bugün

filmi özetleyen en güzel cümle sanırım soundtrackinde ve paul oakenfold'un notalarında gizli.

(bkz: ready steady go)
Tavsiye ettiğim kız arkadaşımın filmi izledikten sonra ne önemi var ki boşver gitsin demeye başladığı film çok etkisi alıtnda brakıyor insanı okadar çok film seyreden ben bile 1 hafta etkisinde kaldım.
2004 yapımı aşmış bir Hollywood filmi.Tom Cruise karizmatik ve soğukkanlı bir katili,Jamie Foxxx ise garip hayalperest bi taksiciyi oynamıştır.Kurgusu,müzikleri ve verdiği mesajlar ile müthiş bir film olsa da gereken değer verilmemiştir aptal Hollywood tarafından.
jamie foxx kardeşimizin bütün bir filmi "ovv şit, ovv şit, fak, ovv meeen şit" diyerek geçirdiği film. ama güzel film. bir de mark ruffalo yerine beni oynatsalar da olurmuş zira aman aman bir rolü yok filmde.
sonu tahmin edilebilir, seyirciyi ters köşeye yatıramayan, emsallerinden hiçbir farkı olmayan, kelimenin tam anlamıyla berbat bir film.
--spoiler--
max fren yapar. vincent ' ne oluyor ? neden durduk? ' minvalinde bakışlar atar. iki tilki yoldan geçmektedir. ön koltuktaki yaşatır, arka koltuktaki öldürür. ironik olansa son kez tetiği çekip hayatta kalanın yaşatmak isteyen olmasıdır.
--spoiler--

zıtlıklar üzerine harika bir yapım.
los angeles'da geçen ve oranın tarzına uygun geceden sabaha işlenen bir konu. aslında los angeles'da geçmesinin sebebi michael mann, tam bir los angeles aşığı.. filmin atmosferi o kadar sade ve aynı derece de muazzam ki. kurgusu da müthiş. bazı kısımları çok klişe, ezberlenen kısımlar ancak gel gelelim o diyaloglar yok mu.. sırf diyalogları için bile tekrar tekrar izlenilecek bir yapım. iyi, kötü kavramının ne kadar dandik temelleri dayandığını ve hepimizin hayatta domino taşı olduğumuzu gösteren film. özellikle belirtelim müziklerini mutlaka dinleyin, şehrin parıltısına çok iyi uyum sağlamış. tom cruise'a o kır saç o kadar karizmatik hava vermiş ki en iyi performanslarından birini ortaya koymuş.

--spoiler--

vincent, tarzını bir başka micheal mann filmi olan heat'teki neil karakterinden almıştır. ikisi de kesin çalışır. 2 göğüse 1 kafaya.. sonu kötü bitseymiş daha iyi olabilirmiş havası var sanki. klişeyi en çok açığa çıkaran kısmı da bu.

--spoiler--
Film olmasının yanı sıra türkçesi "Kollateral" olan bir damar hastalığıdır. Damar tıkanmalarında tıkanan damardan kanın taşınmayıp bu yeni oluşmuş damarlardan taşınması durumudur. Bu yeni damarlara collateral denir. Kollateral ler istirahat halinde dokulara gerektiği kadar kan akımı sağlayabilirler. Ağır egzersizli durumlarda (koşma vs.) yeterli kan taşıyamazlar ve dokunun iskemisi gerçekleşir.
efsane bir filmdir. tom cruise'a kır saç çok yakışmıştır. aksiyon türünde şahane bir başyapıt. arşivlerde yer almalı mutlaka

--spoiler--
filmin başında taksiye vincent bindiğinde söylediği;
"bir yazıda okumuştum. burda adamın biri metroya binmiş. 6 saat boyunca turlamış durmuş. onca zaman yanına oturan kalkan olmasına rağmen neden sonra öldüğünü farketmişler.. kimse farketmemiş. hem de hiç kimse.."

filmin sonunda metroda söylediği;
"hey max, insan los angles'ta metroya binince ölüyor ya; sence bi farkeden olur mu?"

ortalarda bir yerde vincent'in söylediği;
"17 milyonluk şehirde sigma freud-immanuel kant karışımı bi adamın taksisine binmişim.."
--spoiler--
her izlendiğinde aynı keyfi ve tadı veren ultra mükemmel bir film. tom cruise'un saçı inanılmaz şekildir bu filmde.
oyunu yapılması gerekendir..

bu film ilk vizyona girdiğinde saçımı griye boyatmayı ciddi ciddi düşünmüştüm lan.. filmdeki tom cruise'un stil ve imajı şimdiye kadar ortaya çıkmış en iyi tarzdır bana göre..
http://www.youtube.com/watch?v=c3fq1sFnZIE

http://www.youtube.com/watch?v=u69DywBfLjA
1:13 teki cümleyi herkes uygulamalı...

