bugün

ilk defa bir yabancı dizide Türkleri yücelten küçümsemeyin çamur atmadan anlatan yabancı dizidir.
laaaaaaağn yayınlanmış.

sonunda be arkadaş. sherlock'u böyle beklemedik.
Acayip türk muhabbeti geçen dizi. Yeni bölümü izlemedim ama eski bölümlerde epey bir osmanlı vurgusu var.
3. Sezonun hepsi düşmüş nete niye öyle olmuş lan.
--spoiler--

30- 40 yıldır batıya vermeye çalıştığımız türk imajını 30 dakikada millete verebilmiş dizi.

türkiye'de olsaydı "akp milliyetçi oylar için dizi yaptı" denirdi.

işin güzel yanı o dönem ki ve yaklaşık 150-200 yıl sürecek olan teknolojik üstünlüğümüz çok çok güzel anlatılmış. hele napoli donanmasını su altı sistemlerimizle 2 dakikada yok edişimiz mükemmeldi. götüm arş-ı âlâya değdi. zâten o tank misali şey dışında olan icatlar bizde var idi. dizide haklı olarak leonardo da vinci'ye mâl edilmiş.

zo'nun da dediği gibi "onlar türkler ! Durdurulamaz!"

abovvvv.

--spoiler--
3. Sezonun 10 bölüm birden yayınlanması...

Sadece ilk bölüme altyazı bulabilmek...

Gerisini altyazısız izlemek, az anlamak... Ama anlamak :D
muhteşem ötesi bir bölümle geri dönmüş dizi. orgazm yaşattı resmen.

--spoiler--
görsel
--spoiler--

gel de gurur duyma tarihinle arkadaş.
üçüncü sezonun ilk bölümüyle beni tam anlamıyla mest etmiş dizidir. gaza geldim mehter marşı açtım son ses.
Bölümün başını heyecandan izleyemedim tam ısındım derken bölüm bitti.
Bu diziyi kim bitirmek istiyo ya kim !?
Spoiler vereni filler kovalasın dizisidir.
--3x1 spoiler--

yani ne desem bilemedim. dizinin bütçesi biraz düşmüş gibi çünkü efektlerde hafifte olsa bir kalitesizlik hissetmedim değil. onun dışında güzel bir bölümdü her zamanki gibi. türkler konusunda ise, ciddi manada kaç tane türk padişahı arap ve zayıflıktan ölecek durumdaydı bilmiyorum. içeri giren türk birliklerinin komutanının söylediği ilk söz " yaşlı ve hastaları öldürün " yok artık ! bebeklere de tecavüz etseydik, hepsini yaksaydık sonra zevkine falan. bu kadar tarihi yanıltmada olmaz ki kardeşim. tamam, eleştiren bir dizi. papalığı da, italya'nın o günkü yöneticilerini de eleştiriyor. ama eleştirmek ayrı, koskoca imparatorluğu barbar göstermek ayrı. homeland'de de geçen bölüm kurana ana bacı sövüyordu quinn karakteri. bu aralar türklere ve islama karşı çok ciddi nefret kusuluyor. bakalım neler olacak.
--3x1 spoiler--
3. sezon da bildiğin hikaye değiştirmiş olan dizi.

şu son sezona kadar türkler bilgeydi, savaşmaktan yana değillerdi vs.
şimdi ise herhalde ışid popüler olunca türkleri ışide benzetmeyi tercih etmişler.

senaryo aynı, isamı seçmeyenin kafasını kesiyorlar sıra ile... yok hani kendimi de yormayacağım islam da ve osmanlı da böyle bir sistem olmadığını söylemekle anlatmakla kendimi de yormama gerek yok. herkesin bildiği bir şey sonuçta.

onu da geçelim mithrasın oğulları, yani iyi olarak lanse edilen grup da bir anda şerefsize dönüştü, kafa kestiren organizasyonun başı oluverdi. aynı dakkalarda da boynuzlu tanrı, yani şeytana tapanlar olarak gösterilen organizasyon ise bir anda iyilik meleği gibi hareket etmeye başladı. şeytan iyi, türkler kötü, papa iyi haçlı ordusu iyi... vs.

kısacası şaka gibi o yüzden de sinirli bile değilim açıkçası baya da komikti. türkler bildiğin ağızlarına sıçtı hem karada hem denizde. ayrıca dikkat, 2. bölümün başında gemileri karadan yürütme hadisesi var gemi enkazının dumanında saklanıp 10 gemi birden geçiriyorlar karadan.

piyadeler ise bildiğin darmaduman etti bizim şeytana tapan floransları. hele o 2 kılıç kullanan zibidiyi direk indirdiler. adamlar kral.

kısacası ışid temalı bir davinci sezonu var elimizde.
3.sezonunun 10 bölümü birden düşünce ''lan ingilizcem neden o kadar yeterli değil'' dedirten muhteşem dizi. 1 senedir bekliyoruz bi anda 10 bölüm birden döküldü vay arkadaş.
3.sezon 1.bölümde biz Türkleri iyice Barbar olarak gösteren dizi.
görsel

