bugün

arkadaşlar birinci dünya savaşının amacı skyes picot ile ingiltere harici imparatorlukları parçalamaktı, fransa tek milletten oluşmasına rağmen milliyetçilik akımları oradan çıktı, hiç eniştem beni niye öptü diyen yok mu ? azıcık aklınızı kullanın, adamlar kendileri kralları kraliçeleri amerikan başkanına bile çıplak elle dizlerini eğmeden dokundurtmuyor. bu iş sizin gibi sığ görüşlülerin göremeyeceği boyutlarda, bu iş temsil işi.
Mantığa bakar mısın!??
E aynı mantıkla bende sana şunu sorayım, islam doğru bir din olsaydı en başta ingilizler olmak üzere dünyanın neredeyse tüm gelişmiş ülkeleri Hristiyan olmaya devam ederler miydi?
Ulan gerizekalı bu cumhuriyet Ortadoğu’ya geliyor.

Benzeri bile yok bölgede.

Şuan şurda yazabilmen bile “cumhuriyet”.
@2 kardeşim islam dünyanın en hızlı yayılan dini zaten kıps (; . bak senin ağababaların ne yazmış.

https://edition.cnn.com/2...-religion-trnd/index.html
ingiltereye geldi zaten.
--spoiler--
islam dünyanın en hızlı yayılan dini zaten
--spoiler--

Islamın hızlı yayılması heistiyanların gruplar halinde Müslüman olmasından değil, Müslüman toplumun tavşanlar gibi üremesiyle alakalı bir olay.
Umarım aradaki farkı anlayabiliyordundur.
görsel
Bi siktir git denilen dahili hain cuckoldcu swingercı sümüklü peçete yemiş ecdadını siktiminin kitle zırvası.
Adamlara cumhuriyet bin yıl önce gelmiş atatürk sizi zorla 100 sene önde padişah taşağı yalamaktan kurtarmış ama siz hala yalamaktan yanasınız.
akape ile birlikte, son 20 yılda geldiğimiz, tartıştığımız konulara bakar mısınız?

"türykiyeye şeriat mı gelsin? yoksa cumhuriyet benzeri islamcılara özel cumhuriyet mi?"

en medeni yönetim biçimi olan halkın kendi kendini yönetim biçimi olan cumhuriyeti, tartışacak seviyeye getirdiler bizi. ülke içinde milyonlarca şeriat destekçisi geziyor. amaçlarının ne olduğunu daha iyi anlıyor musunuz?
Şu alıntı entry cumhuriyet başlığından. Gayet mantıklı.

"halkın kendi kendini yönettiğini zannettiği yönetim biçimi. belki ulaşılması zor bir hedef. belki bir ütopya.

halkın %90 ının amerika karşıtı olduğu bir ülkede amerika müttefikimiz naraları atılıyorsa cumhuriyeti temsil eden insanlar tarafından kimse kusura bakmasın ben cumhuriyeti ulaşılması gereken bir hedef olarak görüyorum."
iyi bir şey olduğu için ilk kez milattan önce roma'ya gelmiş.
sonra ne olmuş ?
doğru söylem.
sen insan olmadıkta sonra...
unutmadan; o ingiltere 808 sene önce senin bugün hayal bile edemediğin haklar için krala karşı halk hakkını korumuştur.

magna karta: 1215 yılında imzalanan Magna Carta, demokrasiye giden en önemli adımlardan biri olan görülür. ingiltere'de imzalanan belge Büyük Ferman adıyla da biliniyor. Bu ferman ile birlikte ilk defa insan hakları genel hatlarıyla belirlenmiş ve ''insan devlet için değil'', ''devlet insan içindir'' ilkesi hayata geçirilmiştir.

cumhuriyet bir insan olma projesidir. hür olmayan adama insan denmez, tasmasından tutar çekersin onun bir köpekten bir farkı kalmaz. atatürk diyor ki "ben milletime bunu yakıştıramıyorum. milletim yönetime katılacak hür karar verecektir" diyor - celal şengör.

https://www.youtube.com/shorts/uqsGhk5NAQw
ingiltere'deki monarşi geleneğinin sadece seremonik olduğunu bilmeyenlerin iddiası.

