bugün

normal fırına göre çok daha hızlıdır ve az yer kaplar eskiden daha sık kullanılırdı. her yere taşına bilir.
özellikle böreği çıtır çıtır pişiren fırındır.
Bunla yapılan börek... Devamını yazamıyorum beyler anladınız siz...
tam bir mutfak virtüözü olan halamın bombastik ve de şaşırtıcı item'larından biridir.
Çok elektrik çeker.
Annem etli börek yapar, davul gibi olana kadar yerim.

ibine zenginler bu lezzeti asla tadamayacaklar.
ulan sığırlara bak! fakir itemiymiş. hayatında hiç fırına bişey koymuş mu amk cahili. davul fırın profesyonel fırınlardan sonra en başarılı fırındır. fakirler değil işi bilenler kullanır.
hafif kullanışlı fırındır. buzdolabının üzerine koyardık .
küçükken değip kolumu yakmıştım.

Annem de ohhhh demişti. Kırk kere söyledi yanarsın git diye. Gitmedim.

Yandığıma dğil annem ohhh dedi diye ağlamışım.
Buzdolabı üstünde bulunur genelde..
pabucu ne mikrodalgalar, ne de turbo fırınlar tarafından tam olarak dama atılamamış anne aygıtı.

hala böreği en iyi o yapıyor.
hala poğaçanın piri o.
ve tabi son dönemlerde "evde pizza yapma" geleneğinin başlamasının akabinde en iyi pizza pişirici aygıt olarak buzdolabının üstünde yerini korumaya devam ediyor.
balkona koyulacaksa yükseğe koyulmamalıdır. pek dayanıksızdır, bir rüzgarda aşağı süzülür.
çok iyi suböregi yapılır bunda.
yuzyilin icadidir.
şimdilerde nostaljik olan bir zamanların popüler mutfak gereci.
kış aylarının yaklaşmasıyla balık kokusunu evden uzak tutmanın en iyi yoludur. kendsini balkona koyup içine de çupraları tuzlayıp zeytin yağı ile attın mı tadından yenmez.
Küçüklüğümde evde güzel bir koku varsa bakacağım ilk yerdi.
çalışır haldeyken üstüne düşmüşlüğüm vardır, üzerime kötü anılar bırakan fırındır.
içinde patates pişirmenin nefis bir tad yarattığı fırın.
çocukluğumun büyük bölümü, her yanından geçişimde mutlaka bacağımın bir kısmını değdirip kendimi yakmışlığım mevcuttur. şimdi aklıma geldi de ulan hep daracık yerlere mi kuruyorlardı aceb bunu?
anne pizzasını en iyi yapan fırındır.
Tandır böreği, palamut buğulama ve fırın köftesi de ala olur.
yeri buzdolabının üzeridir.
rengi genellikle kırmızıdır.
görsel
küçükken üstüne oturduğum fırındır. hemide altımda hiç bir şey yokken. daha paytak paytak yürürken teyzemin kızı gel altını ben bezlicem diye kovalarken sen git davul fırına otur.

not: teyzemin kızı ile artık görüşmüyorum. *