bugün

kökenlerini aslında kimsenin bilmediği bir topluluk bunlar, klan diyelim. rum kayıtları ermeni dönmesidir diyorken bizimkiler de alpaslanın öğretmeninin ailesidr der geçerler.

o tarihlerde öğretmenlerin hepsi türk olduğu için de bunların da türk olmasını gerektiği çıkarımını yapmakta zorlanmamıştır bizim türkiye cumhuriyeti kemalist tarih yazımı bilimselliği.
(bkz: danişmendliler)
ermeni dönmesi felan olmayan hanedan

ermeni dönmesi diyen yunan kaynağını at da biz de görelim orospu çocuğu

Sonra ben tutup da efendim işte zhou hanedanı kuzeyden gelen göçebe proto türkler tarafından kuruldu deyince tarih hırsızı oluyorum

Siktir amk.
Rum kayıtlarına göre ermeni kökenli hanedanmış hangi Rum kayıtları ise artık

Halbuki kendisinin ermeni kökenli olduğunu iddia eden Urfalı mateos adlı kendisi de ermeni olan tarihçidir o dönem kendisinin ermeni olduğunu iddia etse de ermeni olduğuna dair somut kanıt var mı ben söyleyeyim yok

Danişmend Gazi ile ilgili bir çok sansayonel iddia var o dönemde Niketas Choniates de danişmend Gazinin part olarak bilinen m.ö iran'ı yönetmiş göçebe kabilelerden geldiğini iddia eder her iddia edilen doğru ise o dönemlerde truvalıların da türk olduğu söyleniyordu demek ki Türkler yunanlardan önce Anadolu'da yaşıyorlarmış

Neyse babası
Ali Taylu et-Türkmanī olarak anılan biridir danişmend Gazi yani Türkmen olduğunu belirtmeye ekstra gerek var mı bilmiyorum lakin birçok tarihçi de kendisinin türk olduğuna hemfikir hatta kendisinin ermeni olması iddiasının olmadığını doğu Anadolu'dan iç Anadolu'ya geçtiği için böyle bir yanılgı olduğunu düşünür o dönem doğu anadolu Ermenistan olarak anıldığı için normal hatta ahlatşahlar/sökmenliler beyliği var ermenşahlar olarak da bilinir anlamı da "Ermenistan kralları" anlamına gelir şimdi bu türk beyliğine de ermeni derler kesin.