Here's what Vincent says:
Look in the mirror.

tekrar tekrar izleyin efendim...
mükemmel bir film. ve "Hayat kısa. Bir gün bakıyorsun ki, bitmiş."
gri takım elbisenin aslında ne kadar tarz bir şey olduğunu anlamıştık bu film sayesinde.
her konuda ders niteliğinde bir filmdir. senaryo, kurgu, oyunculuk, sahne, mekan, müzik, makyaj, kostüm, ışık v.s aklına ne gelirse hepsinin "nasıl olmalı" sorusuna örnek teşkil eden film, kusursuz on numara film, film gibi film. Michael Mann, Stuart Beattie, Tom Cruise, Jamie Foxx resmen öttürmüştür bu filmde. sadece tek bir geceyi anlatır, seni ordan oraya tokat manyağı yapar tek bir gecede...
haYATIN bir varmış bir yokmuş NiTELiĞiNDE OLDUĞUNU ANLATAN FiLM. ZATEN FiLM GECE BAŞLAR GÜN DOĞARKEN BiTER.
ingilizce karşılığı "paralel" olan kelimedir. aynı zamanda tom cruise'un yine çok iyi filmlerindendir. tom'un takside giderken elinde microsoft surface ile öldüreceği kişileri kontrol ederken, bir yandan da taksici ile felsefe konuşması büyüler insanı.

(bkz: lady macbeth)

öte yandan tom'un taksici foxx'a anlattığı metrodaki adam hikayesi ironiktir.
http://www.zaman.com.tr/m...midir-vincent_931520.html
ing. ipotek
durup dururken latrell sprewell'i serbest çağrıştırmıştır. hayrolsun.
tom cruise'un sağlam filmlerindendir. dünyaya farklı bir bakıştır.

--spoiler--

(bkz: lady macbeth)

--spoiler--
Michael Mann'in yönettiği, Tom Cruise, Jamie Foxx gibi yıldız isimlerin oynadığı film. Yönetmenin en iyi işlerinden biri. Jamie foxx, tom cruise çok iyiler filmde. Ama elbette bir heat değil. Yönetmenin yarattığı tüm kötü karakterler hepsi çok havalı. Hatta zaman zaman eleştirildiği bile oldu bu konuda. Heat filminde ki soyguncu neil, bu filmde ki tetikçi vincent, thief filminde ki frank, bunların hepsi çok havalı karakterler. Kötüleri iyi gösteriyor, öyle olmayı özendiriyor diye eleştirildi bir kaç kere. izlenmesi gereken saf aksiyondan ibaret olmayan bir film.

--spoiler--

Filmin başında vincent kötü, taksici masum diye düşünürüz, ama finalde işler değişir. Kim iyi, kim kötü sorgularız.
Taksici'nin eline hiç güç geçmemiştir, imkanı olamadığı için kötü olmamıştır. Yoksa onun içindeydi hep. Bir süre sonra
tetikçiyi taklit etmesi, onun dediği şeyleri söylemesi, falan. Her zaman vincent gibi olmayı istemişti. Sırf masum diye mi kurtardı
kızı ? yoksa aksiyonu, eline silah almayı, güçlü olmayı, sevdiği için mi ? Bence ikincisi. Tabi bu benim fikrim.

--spoiler--
Bir tıpçının baktığında Anatomideki arterleri hatırlatan söz...
YouTube'da mini-kliplerine rastladığım film. Başrollerini Jamie Foxx ve Tom Cruise'un paylaştığı 2004 yapımı gerilim-aksiyon filmi.

Ayrıca bu filmde Jason Statham'ın cameosu da bulunmaktadır.

izlemenizi tavsiye ederim.
gece izleyin bu filmi. herkes yatınca. tüm sesler kesilince..

görsel
güncel Önemli Başlıklar