bugün

işkence dolu haftaları peşinen kabul etmektir. let the game begin!

dalgalı saçlar iki arada bir derede kalmış saç türüdür. ne düz, ne de kıvırcık. saçlar kısayken düz gibi görünür ama uzadıkça saç telleri dönmeye ve daha dağınık durmaya başlar. bir anlamda kabarır yani. bu da sürekli saçlarla ilgilenmeyi gerektirir. yani hiçbir şey yapılmasa bile en azından aynanın karşısına geçip 2-3 el hareketiyle düzeltilmelidir bu saçlar.

uzatma işinin en meşakkatli dönemi, ara dönemdir. saçların kısa halden, uzun hale geçiş aşaması yani. bu zaman diliminde saç, ömer çelakıl'ın kuaförünü kıskandıracak bir hal almış olur ki, insanı bazen hayattan soğutur. bu dönemde; fön çekeyim dersiniz, saçlar kısa olmadığı için tam şekil almaz. sabit durmazlar. dağınık bırakayım dersiniz, papaza dönersiniz. azıcık elimle uğraşayım da düzelsin dersiniz, iyice bok edersiniz. yani en boktan dönem bu ara dönemdir.

yukarda bahsedilen boktan durum atlatıldıktan sonra sıra saçların iyice kıvırcıklaşacağı döneme gelmiştir. artık gayet uzun olan saçlarınız bukle bukle olmakta ve halk arasında bonus diye tabir edilen şekli almaktadır. saçlar bir süre daha uzar ve daha sonra uzama durur. ''bi dakka lan ne durması'' dediğinizi duyar gibiyim. artık uzama durur ve büyüme evresi başlar. evet haftalar, aylar geçtikçe saçlarınız uzamayacak büyüyecektir. gittikçe hacim artacak yüzünüz kapanacaktır. ne kadar süreceği sizin 28 kilo taşşağınıza kalmış..

hayırlı tıraşlar.
başlamak değil de devamı zorlaşan eylem. örneğin benim saçlarım hızlı uzar ve bir buçuk yıldır uzatıyorum. hiç bir şey yapmazsam omuzlarıma bile değmiyor papaz gibi dolanıyorum. fon çekersem neredeyse belime geliyor. ve gercekten ilgilenilmesi gerekiyor yoksa farkına bile varmadan kırıklı saçlara sahip oluyorum.
bağladığında arkadaki kıvır kıvır saçlara elini atıp mıncıklayası gelir insanın. bence bunun için bile o çileye değer. jöle diye birşey var kardeşim. bir yılın sonunda herşey daha güzel olur. eğer yakışıyorsa uzatmalı. göz zevkimizin okşanması babında.
uzatmaya başlaması sıkıntılı olabilir ama o kıvır kıvır saçlarını kestirdikten sonra aynaya baktığında hissettiklerini açıklamak daha zordur.
*
papaza benzemeye doğru atılan adımdır.
çok zor bir yola girmesidir. en az bir sene maymuna benzeyecektir. yatırsan yatmaz, kaldırsan kalkmaz! akşam yatarsın 1,70 sabah kalkarsın 1,80! nereye çevirirsen çevir bi boka benzemez. Allah kolaylık versindir.
Kıvırcık olmaya başladığında ara makasla düzeltilmedi gerekir bu işlem 3 ayda bir tekrar edilirse sorun olmaz isterseniz wax da kullanabilirsiniz iyi olur.
kesinlikle yakışacak olan saç modelidir.
rapunzel edasi yaratmaya calisan erkektir. bide siyah tac takar. bukleli yeni yikanmis saclariyla kizlara hava atar.
(bkz: öğrenildiğinde bir boka yaramayan bilgiler)
Yavaş uzayan saçsa işkence eden durumdur.

Yaklaşık 2 yılda ancak omuza gelen saçlarımı sürekli tepede toplayıp Japon Samurai stili yaparak dizginlerdim.. Ancak her sabah o şekle getirebilmek başta belirttiğim işkenceydi.. Bunu Göze alırsanız çok iyidir, çok güzeldir*..
Yapmasın.
karizmatik kısa saçlardan, bukle bukle saçlar ile sevimli olmaya giden bir yolculuk..
kıvırcığa yakın bi dalgaysa göte geliyorsunuz. ama sonrası güzel oluyor.
Sabrı yoksa uzatmaya başlamasın. Uzarken sıkıntılıdır bu saç. Uzayınca şekil vermesi oldukça uğraştırıcı. Şekil vermeye üşenen olursa benim gibi toplayabilir şahsen topuz yapıyorum.
ÇOK sıkıntılı iş abi uzayana kadar eziyet şekilden şekile giriyorsun yanii , en iyisi önleri uzat onları ister geri ister sağa sola at daha makuldur .
artık uzamıştır.
ama kış geldi bere takıyorum.
benimde bu sene askerden geldikten sonra uzatmaya karar verdiğim aşamadır.4 aydır makas değmiyor bildiğin kaptan mağara adamı gibiyim. modaya uyup yanlar ve enseleri temizletiyorum en azından biraz daha uzayana kadar görüntü hoş olsun.sabrın sonu selamet deyip benim değil mi kestirmicem kırılıp dökülsede kestirmicem.
Uzatma aşamasında öyle bir nokta vardır ki,
Hani şu kafanızın üstünde marul taşıyormuş görüntüsü,
Aha iste o aşamayı atlatamayan nice yiğitler
-sikerim uzun saçı diyerek berberin yolunu tutmuştur.*
7 aydır uzatmaktayım şuan kulaklarımı kapatıyor ancak. Eğlenceli bir iş. Saçlarınız güzelse çevreden gelen olumlu tepkiler hoşunuza gider.
Saçınız dümdüz olsa bile o dalgalanma oluyor. Yani saçınızın dalgalı olmasından kaynaklanmıyor ki. Fualleri arkaya yatırmaya başlayınca tüm görüntüsü bozuluyor saçın. O tamamen fulalin uzama şeklinden kaynaklanan bir durum. Ben oldum olası saçlarımı uzatır, kestiririm. Her uzattığımda o oluyor, saç şeklim düz. Şimdi biraz dökülme hissettiğim için, hep kısa bırakıyorum. 1 veya 3 e vurduruyorum saçları. Uzattığım zamanki saç şeklim şöyle ;

(img:#1296103)

Sıkıntı yapılacak bir durum yok, düz saçlı erkekler de bu durumu yaşıyor emin olabilirsin.
4-5 ay önce sıfıra vurdurmuştum.* şimdi çok saçma sapan bi durumda.

kıvrılmaya başlasınlar biraz dalgasınlar duruma göre bakıcam. daha bir 3-4 ayı var gibi duruyor.

tavsiyeleri alabilirim.
şubatın 4 ünde 2 sene olacaktır.. benimdir...