bugün

1,2,3 diye serisi olan kitap.bir çok spiritüel soruya yanıt veren üçlemeyi neale donald walsh yazmış,nil gün çevirmiş,ötesi yayınları basmıştır.
kendi kendine kurup tanrıyla konuştuğunu sandığı için * ** * neale donald walsh 'ın şizofren olduğunu düşündürten yapıt.
türkçeye tanrı ile sohbetler olarak çevrilen ve aynı addaki kitaptan uyarlanan 2006 yapımı film.

kitabını okumamakla beraber, o kadar övgüye nail olduğuna göre, güzel olsa gerek yorumunu yapabiliyorum. ammavelakin film, kendi içerisinde tutarlı olmamakla beraber, demek istediğini izleyiciye iyi bir biçimde yansıtamamış. her ne kadar güzel kareleri içersinde barındırsa da kurgusal anlamda ciddi eksiklikleri var. ayrıca tanrı ile yapılan sohbet filmin sonuna sıkıştırılmış ve dolayısıyla film sonlara doğu sıkışmıştır. bir şeyleri anlatmaya çalışma, soyal mesajlar vermeye uğraşma çabası filme zorlama bir didaktizm katmış.

genel anlamda bakacak olursak film öylesine izlenebilecek filmlerin arasına sokulabilir. filmin başına, isminden dolayı, bu filmi izleyince hayatım değişecek yanılgısı ile oturulmaması hususunun altını da önemle çizmekte yarar var.
(bkz: çakma conversation)
bruce almighty filminde bol bol yasanan olay,nihayetinde bir film.
çok daha etkileyici bir film beklemiştim ama beklentilerimin çok altında kaldı. tanrı ile olan diyaloglar çok vasat, herhangi bir amerikan filminde bundan çok daha iyileri var. ayrıca komedi filmi olarak yapılan aman tanrım bile bu filmden çok çok daha etkileyici.
içerisinde çok güzel sahneler barındıran film. anlatılanları yorumladığınızda genel kanının aksine başarısız bir film olmadığını anlayabilirsiniz. ben beğendim.

--spoiler--
sunny ?
--spoiler--