıcı gibi oyuncular varmış

9. Bölümde final yapmış
Aslında kaliteli bir diziymis..
osmanlı devleti döneminde cezayir valisine verilen unvandır. cezayiri dayılar fransız işgaline kadar idare etmişlerdir.
Son zamanlarda akılara gelen;
(bkz: allah aşkına gel ya)
Yeğeeeeen.
hayatta örnek alabildiğim tek insan diyebilirim. Tek erkek yeğen olmam ve çok yakın arkadaş olmamız da cabası. Hayatta çekirdek aileden sonra en fazla değer verdiğim yegane insan desem yanlış olmaz.
Cezayir ve Tunus yöneticilerine dayı denirdi. Osmanlı Devleti’ne biçimsel bir bağlılıkla ülkeyi yöneten Ocaklı beylerdi. Yeniçeri Ocağının kapatılmasından sonra Tunus ve Cezayir’deki dayıların etkinliği de azaldı. Yerel hanedanlar egemenliği ele geçirdiler. Bir yandan da yabancıların işgali (Cezayir 1830), (Tunus 1880) sözkonusu oldu.

#osmanlıimparatorluğu
#osmanli
ikisi de öldü.
iki tane mevcut olup hayrını göremediğim kişilere verilen isimdir, ayrıca akraba ünvanlarından biridir.
genelde ağır takılan kişilere takılan vasıftır. herkese dayı denmez, bunun için karizma şekil ve uzun boy şarttır kanımca bir de yaşının olması
bir sonraki aşamada laf dönüp dolaşıp "keman yayı" na gelebilir.
Çevremdeki belli bir yaş üstü erkeklerin genel adıdır.
(bkz: dursun karataş)
sanırım 2004 veya 2005 yapımı tayfun güneyler dizisi..

(bkz: selim Erdoğan) başroldeydi.
iyi bir cit-coomdu.