bir çeşit sars virüsü. insandan insana bulaşan bu virüs suudi arabistan ve katar'da can olmıştır.
özellikle diyabetli kişilerde ağır ve öldürücüdür. ilk belirti yüksek ateştir.

(bkz: ncov)
insanoğlu ne kadar alçak, insanların canını alan bu virüsü tehlikeli olarak görmemiş ve who toplantısı iptal edilmiş.
Tedbir olalrak;
1. Elleri sık yıkamalı,
2. Hasta kişilerle temastan kaçınmalıymışız.
görsel
2002-2003´de meydana gelmis olan sars, 2012´deki mers ve 2020´de vuhan´da meydana gelmis olan epideminin sebebi olan ve akciger enfeksiyonu gibi görünen bir virüstür.

su ana kadar vuhan´da 830 hastanin var oldugu ve 25 kisinin de bu virüsten öldügü söylenmekte.

çinli ve taylandli bilim insanlari vuhan´da bulunan bu virüsün su ana kadar 19 cesidi bulundugunu kesfettiler ve genetik haritalarini cikartip; daha cabuk aşı üretilebilmesi icin herkesin erisimine actilar.
dünya capinda tıp bilim insanlari asiyi bulmak icin calismalara basladi.

simdiye kadar sars yada coronavirüsüne karsi bir ilac üretilemedi. üretilse de bu sürecin yaklasik 1 seneye mal olacagi söylenmekte.
Sarsın kuzeni olan virüs. Bir dönem hit olan virüslere şöyle bir göz atarsak :Sars, kırım kongo, kuş gribi, h1n1, ebola ve corona.

Zaten hepsi ne hikmetse domuzdan, yarasadan, maymundan falan gelir. Ee bu domuza nereden gelmiştir?

Çinde 2017 yılında kurulan laboratuvardan yayılmış olabileceği de söyleniyormuş. Böyle bir şey olursa hiç şaşırmam. Sonuçta bu ve benzer virüslerin zaten laboratuvar ortamında üretilip insanların üzerine salındığını düşünüyorum. Bir şeyleri tedavi etmek yerine insanları hayat boyu bir ilaca mahkum etmek daha karlı sonuçta. Bu yüzden de sürekli yeni hastalıklar lazım.

"WUHAN'DA 2017 YILINDA ViRÜS LABORATUVARI KURULMUŞ! CORONA ViRÜSÜ…

Corona virüsünün ilk ortaya çıktığı yer olan Çin'in Wuhan kentinde 2017 yılında bir virüs laboratuvarı kurulduğu ortaya çıktı. Laboratuvarın kurulmasına karşı çıkan bilim adamları, 3 yıl önce tehlikeye dikkat çekerek, "incelenen virüslerin laboratuvardan dışarı sızması ve kontrolden çıkması" ihtimali hakkında açıklamalar yapmıştı. Ancak Çinli mikrobiyologlar, dünyanın en büyük biyolojik tehditleriyle boğuşmak için yetkilendirilmiş bir 'elit kadro' olduklarını söyleyerek uyarılara kulak asmadığı iddia edildi." kaynak : sabah gazetesi
The last ship dizisi senaryosu gerçek oluyor. Böyle şeyler hep Çinlilerin başının altından çıkıyor.
Laboratuvar ürünü müdür bilmem ama.

işin kötüsü şu ki virüslerin dna ve rna harici bir b*Ku püsürü enzimi olmadığı için ilaç tedavisi de yok.

Gribin her sene değişmesi gibi, her sene böyle hastalıkların ortaya çıkması ihtimaldir. Doğal olan neyse onu yemek içmek gerekir. Yoksa insanlık virüsler için yaşam alanı oluşturuyor.
Pazardan çıktığına inanmadığım virüs. Çinliler yıllardır ne bulurlarsa yiyorlar bir şey olmuyor. Virüs konusunu bill gates e sormak lazım, direkt muhatap o.
mikroskop görüntüsü şaşırtmamıştır. evet
görsel
Ahahahahahahahahahahaahahaha uzun zamandır bu kadar gülmemiştim saint corona.
maalasef gördüğümüzden çok daha fazlası var.

çinde çalıştığımız üretici firmaların elemanları türkiye geldi.
sebebi ise şubat sonuna kadar çin hükümetinin işletmeleri ikinci bir emre kadar kapalı tutma kararı...

ve firmalar wuhan da değil.

hasta sayısı ve ölü sayısı gerçeği yansıtmıyor.

benim sadece sızan görüntülerden gördüğüm ceset torbası zaten 200' ün üzerinde.
evde ölenler, hastaneye kayıt yaptırmadan ölenler...

