bugün

tertip düzeni olmayan insanlardır.

cüzdan ne içindir. kimliğini, kartlarını, paranı, bozuk paranı taşımak içindir.
o kadar bozuk paran var pantolonun cebi delinecek. ekstra masraf. ya cebinde anahtar taşıyanlar. onlara ne demeli. şangır şungur. insanları rahatsız etmekten başka bişey değil.
cüzdan bir kültürdür. aile fertlerinin, arkadaşlarının resimlerini taşırsın. bakarsın. kah hüzünlenir kah gülersin. gel gelelim bu dediklerim tertip düzen bilinci gelişmiş, rahat bir yaşam sürecek insaların yapacağı işlerdir.
şimdiki zıpır gençlere bakıyorum, ufacık ceplerde para taşıyorlar, düşürüyorlar. pantolonlarının cepleri yırtılıyor.
önce kendi sonra ülke ekonomisine zarar. cüzdan deyip geçmemek gerek.
toplumun bilinçlenmesi için, tertip düzen gerekli. buda cüzdan taşımadan geçer.
paradan başka taşıyacak birşeyi olmayan insandır mantıklı bir iş yapmaktadır kendisini tebrik edilmektedir.
yanında taşiman gerekenleri taşimak için icad edilen bişey vardır. nedir bu? cep. şimdi sen bikere insanların resmini cebinde taşima istersen onları bilgisayarına falan kaydet ki kaybolmasınlar. geri kalan kartlar ve kimlik ehliyeti cebine koy oldu mu? oldu. paralarıda cebine koy. şimdi sen zaten yeterli bi adamsan bundan bir karişiklik çıkmaz ama yok ben bunların hepsini aklımda tutamam diyosan cüzdana koy sonra onu cebinde taşi.

ha iş adamısındır, cidden önemli evrakların vardır taşi. ama düşük bel pantolonla cüzdan taşiyinca ne oluyor biliyormusunuz, pantolon kıçınızdan düşüyor.

gelelim sadede; önemli olan cüzdan taşimak ya da taşimamak değil önemli olan sırf cüzdan taşima alişkanlığı olup olmamasından hareketle insanlar hakkında karakter tahlili yapmak, onları sınıflandırmak. bu doğrumu tabii ki değil.

tanim: canı cüzdan taşimak istemeyen insandır.
kullanım sıklığına göre sol veya sağ cebe cep telefonu,
sağ veya sol cebeyse para ve kredi kartı konur.
paso kullanılıyorsa kredi kartı-para-paso üçlüsüyle leziz bir tost elde edilir.
istanbul'da yaşamayan insandır.istanbul'un pek çok yerinde adım başı polis çevirmesi olduğu düşünüldüğünde kimliksiz bakkala gitmek bile akıl işi degildir.
"abi cüzdan ağır geliyor" deyip sanki farklı bir şeymiş gibi "kart cüzdanı adı altında, camekanlı, suni meşinden yapılmış, beş santim kalınlığında bir tanımsız" taşıyan insan çeşidi.
medeniyetsiz insandır. yabancı paraların, en ufak bir yerine zarar gelmesin diye dikkat eder, kendi parasını paçavra gibi buruşturup, cebine orasına burasına tıkıştırır. erkekler yazın, terden ıslanmış kıç cebinden çıkarır uzatır parayı. bir de, kadınların iç çamaşırlarından söküp çıkardığı paralar var ki...hiç sormayın, akıllara zarar.
kumas pantolon giyen insandir.
ehliyet ve kartlarını twlefon kabına çok rahat sığdırabilendir.
Parayla işi olmayan birey.