bugün

Damada yemeklerin ve içeceklerin kadınlar tarafından yapıldığını ve bunu hatırlayarak ayağını denk alması için verilmiş bir gözdağıdır . Bir bakıma da bir çeşit taze evlilik fantezisi de denilebilir .
gereksiz tece adetlerinden biridir ve bir amaç yoktur. ayrıca kadının dominantlığı diye bir şey söz konusu değildir.

kontrol eden erkektir. edilen ise kadındır.
Gergin ortamın yumuşatılmasına yönelik bir adet. bence bu gelenek devam ettirilmeli.
Kontrol amaçlı falan değildir, bi nevi sevgi göstergesidir sadece, küçük bi oyun.
Etken edilgen dırdırını da bırakın artık, bu kadar cinsiyetçilik salaklıktan başka bişey değil.
amaç ; " damat salaklık yapıp içecek mi yoksa kendini koruyacak mı " olandır. içerse kız verilmez.
ilginç bir gelenektir, gerekliliği tartışılır.
damada ben köylü bir kezbanım haberim olsun kaçmak için son şansın demektir açık ve net.
Kadın-Erkek eşitliğine aykırı bir durumdur. O zaman kadınlarla ilişkiye girerken bizde tuz dökmeliyiz.
şekerden tasarruf etmektir. başka mantıklı bir açıklaması yok gibi.
Önceleri sabir ölcme testi denilirdi.
Aslinda amac o biraz gergin, biraz stresli, biraz neydügü belirsiz ortami yumusatmak amaciyla damada yapilan sakadir. Boku cikarilmamasi gereken bir durumdur.

kuzenime kiz istemeye gittigimizde, gelin hanim kahvenin icine ne bulduysa atmis. Kuzen de biraz sinirlidir. Kahveden bir yudum almasiyla pünkürmesi bir oldu. Hemen ardindan su cümleyi yapistirdi "bu nasil kahve? Yenisini yapin!" Yeni orta sekerli kahvesi geldi ve icti.

bir de kahvesi baldiz tarafindan yapilanlar var. Baldizla ara bastan iyi tutulmussa icine sadece tuz ve karabiber girer. Deterjan, camasir suyu vs. Bilemum kimyasallardan kendinizi koruyabilirsiniz. Etraftan "birden dik!" Diyenlere aldirmadan yavas yavas tüketerek, "tadini cikariyorum, neden birden iceyim ki?" diyerek ortami daha da yumusatabilirsiniz. Hatta kahve bittiginde "bir tane daha alabilir miyim?" denilirse; saskin bakislari animsar animsar gülersiniz.
işin özün şudur ki kardeşlerim. Eskiden insanlar genellikle görücü usülü evlendikleri için gelin damat adayını isteme merasiminde görürmüş. Eğer kızımın damadımızı beğenmezse kahvesine tuz atarmış. Damatta beğenilmediğini anladığı zaman ailesine kaş göz ederek isteme olayının olmaması gerektiğini işaret edermiş.
Kız oğlanı beğenirse ise bol şekerli yaparmış kahvesini.
Ondandır ki; söze kahve içildikten sonra başlanırmış.

Keşke benim sevdiğim başkasına yar olmasaydı da,
Bir ömür tuzlu kahvesini içseydim...
herhangi bir amacı olmayan ve anlam verilemeyen gereksiz tece adetlerinden biridir.
karsı oldugum eylem. kezban işi adetler. ben yapmadım yapmamda. acı biber falan koyanlarda var görsen karıyı gotume benziyor ama damadın sevgisini acı biberli kahveyle ölçmeye calısıyor. amsalak olmayın erkekler bırakın içmeyin kalkın o koltuktan.
Senden ne gelse razıyım mantığıyla yer edinmiş bir adet.tam anlamıyla mantık hatası aynı çift ilerleyen zamanlarda düğün slaytında senin annen neden önce çıkıyo resimlerde diye yüzük atacak tartışmalar çıkarır. Hani herşeye razıydık arkadaş.
gerizekali kezban adetlerinden biridir..
Bunu ilk çıkaran insan ile herhangi bir sorunum yok. Sonucta kız isteme olayları, damat heyecanlı damat gergin damat terliyor. Kızın mekanindasin ve kız eğlenmek adına farklı bir şey çıkarmış. Herkes eğlenmiş, güzel bir şey yapmış.
Benim sorunum bunu takip edip adet haline getiren gerizekalılarla. Olm bu eziyetı bize neden yapıyorsunuz? Sevgiyi kanıtlama yontemi tuzlu kahveyi dibine hatta telvesine kadar içmek mi? Sokayim öyle adete ben. Getirin çiğ tavuk da yiyelim amk.
Seven s*kilir de acaba sesini çıkarır mı diye kobay olarak damat kullanılır.
saçmalık.
derken en uygun açıklamayı buldum
(bkz: #38899152)
böylece öğrenmiş oldum.

son cümlenle üzdün dostum.
(bkz: piçlik)
gelin evlilikte gönlü olmadığını belli etmek için kahveye tuz atar.
sadece damada değil ilanı aşk edilmek istenip de utanılan er kişiye de yapıldığından amaç mutlu bi yuva kurmaktır.lakin bu adetten haberi olmayan gençler treni fena kaçırır,yanlışlıkla yapıldı sanır.burda babalara mühim görevler düşer,hatta müfredata bile girmesi gereken bi konudur.
(bkz: kezoluk)
Damat adayının sabrını ve sinirlerinin dayanıklılığını test etmek için uygulanan bir gelenek.
Ne idüğünü bilmediğimiz Starbucks kahveye bir tomar para ödeyerek içiyorsanız bunu da içiverin bir zahmet.
Kezban adeti değil kimliğini kaybetmiş zamane veletleri.
bu daha başlangıç demek evlendiğin de bunun nicelerini göreceksin.
Fazla ileri gidip damada gün yüzü göstermeden ölmesine sebebiyet verecek türden eski bir gelenek.