bugün

oynaması çok kolay ve keyifli olan bir halk oyunudur. memleketimin güzel oyunlarından biridir. bir de payduşka vardır ki o da çok keyiflidir.
klasik halaylardan farklı adımlara sahip olduğundan oynmayı bilmeyen kişilerin hele müzik kulağı zayıf olanlarca zor öğrenilen ama oynaması güzel göçmen oyunu .damat ı karşılayan gelinin kız arkadaşları oynar. *
iki kere üç ileri üç geri ardindan iki kere bir ileri bir geri yapilarak oynanan oyun.adim islerini hallettikten sonra birde ayak bilegini oynatma ve alkis eklentileri vardir.
ard arda 5 kere oynayınca manyak kilo verdiren oyundur. *
(bkz: damat halayı)
--spoiler--
abim damat oluyor
sıra da bana geliyor
gel bana güzel kız
kalbimi çalan hırsız
haydi halaya
eller havaya
--spoiler--
kına gecelerinin vazgeçilmez oyunudur.
şarkısını fatih ürek'in hadi lili lili lili şarkısına benzettiğim oyundur. *
gerdek gecesi oynanır.
trt de yayınlanan folklor yarışması altın adımlar ın final oyunu olarak tüm ekiplerce beraber oynanmıştır.
klasik halay türü oyunlarınıbilenler için ilk seferinde kabus olan oyun . ileri geri kısmında oturup karşıdan seyretmek lazım dır .*. ekin den dinlenilmeye.
ekrem gültekin ikilisi vardı bir zamanlar çok meşhurdu. rumeli taverna yaparları. payduşka, yüksek minare, tepsi tepsi fındıklar, gel kaçma vs gibi rumeli havalarından biridir. fıkır fıkırdır. oynatır. oynayın. oturmayın.*
şöyledir ;

elaj mori momice (gel kız)
nakaj nase liljance (leylak bahçemize gibi birşey olabilir)
sega ke dojdam (şimdi geliyorum ya da geleceğim)

(makedonca)
arnavut /makedon havalarıdır.

orjinal sözleri:

yelay mori vovice
naklay daşni dikance
ıydam neydam (2)
seneke noydam
türkçeye;
"abim damat oluyor.
sıra da bana geliyor.
gel bana güzelkız.
kalbimi çalan hırsız." olarak çevrilmiştir. izmirliler bir başka beceriyor bunu.

teması ise kızın abisinin evlenmesine değil, sıranın kendisine gelmesine sevinmesi, bundan duyduğu sevinç, coşku vs.dir.
melodisi çok hoş ve oynanışı alışılagelmiş halaylardan biraz değişik olan (el çırpmalar vs var) rumeli kökenli bir halaydır.
halay ekibini damatların oluşturduğu halaydır.
en çok ankara'da görülür.
belediye'nin kıydığı toplu nikah sonrası, damatlar voltran oluşturup çılgınca halay çeker.
bu sırada gelinlerde topluca alkış ile tempo tutar. buna da ''gelin alkışı'' denir.

ankara belediyesi henüz toplu gerdek organize etmediği için millet nikah sonrası kendi evlerine gider.
seni gördüm göreli
divane oldum deli
gel bana güzel kız
kalbimi çalan hırsız

haydi halaya eller havaya

abim damat oluyor
sırada bana geliyor
gel bana güzel kız
kalbimi çalan hırsız

gönlüm sana vuruldu
düğün dernek kuruldu
bizim halayın sesi
diskolarda duyuldu

abim damat oluyor
sırada bana geliyor
gel bana güzel kız
kalbimi çalan hırsız

göçmen kına gecelerinin vazgeçilmez oyunudur.
bir oyun bu kadar mı keyifli olur dedirten halayvari oyun.
bugünlerde turkcell ve uludağ limonata nın reklamlarında kullandığı oynak hava.