--spoiler--

(bkz: mamma li turchi)

--spoiler--
(bkz: Da vinci nin demosu)

Tam sürüm bugüne özel sadece 29.99$
3. sezonu 720p olarak komple mağlum ortamlara düşmüş dizidir. allahını seven üstüme altyazı atsın.(türkçe ingilizce farketmez bulan varsa yeşillendirebilir)
3. Sezonu Türkler ile savaşla başlayan. uzun süre aradan sonra gelen ve malesef son sezon olduğu açıklanan zamanın en iyilerinden diyebileceğimiz dizidir.
(bkz: da vinci nin şeytanları)
spartacus ve breaking bad gibi malesef bitip klasikler arasındaki yerini almış efsane dizi.
ırkçılık yapan dizi. türklerin yaptığı ırkçılık kadar türklere yapılan ırkçılığa da karşıyım. hümanizm de taraf gözetmem.
1 senedir çıkmasını bekliyorduk bir haftada 5 bölüm yayınlandı. yeni sezon başlayana kadar ben diziyi unuttum zaten anasını satayım sen 5 bölüm birden yayınlasan ne?
Anlaşılan millet altyazı çıkmasını bekliyor ki, buralar dolmamış üçüncü sezonla.

Bu arada, ingilizcem çok da iyi değil beyler. Altyazısız izledim ama %80-85 anladım. Resimlere bakıp kitap okuyan çocuk gibi.

Neyse geleyim spoiler vermeye.

Book of leaves var ya, bulunmuyor. Onun yerine sadece bir sayfa üzerinden gidiyorlar.

Da vinci'nin kardeşi var, kız hem de. Gözler ve gülüş benziyor.

10. bölüme kadar çok da önemli olaylar olmuyor açıkçası. 10. bölüm çok hareketli. Nasıl desem, ölen ölene.

Ve kesinlikle birileri bu adamlara vlad tepeş'i iyi göstermeleri için para ödüyor. Bir filminde, 2. Mehmet'i öldürmüştü, bunda da ölmüyor. Adam melek gibi gösterilmiyor ama bu kadar iyilik de fazla.

4. bölüm çok güzeldi. Yeri çok farklı, hele 10. Bölümden sonra.

Bu arada sayfanın gösterdiği tasarım, çok iyi düşünülmüş bence. Tebrik ederim.

10. Bölümde, senariste, yapımcıya, oyuncuya, herkese küfredebilirsiniz. Ben bol bol ettim.
3.sezonun tüm bölümleri aynı anda malum ortamlara düşmüş ve bir çırpıda izlenmiş olan dizi. Final sezonu olduğu için öyle olaylar uzatıldıkça uzatılmamış. hızlıca ilerliyor. ya da tüm bölümler aynı anda düştüğü için bize öyle geldi.

gelelim final ile ilgili yorumlara. buradan sonra spoiler var izlemeyen lütfen okumasın.

--spoiler--
-
--spoiler--

--spoiler--
ilk olarak dizinin tüm bölümleri arasında en komik diyaloğu 9. bölümündeydi hatırlayalım.

görsel

leo'nun tasarladığı uçurtmalı yıldırım makinesi bir anda türk ordusunu 'allah'ın sopası yok' sözünü hiçe sayarcasına tepelerine yıldırımlar çaktırarak öldürüp savaşı kaybetmelerine sebep oluyor. bu pek olası bir durum değil fakat dizinin fantastik yapısına sığınıp böyle bir son yazmaları normal.

esas kızımız lucrezia'nın ulubatlı hasan misali yediği oklara rağmen son nefesinde uçurtmayı uçurması diziye yakışmayan bir klişe olmuş (bkz: uçurtmayı vurmasınlar)

riario idamdan biraz kolay kurtuldu gibi. yani sadece bi kişi çıkıyor 'bu adam tanrının canavarı bir haberci, kutsal biri' falan dedikten sonra muhteşem lorenzo yanındakine 'hatun kaç bunlar bizi yer' dercesine idam alanından uzaklaşıyor. Hop riario omuzlarda. Bu da pek bi kolay olmuş.

türkler şöyle gösterilmiş böyle aşağılanış kısımlarına hiç girmeyeceğim. dizi ulan bu neticede senaryo.

ayrıca yalan mı? adamların anasını ağlatmışız genişleme dönemimizde (bkz: mamma li turchi)

--spoiler--

özetle

bu dizi hali hazırda bilmem kaçıncı sezonları devam eden dizilere göre devam etmeyi fazlasıyla hak edecek kurgu, mizah, aksiyon ve merak içeriyorken final yapması kabul edilemez.

benim puanım 9,5

imdb... adam madam değildir.

şaka şaka imdb'yi severiz.
Beğenmediğim dizi. Doğru dürüst kurgu yok.
güncel Önemli Başlıklar