Kral veya kraliçe hiçbir şekilde parlamentonun işine karışmaz. ilk başlarda parlamentoyu fesetme yetkisi vardi ama bu yetkilerini yıllarca kullanmadiklari için ortadan kalktı. Bu yüzde ingiltere'deki parlamenter monarşi hüküm sürmekte.
ingilteredeki monarşi sembolik değildir. ingiltere kralı kanada dahil ingiliz milletler cemiyetinin de kralıdır senin gibi ağzı geviş getirenlerin kafasına asılan saman torbasından etrafınızı göremediğinizden. monarşi yetkilerini kullanmayınca sembolik olmuyor, ingilterede belirli başlı konular dışında kalan bütün iç ve dış devlet politikaları her türlü siyasi gündemden uzak yapılır yani ingilterede hainler veya chp olmadığı için kral varolan yetkilerini kullanmıyor (: japonya hollanda isveç norveç ispanya gibi ülkeler de krallıkla yönetiliyor güzel kardeşim sen önündeki cumhuriyet samanını yemeye devam et.
(bkz: sus ve yalamaya devam et necati).
bazı hala okuduğunu anlamayanlar için tekrar bkz. bırakıp kaçıyorum.

(bkz: parlamenter monarşi)

tavsiye:
bu tür tartışmalarda karşı tarafın siyasi yönelimini bilmeden, karşı tarafa sırf hakaret etmiş olabilmek için, onu savunmadığı görüşe dahil etmeyin. Vatikan pek sever böyle cadı acılarını, hemen bağnazlar ülkesine kral ilan ediverir sizi. verginizi toplayıp yönetilmeye mahkum birakilirsiniz.
o ingiltere ki, erkek olan prensler orduda aktif görev alırlar. öyle yat gel osman hesabı değil, adam gibi görev alırlar.
örn: prens harry afganistan'da görev yapı. 2007-2008 yılları arasında Afganistan’da önce hava saldırılarında ileri hava kontrolörü olarak görev yaptı, ardından 2012-2013 yılları arasında saldırı helikopterini uçurdu. prensin orduda ki numarası 25 yani; 25 tane leşi var. yüzbaşı olarak ordudan ayrıldı.
ingiltere kraliçesi ingiltere Kraliçesi II. Elizabeth 2. dünya savaşında kamyon şoförü olarak görev yaptı. 1942'de, 16 yaşında olan prenses (sonra kraliçe oldu) Elizabeth, o zamanlar işçi-ingiliz istihdam Bürosu'na kaydoldu ve kadın silahlı kuvvetlerinin bir bölünmesine katılmaya son derece istekliydi. Babası onun izin vermesine isteksizdi, ama sonunda rahatladı. Bir kez Yardımcı Bölge Servisinde, Elizabeth bir tekerleği nasıl değiştireceğini, motorları nasıl yapılacağını ve yeniden inşa edeceğini, ambulansların ve diğer araçların nasıl taşınacağını öğrendi.
orada bedelli askerlik, çürük raporu yok.
önemli olan yönetim şekli değildir. asl olan cibilliyettir, kimlik kişilik karekterdir. en iyi idare şekli bile olsa, batının elinde bunlar sadece etiket ve göz boyamaktan öteye geçmez. bak bugün görüyoruz işte hep birlikte 3 maymunu nasıl oynadıklarını. çıkarları için, sömürü düzenlerinin devamı için nasıl kan döktüklerini, masumları nasıl katlettiklerini. hani nerde demokrasi, cumhuriyet, insan hakları, hukuk adalet merhamet nerde?? o söylemlerin hepsi kendi ırkından ve dininden olanlar için geçerli. Rusya ukraynayı ilhak ve işgal ettiğinde ayağa kalkan batı Filistin'de sus pus. noldu demokrasiye? başına kaya mı düştü? onların demokrasisi bu kadar işte. bu kadar onların tanıdığı insan hakları, yaşama hakkı kendinden olmayanlara yok. çünkü ikiyüzlüler. medeni görünen vampirler çünkü. kandan beslenenler bunlar. bunlar kan dökücü zalimler. vampirler bile bunlardan daha masum. ortadoğunun, doğu Akdeniz'in zenginliklerini ele geçirmek adına kurdukları fitne ve tezgahla suçsuz günahsız masum sivil halkı yok etmeye soykırıma uğraşan katil sürüsü bunlar. laik demokratik Cumhuriyetçi hak ve özgürlükçü görünen medeni haydutlar bunlar. bunlar değil miydi 5 milyon Yahudiyi diri diri fırınlarda yakan sabun yapan? bunlar değil miydi ispanya'da endülüste, cezayirde halkı satırlarla doğrayan? bunlar değil miydi kızıl derililerin neslini kurutan? bunlar değil miydi 2. dünya savaşında 50 milyon insanın ölümüne sebep olan? bunlar değil miydi tüm dünyayı sömüren kana bulayan? Vietnam'da Kore'de Hindistan'da savaş işgal sömürü yapan kan akıtan can alan zulmeden? afrikalıları köleleştiren, insanları zenci/beyaz diye ayrıştıran, ötekileştiren, 5. sınıf insan muamelesine tabi tutan? ırakta 1.5 milyon müslümanı katleden, 10 milyonluk Suriye'yi darmadağın eden, Kaddafi'yi sokak ortasında öldürtüp libyayı paramparça eden, bunlar değil miydi? ne çabuk unuttunuz batının asla dost olmadığı? 100 sene önce bize de aynısı yapmaya kalkmadılar mı? Anadolu'yu işgal etmediler mi? yurdun her köşesini yakıp yıkmadılar mı? yunanı taşeron edip üstümüze salmadılar mı? taşnak ermenilerini örgütleyip kundaktaki bebekleri, hamile kadınları, saçı sakalı ağarmış nineleri dedeleri süngülemediler mi? sivil masum halkımızın kulaklarını burunlarını kesmediler mi? gözlerini oymadılar mı? kadınlarımızın kızlarımızın ırzına geçmediler mi? şimdi söylemez bunları bazı orospu çocukları, şunun bunun çocukları, kahpenin dölleri. yaltaklanacaklar ya batıya. o zamanda Hamas mı vardı? izzettin el kassam tugayları mı vardı, ne vardı? ne suçumuz vardı ki evvelde aynını bize yapmadılar mı?? nasıl kurduk biz bu cumhuriyeti? hangi bedelleri ödedik??

