bugün

bugünkü karabükspor fenerbahçe maçında açılmış pankattır. bizzat gördüm *
kıyaslanma bırakılıp yapılan iş takdir edilse ne de güzel olacak.
(bkz: varol sen alex)
efenim eleştiriler slogana gibi görünse de derinlerinde şiddetli bir kıskançlık duygusu var. süper ligde gol atmadığı takım kalmamış büyük maestro, kaptan-ı futbol, yürüyen beyin, futbolun matematiğini çözmüş bir futbol dehası için sanırım yakışıksız düşmüş bir yakıştırma. alex fenerbahçenin gözünün nurudur. hagi emreler, okanlar, popescularla hagi olmuştur. alex selçuk'a maldonadoya, guizaya rağmen alex'tir.
galatasaray taraftarlarının zoruna giden pankart.

comantande dün hagi için bugün alex için yarın başka bir futbolcu için kullanılabilir. hagi yaptıklarıyla galatasaray'ın kumandanı, alex yaptıklarıyla fenerbahçe'nin kumandanıdır. comandante kelimesini kendileri icat etmişçesine sahiplenen galatasaray taraftarlarını anlamak mümkün değil.

birde aklı sıra olayı fenerbahçe taraftarı'nın yaratıcılığına getiren yaratıcı(!) galatasaray taraftarlarına: ''saldır cimbom let's go okey oleyyyy oleyyyy'' diyorum.
tribünlerde aynı marşları kullanmak ile bir kişinin bireysel lakabını kullanmayı aynı şey zannedenlerin savunduğu (ç)alıntı pankart.

Bu halk arasında yaygın kurulan bir lakap veya kelime değildir ki kalkıp her futbolcu için kullanılsın. Mesela imparator, kral, cesur yürek, deli gibi lakaplar her futbolcu için kullanılabilir. Çünkü bu lakaplar bireysel değil halk arasında sık kullanılan lakaplardır.

Fakat comandante lakabı hagi'ye ilk defa steau bükreş taraftarının vermiş olduğu bir lakaptır. Çünkü steau bükreş dönemin(cavusesku dönemi) asker kökenli takımlarındandır. Bu klüpte görev alan herkesin orduda kaydı bulunmak ve askeri bir rütbeye sahip olmak zorundadır. 1989'da Steau Bükreş şampiyon klüpler kupası'nda final oynadığı için(dönemin şampiyonlar ligi) futbolcuları devlet tarafından temsili amaçla rütbe olarak terfi ettirilmişlerdir.

Hagi bu sırada genç yaşta yüzbaşı rütbesi aldığı için bükreş tribünleri kendisine comandant(romence komutan) demiştir. ilerleyen yıllarda ispanya'ya transferi ile comandant, comandante olmuş ve hagi ile özdeşleşmiştir. Alex için comandante lakabını kullanmak, can bartu'nun sinyor lakabını italya'da oynadığı için hakan şükür'e kullanmak gibi saçma birşeydir.

işin acı yanı fenerbahçelilerin bu meseleye --olmuş bir hata-- demek yerine yaptıklarını savunmak için yırtınmalarıdır.
ilk defa kırmızı renkli giyinen takımın* taraftarlarından duyduğum ve zaten onların da bilmediği hagi'nin olmayan ve çalıntı olduğu iddaa edilen alex de souza'ya fenerbahçe taraftarının onun dilinde takmış olduğu lakabı.

hak vermemek elde değil.yaşadıkları şu sıkıntılı dönemlerde bilgisayarlarının bir köşesinde kalmış efendim kupa fotografları,kupa fotoğrafları,kupa fotoğrafları.. çıkartıp onlara bakıp "oha lan alex sanırım hagi'den büyük,bunu engellemeliyiz." düşüncesi ile sağa sola ünvan sahiplenme küçüklüğüne erişmeleri,şu anda bulundukları durum-u vaziyetin belirtileri,yansımalarıdır.
(bkz: sakin olun şampiyonlar)

alex çocuklarıyla senelerdir bu ülkede yaşayıp milli marşımızı söylerken hagi'nin ağzından dökülen türkçe kelimeyi ne çabuk unuturuz.
(bkz: hırsızsınız)
çakma taraftar söylemidir. yılllarca önce hagi kullanmıştı.
bizim tribünler, orijinal duygularını çalıntı sloganlarla ifade edecek kadar orijinaldir. bu bişey diil, ben esas, en büyük taraftar grubumuza genç fenerbahçeliler adı verildiğinde yıkılmıştım...
(bkz: berlin panteri volkan demirel)
(bkz: hugo selçuk)
fenerbahçe taraftarının içinde sandığımdan daha fazla yüzsüz olduğunu ispatlamaya vesile olmuş pankarttır. kapalıdan seneler önce açılmış commandante hagi pankartı koyuyoruz, bursasporlular'ın açtığı pankatı koyuyoruz, daha bir kaç hafta önceki kayseri maçında açılmış pankartı koyuyoruz, hepsini geçtim kulübün resmi ürünü olan el commandante t-shirt fotoğrafını koyuyoruz ama hala hagi'nin olmayan lakabı, alex'e fenerbahçe taraftarı tarafından takılan lakap diyorlar.