1 haftadır bir sakinlik çöktü bu konuyla ilgili sosyal medya da ama canlı tutmak da yarar var. önlemlerinizi her ihtimale karşı alalım.
(bkz: coronavirus)
Ölü sayısı sarsı geçti. 805 ölü var.
iran'a kadar gelmiş ve iranda iki kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuş hastalık. Inşaallah ülkemize sıçramaz. insanı korkutuyor sınır ülkesinde bu vakanın görülmesi.
asyayı tehdit ediyor. herkes turları iptal ediyor. ancak pronto tour hariç. sanırım onlara göre bu virüs pek de bulaşıcı değil.
kenya'da koronavirüse ilişkin
yalan haber yapanlara 50
bin dolar dolar para veya 2
yıl hapis cezası uygulacakmış.
...kenya'da koronavirüse ilişkin yalan haber yapanlara 50 bin dolar dolar para cezası...
görsel
Dünya Bankası, koronavirüs virüsü
salgınının sağlık ve
ekonomik etkileriyle
boğuşan ülkelere yardım
etmek için 12 milyar
dolarlık fon hazırlamıştır.
adana şehir hastanesinde 2 vaka var.
ingiltere en kötü senaryoya hazırlanıyor. adamlar herkesi tedavi edemeyebiliriz dedi, aradan kendileri seçeceklermiş tedavi edeceklerini.
yani bu yaşlı uğraşmayın bu zaten hastaydı başka hastalık yüzünden uğraşmayın deyip ölüme terk edecekler hasta sayısı çok yükselirse.
bulgaristan'ı da kaybettik.
ve tamamen kuşatma altındayız.

görsel
an itibariyle belirtileri bende olan mikrop. ateş olup olmadığını bilemiyorum ama ev sıcak olmasına rağmen üşüyorum. ve boğazımda bir gıcık var. ayrıca baş ağrısı ve kulak çınlaması da dahil.

edit: ulan belki bugün 2 defa duş aldim soğuk havada bir de dışarı çıktım. olamaz mi belki ha?
yara yedin sen. helva yaptır bence.,
çin'in wuhan kentinde kurulmuş bir black-doom metal grubu.

the end is near isimli singleları var.

https://www.youtube.com/w...B5c&feature=emb_title
Dünyadaki tüm toplumların sağlığını tehdit etmesi nedeniyle tüm dünyanın ortak düşmanı olan bu virüsle ilgili bu sabah bir yazı okudum,herkese okumasını tavsiye ederim.
Bu yazı Francielle morelli isimli bir psikolog tarafından,
coronavirus ve evrene verdiği mesaj ile ilgili kaleme alınmış;

"inanıyorum ki evren, kuralları tepetaklak olduğunda bunu düzeltmenin bir yolunu bulur. Birçok anamoliyi ve paradoksu yaşadığımız bu günler oldukça düşündürücü.
Küresel ısınmanın endişe verici boyutlara ulaştığı, Çin ve onu takip eden ülkelerin bloke olmak zorunda olduğu bir dönemde,
Bir yandan ekonomi yerle bir olurken, diğer yandan hava kirliliği azalmakta, maske kullanmak zorunda kalırken aslında daha temiz bir nefes almaktayız.
Üretim ve tüketime dayalı bir toplumda, günde 14 saat boyunca ne olduğu belli olmayan bir amacın peşinde, cumartesi ve pazarımız, takvimde kırmızı ile belirtilmiş tatil planlarımız olmaksızın koşarken, bir anda karşımıza bir "dur" çıkar, günlerce evde otururuz.
Para ile ölçmeye kalktığımız, gerçek değerini bilmediğimiz "zaman" ile olan hesaplaşmamız başlar.
Hala onunla neler yapabileceğimizi hatırlıyor muyuz?
ilişkilerin, iletişimin, sosyalleşmenin virtüel dünyanın sosyal medyasında gerçekleşerek, bizi yakın olduğumuz yanılgısına düşürdüğü bu dönemde, virüs bizden gerçek yakınlığı çalar;
Kimse birbirine dokunamaz, öpemez, sarılamaz ve bu uzaklığın soğukluğunda kalırız.
Bunların önemini ne kadar da göz ardı ettik?
Çocuklarımızı büyütmeyi, öyle gerektiği için başka kişi ve kurumlara devrettiğimiz bir dönemde virüs okulları kapatır, insanları yeni alternatifler bulmaya, çocuğuyla birlikte olmaya, kısacası yeniden aile olmaya zorlar.
Herkesin kendi bahçesini düşünmesinin kural olduğu bu dönemde, virüs bize açık bir mesaj yollar;
Tek çıkış aitlik duygusu, topluluk bilinci, başkasını düşünmek, kendinden daha büyük bir şeyi yani toplumu korumak ve onun tarafından korunmak.
Paylaşılan sorumluluğun ve attığın her adımın, sadece kendi kaderini değil başkalarının kaderini de belirlemesi ve senin kaderinin de onlar tarafından belirlenmesi.
Bu durumda cadı avını, kimin suçlu olduğunu, sebebini öğrenmeyi bırakıp kendimize bu durumdan neler öğrenebileceğimizi sorarsak,
öğrenebilecek ve yapabilecek çok şeyimiz olduğuna inanıyorum.
Zira açıkça belli ki evrene ve onun kurallarına olan borcumuz çok ve bize bunu bir virüsle bedel ödeterek hatırlatıyor."