cumhuriyetmiş, demokrasiymiş, insan haklarıymış, medeniyetmiş, kim medeni, bunlar mı? namussuz şerefsiz ahlaksız katiller sürüsü, bunların topunun Allah bin türlü belasını versin. hemde öyle bir versin ki belini kırsın da asla kendilerine gelemesinler. ne demokrasileri kalsın, ne devletleri, ne üzerine güneş batmayan imparatorlukları. cenabı Allah topunu kahrı perişan etsin. yerle yeksan etsin, paramparça etsin de zerreleri kalmasın orta yerde. dünyaya huzur gelsin, barış gelsin, selamet gelsin...
Magna carta, dünyada ilk demokratikleşme çalışması orda oldu zaten amk ne anlatıyon.
Ne gelsin yerine bari onu söyle de anlayalım...
krallık sembolik len aq.
ulan olum adamlar 800 küsür yıl önce krala s.ktiri cekmiş koymuş postasını öyle kafana göre iş yapamazsın diye...bir de 21. yy da kraldan çok kralcı adamlarla uğraşıyoruz hala...

ingiltrede kral avam ve lordlar karamasından geçmiş imzası gereken herhangi bir hususta "ben bunu beğenmedim imzalamam" desin bakim ne oluyor...hiçbir şey bildiğiniz yok safi tv den duyduklarınızla artislik yapıyorsunuz.
Vatanı ingilize vs peşkeş çekmiş bir hanedanlıkla mı devam edecektiniz yola aq malları?!

Bak bakiiim hiç öyle yapmış mı izgiliz kraliyeti?