utanmadan bir de kaç galatasaraylı hagi'nin bu lakabını biliyordu demezler mi? ben biliyordum, internette araştırırsanız çoğu galatasaraylı'nın da bildiğini göreceksiniz. bi halt yediniz bari bilmiyodunuzz ki yeaa diye iyice arsızlığın bkunu çıkarmayın.

işte fenerbahçe bundan sevilmiyor, bundan antipatik, bundan ezik diyorlar fenerbahçe'ye. çünkü kendi küçük dünyalarında, hayal alemlerinde yaşayıp sanki futbolu onlar icat etmiş gibi davranıyorlar.

neyse önemli değil. alın sizin olsun. alex'e, hagi'nin lakabını koyarak bilmem farkındamısınız ama siz zaten küçüktünüz şimdi alex'i de küçülttünüz. yoksa eyvallah alex'in yeteneklerini de istatistiklerini de tartışacak değilim. bu seviyeye gelmiş bir oyuncuya her lakap yakışır.

bir de ne vaaa ya herkes herkesin marşını, lakabını kullanıyo diyenler şunu okusun (#10118999) boşuna bi kaç satır daha yazmamayım.

edit: imla.
Dünyada tek bir comandante varsa, çalıntıdır. Binlerce varsa orijinaldir. Comandante che quevera varken, haginin ki çükübik kıvamında kalmaz mı, a fitbol komandoları?
emek verilmiş güzel hazırlanmış bir pankartdır.

önceden kullanılmıştır kullanılmamıştır o ayrı da bu ebatlarda yapılmış olanı yoktur sanırsam.

boşu boşuna eleştirenler için ...

(bkz: yerimiz mi dar)
anlamadığım bu götünü yaladığınız kralexinize 2 dakika düşünüp lakap bulamadınız mı?
comandante hagiyi sözlükte arattım. burda bile yok. ama haginin lakabı comandante. nasıl oluyor bu iş anlamadım.

hatta ekşi sözlükte de arattım. orda da başlık dün açılmış.comandante alex başlığı daha önce açılmış. şimdi gidin sabri size üçlü çektirsin.

gerçekten dillere pelesenk olmuş bir lakapmış. hatta che guevaraya da bu lakabı galatasaraylılar koymuş.
sözlükte commandante hagi'yi arayıp bulamayanlar için ek bilgi: bilinen ilk commandante hagi pankartı 2000-2001 sezonunda açılmıştır. o zaman uludağ sözlük yoktu. *

keşke nihat doğan başlığını da kimse açmasaymış. o zaman nihat doğan diye biri de olmazdı. *
http://cimbomgs.org/commandante-hagi

gerçi sotuh park eklemiş ama bazen tek seferde anlayamıyo bazı genç ibneler.
galatasaray taraftarı hagi avrupa takımlarının ağzına sıçtığı için açmıştır bu pankartı.

fb taraftarı ne için açmıştır acaba ? young boys ve paok'a elendikleri için mi ?
alex ekstra bir oyuncu. sıra dışı yetenekleri olan, maç alan,maç kurtaran. o kadar da değil oyun kurucu vasıfları çok az adamda mevcut. alex'in futbol yeteneklerine dair sayfalarca yazabilirsiniz. fakat o kitapçıkta eksik bir tek bölüm kalacaktır, o da liderlik vasfı. bu bakımdan comandante yakıştırması alex'e uymamaktadır. hele comandante ile gönderme yapılan kişi che ise bu benzetme daha sakil kaçar. alex sistem içi bir insandır, ortama uyum gösteren tabiata sahiptir. che ise kendisine verilen bakanlık görevine tahammül edemeyip dağlara çıkan adamdır. var mı bir analoji?
(bkz: http://www.facebook.com/#...116848779451&comments)
[http://www.facebook.com/a...522282947804&comments]

okul açık..
tek bir comandante vardır.
che.
not: futbol değerlendirme dışıdır.
(bkz: comandante ali rıza)
şikeli goller atan sözde futbol takımının sözde kaptanı .
fener taraftarlarının hagi kıskançlığını tekrar tekrar gözler önüne seren, alex için hazırlanmış pankart.

iyi de 10 yıl önce samiyen'de asılıydı bu.
yaratıcı fener taraftarının galatasaray taraftarının hagi'ye taktıgı lakabı çakarak alex'e uyaarlamasıdır..